2023 Balık Yeni Ayı – Mor Alev Gökyüzü ile Yükseliş Raporu

Okumak yerine dinlemek isterseniz, yazının hemen altındaki podcast bağlantısına tıklayın.

Balık sezonuna hoş geldiniz. Zodyak’ın son noktası. Kapanış. Kahramanın yolculuğunun sonu. Yeni bir başlangıcın henüz gerçekleşmediği fakat büyük derslerin özümsendiği yer.

Balık, masalların yaratıldığı burçtur. Aşırı zıtlıklar taşır. Bir tarafta peri padişahının ülkesi, ışıldayarak gelen şifa, sevgi ve mucizeler, diğer tarafta zindanlar, canavarlar, korku ve bağımlılıklar. 5D Balık ise BİRLİK bilincini temsil eder. Birlik bilinci, koşulsuz sevginin ayrılmaz yol arkadaşıdır. Dolayısıyla, Balık Zodyak’ta tarif edilmesi en zor alandır. İçseldir, sözcüklerin yetmediği hisleri ve bilinç hallerini anlatır. Şu andaki kolektif ruh halimize ne kadar uygun, değil mi?

Bugünü dün yarattık

2023 Balık yeni ayı, geçmişimize bakmadan anlatılamayacak bir enerji taşıyor. Zamanı biraz geriye saralım. 

Öncelikle sizleri Ekim sonu, Kasım başındaki tutulma sezonuna götürmek istiyorum. Güneş tutulması 25 Ekim’de Akrep burcundaydı, Türkiye’nin Akrep güneşinin hemen yanında ve “imece” sembolündeydi. Bize yardımlaşmanın, otoriteden beklemeden grup olarak harekete geçmenin önem ve ihtiyacını anlatıyordu. 

8 Kasım ay tutulmasında yine Güneş Akrep’te. İlgili paylaşımıma bakarken gördüm, uzun uzun anlatmışım… (Umarım bir gün kısa anlatmayı da öğrenirim.) Ancak sonuna bir de birkaç maddeden oluşan bir özet eklemişim. Alıntılıyorum:

  • Güneş diyor ki; Yeterlilik hislerimiz ve fiziksel anlamda kendimizi yeterli hale getirmemiz, yani sürdürülebilir çözümlerle ilerlememiz, ister işimizde, ister tarımda, ister enerjide, ister ilişkilerde, çok önemli. Ancak gerektiğinde yardım istemekten, yardım etmekten ve ortak çalışmaktan kaçmamalıyız.
  • Uranüs etkisine göre; Çok büyük bir gürültü ve hiç ama hiç beklenmeyen olaylar bekliyoruz. Bana “bu beklenmeyen olaylar ne olabilir” demeyin, adı üzerinde “beklenmeyen”, bilmiyorum. Olduğunda değerlendiririz.
  • Tutulmanın karakteri; Bu enerji 6 ay kadar etkili olacak yani beklenmedik ani değişimler aylara yayılacak.
  • Her tutulmada olduğu gibi; Bol miktarda bitişler ve yeni başlangıçlar görüyoruz. Bunlar özellikle kişisel ve kolektif tarihimizde özel yer tutabilir, çünkü tutulma fiziksel Boğa burcunda gerçekleşiyor. 

Ardından yaşamış olduğumuz son dört haftanın enerjisini belirleyen Kova yeni ayına geri dönelim. Kova yeni ayının Sabian sembolü: “Beklenmedik şimşek fırtınası” idi. O paylaşımdan alıntılarsam: 

“Şimşek fırtınaları, özellikle beklenmedik olanlar çok büyük enerji taşırlar. İnanılmaz düzeyde bir gerginlik ve salıverme oluşur. (…) Burada mesele şok ve beklenmedik olmanın prensibini anlamaktır. Uranüs ve Plüton’un bu yeni ayda etkisi çok yüksek ve her ikisi de hep önce ufak tefek dürtmelerle gelir, içimizdeki ses bize bir şeyleri farklı yapmamızı söyler. Rutinimiz ya da alışkanlıklarımızla ilgili bir bunalma ya da değişme arzusu da hissedip yine de aynı şeyleri yapmaya devam edebiliriz. Biz bu iç bilgileri, hisleri görmezden geldikçe bulutlar toplanmaya başlar, bu belki de yıllarca sürebilir. Ancak bir gün kırılma noktası geldiğinde “beklenmedik” şimşekler çakmaya başlar. Peki beklenmedik gerçekten de beklenmedik midir?” (…) Dane Rudhyar ise farklı bir yaklaşımla bu derece için şu temel anlamı öne sürüyor: “Beklenmedik krizlerin üstesinden gelebilmek için iç güvenliğimizi (özgüvenden gelen emniyet hissini) geliştirme ihtiyacı.” 

İşte bu temel üzerine yükselen günlerde iki hafta ilerledik ve en sonunda Aslan dolunayına ulaştık. Dolunaylar kırılma ve yaratım noktalarıdır, yeni ay enerjisinin yaratıma girmesine yol açar. Aslan dolunayı özellikle içerdiği açılarla Uranüs’ün baş rolünü oynadığı Kasım ay tutulması etkilerini tetikledi. Zaten bütün bir ay için geçerli olan şimşek fırtınası enerjisi yeterince gerilmişti, bizlerse hiçbir şey olmamış, olmayacakmış gibi yapıyorduk, kolektif olarak iç sesimizi dinlemek ne kelime, yıllardır kendimizi kandırmanın zirvesindeydik, ta ki bir yıldırım bizi köklerimizden sallayana kadar… Şimdi Aslan dolunayının Sabian sembolü “Gönüllüler korosu” çok daha güçlü anlamlar taşıyor. Bunu anlatmama hiç gerek yok. Bütün gönüllülere kalpten, derinden teşekkür ediyoruz. Şükranın büyüklüğünü anlatmanın bir yolu yok gibi… Sağ olun, var olun. 

O yazıda Kova güneşin Sabian sembolünü paylaşmamışım ama şimdi o da öyle göz yaşartan bir sembol ki… “Bekçi köpeği” Ne kadar çok köpek, ne kadar çok hayat kurtardı. Kurtaramadığında bile hizmet etti, en azından vefat etmişlere ulaşıldı. 

Peki bu yeni ayın enerjisi bize ne diyor? Önümüzdeki dört haftanın temel enerjisi nedir? Bu süper yeni ayın Sabian sembolü bana her zaman karışık hisler verir.

“Avcılardan saklanan sincap”

Bu sembolü iyilere karşı kötüler olarak görmek basite kaçmak olur. Biz kimiz? Avcı mı? Sincap mı? Peki bu ayı saklanarak mı geçireceğiz, avlanarak mı?

Bu sembolde görünüşte bir haksız rekabet ve zorbalık var diyebiliriz. Sanki iki taraf için aynı kurallar işlemiyor. Fakat dikkatle bakın. Bir taraf av tüfeğine sahipse, diğer taraf hıza, kıvraklığa ve bulunduğu ortamı çok iyi tanıyan bir zekaya sahip. Evet, ortamda saldırgan bir hava görüyoruz. Belki de kendinizi tehdit altında hissediyorsunuz. Fakat siz sağduyuya, mantığa ve zekaya sahipsiniz. Bu sembol ne zaman hareket edeceğini, ne zaman duracağını bilme becerisini anlatıyor.  Ne bir kavuğa saklanın, ne de kendinizi açık alanda hedef tahtası yapın. Zekanızı kullanın! Kullanıma açık bir şey daha var ki, o da sezgilerimiz. Balık burcundayız, sezgilerin zirve yaptığı burç.

Genel olarak, sembolde bir utangaçlık, bir tedirginlik ve görülme korkusu var. Buna iki şekilde bakabiliriz: Ya gerçekten zayıf bir pozisyondayızdır ve güçlenene kadar fazla ortaya çıkmamak bilgece bir seçim olabilir. Ya da korkudan titreyerek duvar kağıdına dönüşmeye çalışırız ancak kendimizde zayıflık olarak gördüğümüz şey sadece korkumuzun ta kendisidir. Belki onaylanmamaktan korkuyoruz, belki sevilmemekten. Yani korkunuz gerçekçi mi? Güçlü yönlerinizi tanıyor musunuz? Kendinizi küçümsüyor musunuz? Neden korkuyorsunuz? Acaba kurban olma alışkanlığının kurbanı olabilir misiniz?

Girişte Balık’ın büyük zıtlıkların burcu olduğunu söylemiştim. Bir tarafta ışıldayan sevgi diğer tarafta büyük korku ve kabuslar. Bedenlerimiz son iki haftadır adrenalin selinde yüzüyor yani genel olarak ne tarafa gitmeye yatkın olduğumuzu anlıyorsunuz. Peki, kaç, savaş, don tepkilerinden başka seçeneğimiz yok mu?

Satürn ile çalışın

Kabuslar ve korkulara karşı en iyi ilacımız mantığımızı kullanmak ve bu noktada işin içine Satürn giriyor. Yetişkin olmanın, görevlerini yerine getirmenin gezegeni güneş ve ayla yan yana, burç dışı kavuşum dediğimiz bir pozisyonda. Biz Balık’la hayallere ya da kabuslara uçmadan ayaklarımızdan yakalayıp sıkı sıkı yeryüzüne bağlıyor. Yapılacak çok iş var. Hiçbirimiz hayallerle kendi köşemize çekilemeyiz. Bu dört haftamız kısa aralarla geri çekilmeler ve görevlerini yerine getirmek için dışa açılmalarla geçmeli. Sincap bir görünüp bir kaybolacak gibi görünüyor. Bizim bunu uygulama yolumuz ise nefesten ve ruh halimize dair farkındalık sahibi olmaktan geçiyor. Sabian sembolünde bir hayvan ya da bitki gördüğümüzde bize önerilenin bedeni ve tabiatı dinlemek, onunla hareket etmek olduğunu anlarız. Bedenlerimiz enerjiyi okur, bedenlerimiz denge ister. Dolayısıyla bu bir ay bedeninize güvenin. Yorulunca durun, nefes alın. Aşırı enerji varsa onu olumlu şekilde boşaltacak yollara başvurun.

Fazla enerjinin saldırganlığa dönüşmesine izin vermeyin, sincap peşindeki avcılar gibi olmaktan kaçının. Tepkilerinize gerçekten dikkat edin çünkü iki hafta sonraki Başak dolunayının sembolü “Volkanik patlama”. Bu sembol içeride biriken öfkenin dışarı püskürmesi anlamına gelebileceği gibi yaratıcılık, yeni fikirler ve yeni oluşumların içimizden dışımıza taşması olarak da gelişebilir. Sinirlere hâkim olmak önemli. Önemli olan bir şey daha var… Balık’ın gölgesi olan illüzyonlara, aldatmalara, komplo teorilerine ve gerçeklerden kaçış yollarına kanmamak.

Omega noktası

Balık her zaman bir bitiş ve son nokta burcudur, Zodyak’ın Omega noktası. Bu sefer normalden çok daha fazla bitiş olduğunu görüyoruz. Satürn Kova’nın sonunda, iki yılı aşkın bir süreyi Balık’ta geçirmeye hazırlanırken toplumları son bir defa daha yeni kurallar yazmaya zorluyor. Plüton Oğlak’ın sonunda, işini bitirmeden Kova’ya geçeceğini sanmıyorum, gücün kişilerden halklara geçişi öncesinde Oğlak kurumların dönüşümünü tamamlıyor. Venüs, Balık’ın ve Zodyak’ın son noktasında, bu ay değerlerimizde büyük değişimlere gebe. Ve tabii Balık sezonunun bir kısmı Mart ayında geçecek ve 2023 Mart daha önce de konuştuğumuz gibi müthiş bir ay.

Evet, Balık içseldir, Balık sezonunda genelde dışarıda pek değişiklik görmeyiz ancak bu sene bambaşka. Özellikle Satürn etkisi fizikselde bir sürü yaratıma girmemize yol açacaktır.

Her şey enerji. Ne yaparsak yapalım, sadece televizyon karşısında otursak bile yaratmaya devam ediyoruz. Önemli olan nasıl yarattığımız. Ürkek sincaplar gibi geri çekilip titreyecek miyiz? Yoksa alanını çok iyi bilen sincaplar olarak avcıya nanik deyip olumlu, yapıcı seçimlere mi yöneleceğiz? Korkuyla, aç gözlülükle, yarım ağız kararlılık ve bağlılıkla yarattıklarımız ortada. Bu sefer “bir daha asla” derken, gerçekten “asla” deyip demediğimizi içimize sormalıyız. Satürn uzun dönem çözümleri ve kararlılıkla atılan adımları sever. Onunla çalışmak ister misiniz? Son yaşananlardan daha büyük motivasyon düşünemiyorum ama yine de bir düşünün. 

Bu Sabian sembolünde her zaman aklıma gelen görüntü klasik çizgi filmlerdir. Avcıları çıldırtan tavşanlar, ördekler ya da sincapların olduğu çizgi filmleri mutlaka görmüşsünüzdür. Zekalarıyla ders verirler. Olmamız gereken şey bu. Sağduyulu, gerektiğinde soğukkanlı, zekasını kullanan insanlar. Buna bedenin sezgisel zekasını da eklerseniz bu ay olabildiğince verimli geçecektir.

Bir hikaye biterken yenisi başlar

Balık’la kahramanın yolculuğu sona erer. Tarot’ta bu “Dünya” kartıyla sembolize edilir. Yolcu, iyi niyeti, heyecanı ve bilgisizliğiyle bir “budala/joker” olarak yola çıkar. Yolu dümdüz değil, daireseldir.

Ve “budala” en sonunda başlangıç noktasına geri döner, ancak deneyimleri ona bambaşka bir bakış açısı armağan etmiştir. En baştaki naif masumiyetinde o kadar az şey görür ki, kendini bekleyen tehlikeler aklının ucundan bile geçmez. Hayata şimdi özgüvenle, beden ve ruhuyla ilgili berraklıkla geri dönmüştür. Ayakları yere basmaktadır. yaşam macerasını olduğu gibi görmektedir. Bir zamanlar saçma ya da angarya görünen şeyler artık hayatın derin anlamına katkıda bulunmaktadır. Şimdi “odun kesip, su taşırken” aydınlanmanın ta kendisini yaşamaktadır ama artık aydınlanmak bile o kadar önemli değildir, çünkü hayatın sürekli gelişimden ve birbiri ardına uyanışlardan oluştuğunu bilir. Bir astrolojik yılın ve Balık sezonunun sonunda amaç işte bu seviyeye ulaşmaktır. Birlik bilincine bir adım daha yaklaşmak. 

“Bu tamamlanma armağanını kabul ederken farkındalık ve bütünlüğün yeni seviyelerine yükseliyorum. Ben sevgiyim.”

Balık her zaman devasa şifa potansiyeli taşır. Bu defa Yaralı Şifacı Chiron ve Mars olumlu bir açıyla dürüst, yapıcı konuşma ve hareketlerin yaraları sarmasına yardım ediyor. Uranüs bu ay da gerçeği olduğu gibi görmemize yol açacak ve çok farklı çözümlere uzanmamıza yardım edecek enerjisiyle tam burada, bizimle. 

Kuzey düğümü ise yumuşak bir akışla bizi geleceğe çağırıyor. Boğa’daki tabiatla ve öz değerimizle barışmanın tam zamanı şimdi. Bir ay sonra 21 Mart’taki yeni ay, ekinoks ve yeni astrolojik yılın toplu enerji girişiyle bambaşka bir “kahramanın yolculuğu” bizleri bekliyor.

Yardımlaşma 

Sevgili Dostlar, son olarak deprem yardımlarına değinmek istiyorum. Deprem’den sonraki ilk paylaşımımdan beri her yazının altında “Büyük Anadolu Depremi: Şimdi yardım vakti” başlıklı bir bant ve sizleri ilgili yazıya yönlendiren bir bağlantı var. Tabii doğal olarak, her an, herkes yardımlaşmanın önemini hatırlatıyor. Ben orijinal çağrıma çeşitli ekler yaparak ilerliyorum ve artık özellikle sürdürülebilir yardım konusuna odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. İşimiz çok, yolumuz uzun. İsterseniz bir tıklayın, ben yardım, vs. toplamıyorum, hiçbir dernek ya da kuruluşla bağlantım yok, sadece düşüncelerimi paylaşıyorum ve o düşünceler de doğrusunu isterseniz günbegün değişiyor. Örneğin bugün vakit bulduğumda yerel işletmelerin ve üreticilerin yanı sıra mimar ve mühendislerin desteklenmesi konusunu eklemek geçiyor içimden. Bu fikirleri paylaşıyorum çünkü herhangi bir blog yazısı gibi içimden bir ses bunu istiyor. “Eğer blog istiyorsa yazılıp paylaşılacaktır” deyip işe koyuluyorum… Belki birileri bundan fayda bulur, belki size ilham olur. Kime nasıl yardım ettiğimizi asla bilemeyebiliriz, ben çoğunlukla bilmiyorum, zaten Mor Alev de bu iç ses ile doğdu. Hepimiz her nefesimizle suya ufak bir çakıltaşı atıp dalgalar yaratıyoruz ve umarım o dalgalar birilerine yararlı oluyordur.

Hepinize şifa dolu bir Balık sezonu diliyorum.

©Mor Alev 2023

Görseller: Kapak kolajı – Pat Brennan, Çizgi film resimleri – Looney Tunes, Tarot kartları – Ciro Marchetti

Büyük Anadolu Depremi: NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ? Ve Sürdürülebilir Destek İhtiyacı. Görsele TıklayınYEPYENi! “Sabian Hikayem”. Kendi gizeminizin kilidini açın. Kendinizi gerçekleştirin!

En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır. http://moralev.com

HİZMETLER

3 comments

  1. Ben bu anlatıma hayranım, çok naif, çok zarif, sevcen, şefkatli…. Çok teşekkürler Mor Alev, zamanın ruhunu seninle okumak ayrı bir keyif❤️

    Liked by 2 people

  2. Gönüllü korosundan da size çok selamlar kendimizi bulmamızda yeriniz büyük iyiki varsınız harika günler geliyor dişil enerji canlanıyor yükseliyor bedenimde yaşıyorum an be an yaratım devam ediyor hissediyorum sevgiler

    Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.