Büyük Anadolu Depremi: Yardımlaşmaya Davet ve SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTEK İHTİYACI

Bu sayfaya zaman zaman güncel bilgi ve düşünceleri ekliyorum. Tarihlere bakarak en son güncellemeleri görebilirsiniz.

22 Şubat 2023

Dostlar, sürüdürülebilir destek konusu gerçekten çok önemli. Bir gün yardım yorgunluğuna düşmemek için bu konuyu irdelemeliyiz.

Bu öyle birkaç ayda sarılabilecek bir yara değil ve kökten değişim talep ediyor. Yoksa tarihin tekrarlanmasının önüne geçemeyiz. Yeni dünyayı işte böyle kuruyoruz. Aklımdaki sorular şunlar:

  • Acaba hangi alışkanlıklarımızı değiştirirsek deprem bölgesine ve mağdurlara yardım edebiliriz?
  • Nasıl uzun dönem etkisi olacak yardım yapabiliriz?
  • Bölge insanını nasıl güçlendirip özgürleştirebiliriz?
  • Mimar ve mühendislerin işlerini bilimsel ve eksiksiz yapmalarına nasıl destek olabiliriz? Onların uzmanlıklarına saygı gösterilmesini nasıl sağlarız?
  • Bölgedeki sağlık ve eğitim hizmetlerinin yeniden inşasına nasıl yardım edebiliriz?

Ayrıca, kendi korkularımızı, acımızı nasıl salıvereceğiz? Kendi konut ve işyerlerimizi nasıl depreme karşı dayanıklı yaparız?

Bütün bu konularda nasıl dayanışmaya gireriz? İşleri başkalarına bırakmadan İMECE ile çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Tam katılımcı yeniden yapılanma. Kova Çağını başka türlü düşünemiyorum.

Çözüm ve fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde iletebilirsiniz.


22 Şubat 2023

Bilge Baykuşlar,

Love Mafia – Joint Idea’dan Eda Çarmıklı’nın son bülteninde faydalı bağlantılar verilmiş. Ben de buraya alıntılıyorum:

Çemberimizde yaptığımız çağrılar ışığında bu dönemde maddi ve manevi kaynaklarımızı yönlendirmemize ışık tutması adına sizlere kısa bir liste hazırladık, onu paylaşmak isteriz; 

https://www.ihtiyacharitasi.org

https://birkirabiryuva.org

ahbap.org/bagisci-ol

https://www.topraktantabaga.com.tr/hakkimizda

https://fonzip.com/tocev/tocev-afet-destek-paketi

çorbadatuzunolsun.org

Kırmızı Çocuklar Derneği’nin Instagram hesaplarından koruyucu aile veya evlat edinmeyle ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Yerel üreticilerden ürün almayı ve onları desteklemeyi de lütfen unutmayalım.

Yurt dışından kaynak sağlayan ve yatırılan her bağışı iki katı olarak katlayan iki kaynak;

Avrupa’da EBRD üzerinden İhtiyaç Haritasın’na bağış yapılacaktır: https://www.crowdfunder.co.uk/p/earthquake-relief-for-trkiye

Amerika’da Amerikan-Türk işadamı ve işkadını Fatih ve Eren Özmen yatırılan bağışı aynı meblağ ile katlamaktadır ve İhtiyaç Haritası ile çalışmaktadır: https://donate.tpfund.org/team/480935

Depremden etkilenen küçük dostlarımızı da anımsatmak isteriz; fonzip.com/haytap/bagis

https://robotel.org/


17 Şubat 2023

Sevgili Dostlar,

Bu sözcükleri yazarken tarih 17 Şubat, 2023 ve büyük depremin üzerinden 11 gün geçti. Orijinal yardım çağrımı aşağıda görebilirsiniz.

Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, artık yardımlarımızda ve dostlarımızla bu hayatı paylaşmada önemli olan şeyin SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK olduğuna inanıyorum. Yani uzun dönem, sürüdürülebilir destek.

Siz nasıl destek olabilirsiniz ve bunu nasıl uzun dönem sağlayabilirsiniz.? Bunu düşünelim. Bazılarımız için bu mentörlük yapmak olabilir, bazılarımız – eğer böyle bir maddi gücümüz varsa – deprem bölgesine yatırım yapabilir ve iş olanakları yaratabilir. Bazılarımız koruyucu aile olabilirken, diğerlerimiz yardım dernekleriyle çalışabilir, gönüllü olabilir… Öğrenci desteğinden mutfağını paylaşmaya kadar pek çok seçenek mümkün.

Çok fazla psikolojik desteğe, sevgiye, alan tutmaya ihtiyaç var. Hepimizin uzmanlık alanı, becerileri birbirinden farklı. Siz en güzel becerilerinizi, en harika değerlerinizi nasıl sunabilirsiniz?

Sokakta gördüğümüz insana nasıl davranmalıyız? Çünkü bilmiyoruz, büyük bir travma yaşamış, deprem bölgesinden göçmüş birisi olabilir… Ya da komşumuzun deprem bölgesinden gelen yeğeniyle nasıl konuşmalıyız ki, acılarını tetiklemeyelim?

Bunların hepsinin üzerinde düşünmeli ve harekete geçmeliyiz.

Ancak genel olarak zarafete, iyiliğe, iyi niyete ve sevgiye ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz.

Biliyorum, sanki çok bilen ukala birisi gibi algılanma ihtimalim var fakat madem yardım çağrısı yapıyorum, aklımdan geçen soruları sizlerle paylaşmam gerektiğine inanıyorum.

Önümüzdeki aylar ve yıllarda BİZİM nasıl davrandığımız, nasıl destek olduğumuz toplu kaderimizi belirleyecek.

Maddi yardıma gelince… Onu da sürdürülebilir şekilde yapmalıyız. Aşağıdaki yardım dernekleri hala daha geçerli seçenekler. Sadece bu deprem değil, gelecek depremler, seller, tabiat olayları için “yardım dernekleri kumbaramızda” biriktirmeye devam etmeliyiz. Bunu bir korku davranışı değil, bir ortak katılım olarak düşünürsek, “işte yeni dünyanın yaratılmasına katkıda bulunuyorum” diyebiliriz.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.


7 Şubat 2023

Sevgili Bilge Baykuşlar,

Bu sayfayı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bugün 7 Şubat 2023 ve büyük depremin üzerinden 24 saatten biraz daha fazla geçti. Ne yapılması gerektiği, neler yapılacağı konusunda tabii ki çok düşünüyoruz. Bu yardımlaşma daveti hepimize yol gösterebilecek bir takım bilgiler içeriyor.

Öncelikle, araştırmalarıma göre tek başına değil, resmi kanallardan yardım eli uzatmak en iyisi. Böylece bizlerin tek başına yapamayacağı karmaşık koordinasyon sağlanabilir. Bunun için belediyeler, STK’lar ve devlet birlikte çalışıyor deniyor. O zaman, hepimizin bu kanallardan ilerlemesi çok daha yapıcı olacaktır. Güvenilir STK’lar için araştırmanızı yapın, içinize sinen ve kontrol etmiş olduğunuz yardım derneklerine ulaşın.

Ben bu yardımlaşmanın yıllarca sürecek bir yeniden yapılanma olduğuna ve tıkladığınız bandın çok uzun süre her yazıda yer alacağına inanıyorum. Yani sadece bugün değil, aylarca, yıllarca bu yardım çağrısını göreceksiniz.

Benim içime sinen ve böyle uzun dönemli yardımı sunabileceğine inandığım yardım kuruluşlarından biri Hayata Destek Derneği. Bağlantısı: https://www.hayatadestek.org

Ayrıca bu gibi acil durumlarda her zaman yardımcı ve felaketlerden önce de gerekli eğitim ve desteği sağlayan AKUT hepiniz tarafından biliniyor. Bağlantısı: https://www.akut.org.tr

8 Şubat 2023’te ek: Arkadaşlar bağış yapıp da buraya eklemeyi unuttuğum AHBAP var tabii. Çok özür dilerim. Bağlantısı: https://ahbap.org

Yazının geri kalanı bundan bir gün önce paylaştığım gibi.

Bunun dışında pek çok dernek var. Dediğim gibi araştırmanızı yapın ve mutlaka yardım edin. Bağış yapın. Ve eğer yapabiliyorsanız, düzenli bağış yapma seçeneğiniz de var.

Yurtdışındaki dostlar, sizler de araştırmanızı çok iyi yapın. Türk STK ve kurumlarına bağış yapabilirsiniz. Ayrıca, şu anda bölgeye katkıda bulunabilecek ve aklıma hemen gelen seçenekler tabii ki önce UNICEF ve WHO. Buralara bağış yapabilirsiniz. Şu anda “Emergency Relief Fund” açmış durumdalar.

OXFAM da Türk STK’larla işbirliği içinde. hemen Türkiye sayfası açmışlar. https://www.oxfam.org.uk/oxfam-in-action/current-emergencies/turkey-and-syria-earthquake-appeal/

Save The Children özellikle çocuklara yönelik bir yardım derneği. Yine Türkiye ve Suriye için özel kampanya başlatmışlar. https://www.savethechildren.org.uk

Lütfen, lütfen iç sesinizi dinleyin, kendinize uygun gelen kurumu seçin ve yardım edin. Bu yazıyı okuyup geçmeyin.

Bu insanlar biz, bu insanlar ben, siz, sen. Hepimiz. Bu dünyada tek bir umutsuz, mutsuz, yokluk içinde insan, çocuk, hayvan ve bitki kalmayana kadar devam edelim!

Çok teşekkürler

Mor Alev

Not: Tabii bugün insanlara odaklandık ama acı çeken çok da hayvan var. Onlarla ilgili yeni bilgiler geldikçe eklemeye çalışacağım.


YEPYENi! “Sabian Hikayem”. Gizeminizin kilidini açın. Kendinizi gerçekleştirin!

En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


HİZMETLER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.