10 Dakikalık Meditasyon Serisi (3): Metta ya da Sevgiden Doğan Şefkat Meditasyonu

the lazy giraffeBu meditasyon içinizdeki merhameti geliştirmek üzere geliştirilmiş bir yöntem. Özellikle kendiniz ya da bir başka kişinin davranışları yüzünden zorluklar yaşadığınızda, kendinize ya da bir başkasına kızdığınızda, veya içinde bulunduğunuz duruma karşı sabırsızlıkla yaklaştığınızda son derece faydalı.

Sevgiden doğan şefkat ya da Pali dilinde Metta, koşulsuz, kapsayıcı bir sevgidir. Hatta buna Bilge Sevgi diyebilirsiniz. Hiçbir şartı yoktur. Bir kişinin bu sevgiyi hak edip etmemesi ile kısıtlanamaz. Arkadaş ve ailelerimizle de kısıtlı değildir, kişisel tanıdıklarımızdan tüm varlıklara kadar uzanır. Bu meditasyonda birliktelik bilincini deneyimlemeniz çok mümkündür. (Pali dili Gautama Buddha’nın yaşadığı dönemde Kuzey Hindistan’da konuşulan eski bir lisandır.)

Bu serideki meditasyonlar için, başlamadan önce cep telefonunuzun alarmını 8-10 dakikaya ayarlayın. Lütfen yatmayın. Rahat bir pozisyonda oturun. Bu meditasyonlar her yerde yapılabilir, evde, işte, parkta, park etmiş olduğunuz arabanızda… Bu serinin meditasyonlarının hepsini 20-30 dakikaya uzatabilirsiniz.

 1. Neredeyseniz, oturun, gözlerinizi kapayın ve farkındalığınızı nefesinize getirin
 2. Kalp merkezinizden doğru nefesinizi alıp vermeye başlayın, bunu yaparken kendinize karşı merhamet dolu bir sevgi hissi yaratın.
 3. Bedeninizi tarayın ve zihinsel blokajlar ya da hissizlik, kendinize karşı yargılama ya da kendinize karşı nefret olan bölgeleri fark edin,
 4. Sonra o bölgelerin hemen altına doğru nefes almaya başlayın, bu bölgelerde güç, sağlık ve emniyet hissi istiyorsunuz. Aşağıdaki cümlelerden birini seçin ya da kendi sevecen dileğinizi kurgulayın ve sessizce söyleyin.
  1. Sevgi ve şefkatle dolmayı diliyorum
  2. İyi hissetmeyi diliyorum
  3. Huzurlu ve rahat olmayı diliyorum
  4. Gerçekten mutlu olmayı diliyorum
 1. Sonra, çok sevdiğiniz ya da tam tersi size zorluklar yaşatan bir kişiyi seçin. Yukarıda seçtiğiniz dileği “ben” yerine “sen”le değiştirin.
  1. Sevgi ve şefkatle dolmanı diliyorum
  2. İyi hissetmeni diliyorum
  3. Huzurlu ve rahat olmanı diliyorum
  4. Gerçekten mutlu olmanı diliyorum
 1. Şimdi, farkındalığınızı bütün bir gezegene genişletin ve sevgiden doğan şefkatinizi bütün varlıklara yansıtın
  1. Bütün varlıkların sevgi ve şefkatle dolmasını diliyorum
  2. Bütün varlıkların iyi hissetmesini diliyorum
  3. Bütün varlıkların huzurlu ve rahat olmasını diliyorum
  4. Bütün varlıkların gerçekten mutlu olmasını diliyorum
 1. Belli bir anda sıfır noktasına ulaşırsanız, zihninizde hiçbir düşünce kalmayacaktır. Bütünlük duygusunu ve/veya büyük bir rahatlamayı deneyimleyeceksiniz. Bunu her zaman deneyimlemeyebilirsiniz. Ama her zaman sadece sevgi ve şefkat duyguları ile çalışmak bile büyük bir ferahlık ve genişleme hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece gününüze daha sakin kararlar vererek devam edebilirsiniz.
 2. Sonunda yavaşça gözlerinizi açın, kendinizi merkeze almak için bir-iki dakika bekleyin ve gününüze devam edin.

Arkadaşlar, bu meditasyon gerçekten kalbinizi büyütüyor. Kalp çakranızı tamamen aktive ediyor. O yüzden, mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Chopra Center’a çok teşekkürler.

Mor Alev


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

2019’da YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

2019 Haziran’da YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile çalışmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında kanuni işlem yapılır. http://moralev.com

6 comments

 1. Sitenizde çok güzel meditasyonlar bulabiliyorum hemen her konuda hem de çeşitli. Bugün de tarif edemediğim bir durum için meditasyon yapmak istedim ve bu yazınızı gördüm. Ve tam ihtiyacım olan şey! Tarif edemesem bile ihtiyacım olanı burada bulabiliyorum. Kanallık edenlere, çeviriye katkısı olanlara, size çok teşekkür ederim. Hepimize Işık olsun şifa olsun 🙂

  Beğen

 2. Okudum ve bilgisayarın başında hemen uyguladım. İhtiyacım olan birşeydi çünkü.. Bana, ruhuma çok iyi gelen bir yer burası. Birkaç gün yazılarınıza ulaşamamıştım ve boşluk hissetmiştim de sonra tavsiyenize uyarak Google’dan ulaşmıştım. Neyse ki şimdi herşey yolunda:)) Size ve emeği geçen herkese teşekkürler.. Sevgiyle kalın…

  Beğen

 3. Teşekkür ederim meditasyonlariniz sayesinde hergün yenileniyorum ve anında negatiften kurtulmak için mor alevi kullaniyorum. Size ne kadar teşekkür etsem az ..Bu aralar karışık ruyalar görüyorum, genellikle rüyalarim çıkar, sezgiselliğim güçlüdür, ama bir kaç gündür çocukluk fotolarimi görüyorum, rahmetlik dedemleri ve s.geçmiş içerikli rüyalar. Sormak istediğim acaba neyle ilgili bunlar, geçmiş yasam sifasi mi yoksa blokajlar mi die sormak istedim. Sevgilerimle 😘

  Beğen

  1. Sevgili Günel, son iki aydır fazlasıyla rüyalarla ilgili soru geliyor. Ve son iki aydır en çok odaklandığımız şey arınmak. Bence arınma ihtiyacı olan konular ufak tefek ipuçları veriyor olabilir. Michael’la bağ kesmeyi, o durum ve kişilere koşulsuz sevgi ve şükran göndermeyi, Mor Alev enerjisi kullanmayı deneyebilirsiniz. Ben tuhaf hisli ve anlamlandıramadığım rüyalar gördüğümde öyle yapıyorum. Sevgilerimle

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.