Neden Meditasyon?

meditation
meditation (Photo credit: HaPe_Gera)

Meditasyonun beyin için en iyi egzersiz olduğuna dair 10 neden:

1. Sizi daha mutlu eder

Daha olumlu zihin halleri geliştirir; eğer mutlu iseniz hayatınızın her köşesinde daha iyi olursunuz. Duygular bulaşıcıdır ve eğer mutluysanız bu duyguyu etrafınızdakilere de dağıtırsınız.

2. Beyni güçlendirdiğine dair bilimsel kanıtlar var

UCLA de yapılan bir araştırmaya göre meditasyon beyni fiziksel olarak güçlendirir.

3. İşinize odaklanmanıza yardımcı olur

Yoğun, teknoloji dolu hayatlarımız tüm dikkatimizi kendi üzerine çekiyor; sürekli emaillerimizi, facebook ve twitter’i kontrol ediyoruz. Yeni bir araştırma meditasyonun sizin işe daha çok ve iyi odaklanmanızı sağladığını ortaya çıkardı.

4. Daha şefkatli bir insan olmanızı sağlar

Dikkatinizi nefesinizde ve vücudunuzdaki hislerinizde toplayarak sakinleşmenizi sağlar. Aynı zamanda vücudunuzdaki olumlu duyguları fark etmenize ve bu duyguları kullanarak çevrenizdekilere daha yumuşak davranmanızı sağlar. Harvard ve Northeastern Üniversitelerindeki araştırmacılar meditasyon yapanların yapmayanlara göre daha şefkatli davranışlar gösterdiklerini kanıtladılar.

5. Kilo vermenize yardımcı olur

Farkındalık deneyimlediğiniz tüm hislere dikkatinizi vermenin bir yoludur. Eğer yerken farkındalık meditasyonu yaparsanız, neler yediğiniz konusunda daha bilinçli olursunuz.

6. Stres atmanızı sağlar

Psikoloji Sağlığı dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre farkındalık meditasyonu stres hormonu kortizolün düşmesine sebep oluyor. (Kortizol aynı zamanda göbek yağı yapan bir hormondur, yani stresten kurtulmak zayıflamaya da sebep olur)

7. Okulda daha başarılı olmanızı sağlar

Yeni bir araştırma meditasyonun sınıftaki öğrencilerin sınav sonuçlarının yükselmesine sebep olduğunu kanıtladı. Araştırmada bazı öğrenciler dersten önce meditasyon yaptılar, ikinci bir grup yapmadı. Dersten sonra meditasyon yapan öğrencilerin derslerini çok daha iyi özümsediği ortaya çıktı. Çocuklarımıza meditasyon yapmayı öğretmeliyiz.

8. Polis, asker, itfaiye, doktorluk gibi fiziksel ve stresli mesleklere yardımcı

Bu mesleklerde dikkat, hızlı ve doğru karar vermek son derece önemli. Meditasyon sayesinde bu beceriler geliştirilebiliyor.

9. Beyni olumlu yönde değiştiriyor, meditasyon yapmazken bile.

Yeni bir araştırma sekiz haftalık meditasyon kursu sonrasında beynin meditasyon yapmadığınız zamanda bile çalışmasını değiştiğini kanıtladı. Beyin aynı spor salonunda çalıştırdığınız kaslarınız gibidir. Eğer her gün meditasyon yaparsanız hayatınızı çok olumlu yönde etkileyecektir.

10. Soğuk algınlığına ve gribe karşı korur

Wisconsin-Madison Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre farkındalık meditasyonu yapan kişiler daha az soğuk algınlığına yakalanıyorlar. Enteresan!

Umarım bundan sonra meditasyon yapmayan arkadaşlar denemeye karar verirler. Meditasyon hakkında bu blogda pek çok bilgi var, onları deneyebilirsiniz. Ya da bir meditasyon kitabı alıp çalışabilirsiniz. En basit olanlar her zaman en güzel olanlardır. Kitap alırken çok fazla karışık ve detaylı meditasyonlardan bahsedenlerden değil, net, kısa ve size sıcak gelen bir kitap seçin.

Çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

2019’da YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

2019 Haziran’da YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile çalışmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Telif Hakkı© 2013-2015 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir
Copyright © 2013-2015 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/