Yeni Koç Siyah Ay Döngüsü

Okumak yerine dinlemek isterseniz, yazının hemen altındaki podcast bağlantısına tıklayın.

Bilge Baykuşlar, önümüzdeki gün ve haftaların hayatlarımızda ne kadar belirleyici, ne kadar önemli enerji değişikliklerine sahne olacağını anlatmaya sözcükler yetmiyor. Yıllardır yeni paradigmanın başlangıcından bahsedilir, gelebilir, gelecek, geliyor… 2020’den beri bunu hayatlarımızda fark etmeye başladık ama artık işler hızlandı!

Evet, Satürn artık Zodyak’ın en son burcu Balık’ta ve önümüzdeki 3 yaşadığımız son 30 yıllık döngüyü bitirmek üzere ilerliyor.

Plüton, Kova’ya geçmek üzere, Oğlak’ın son derecesinin son dakikalarında ve sanki 2008’de Oğlak’a adım attığında yaşanan bankalar krizinin tekrarını yaşatıyor, arkasında yarım kalmış iş bırakmıyor. Fakat bu yeni banka krizinin başlangıcı Kova’nın temsil ettiği teknoloji firmalarının çalıştığı Silikon Vadisi Bankası. Bunu senaryo olarak yazsak inanılmaz bulunurdu! Hatırlayın, 2023 enerjisini anlatırken şöyle demiştik: “Bu zamanda Plütokratların sonunu göreceğiz, bu sırada teknoloji milyarderleri de gücü ellerine geçirmek isteyebilir. Fakat Plüton Oğlak’ı terk ederken onlara sert dersler verebilir (Bknz. Elon Musk ve kaybedilen milyarlar)”

240 yıldan uzun süredir görülmemiş Kova-Plüton döngüsü başlarken, teknoloji ve para piyasalarında büyük bir tetiklenme oluşuyor. Plüton 23 Mart’ta 0 Kova’ya geçecek, ardından kuzey düğümü Boğa’nın, güney Akrep’in başına, Satürn Balık 1, Uranüs 19 Boğa, Jüpiter ise 16 Mayıs’tan itibaren Boğa’da. Mart-Haziran arası ekonomik sistemlerimizde büyük değişime gebe. Fakat bu sırada Fortuna Başak’ta, şifanın, hizmet edenin, sendikaların, çalışan insanın burcunda, yani paranın ve gücün Oğlak yapılardan halka, çalışanlara geçiş yapacağı bir değişimin tetiklenmesini görüyoruz.

Sadece önümüzdeki birkaç gün içinde altı aylık enerjiyi belirleyen ekinoks ile önümüzdeki on iki ayın enerjisini ilan eden yeni astrolojik yılın Koç yeni ayındaki başlangıcı birleşiyor. Bu sene bir değil, iki Koç yeni ayı ile tam anlamıyla yeni başlangıç enerjisindeyiz! Bu da yepyeni üç yıllık bir siyah ay döngüsü yaratırken, ikinci Koç yeni ayının bir güneş tutulması olduğunu ve yeni Koç-Terazi tutulma serisini de başlattığını da düşünürsek, baş döndürücü!

Bugün yeni siyah ay döngüsüne odaklanıyoruz. (Siyah Ay’ın Siyah Ay Lilith ile bir alakası yoktur. Lilith, ayın yörüngesinin dünyaya en uzak noktasıdır.) Birazdan paylaşacağım bilgileri daha önce de vermiştim ancak tekrarlamanın önemli olduğuna inanıyorum. Bu döngü Zodyak’ın başında, Koç’ta, öncü, ateş ve değişmeye, değiştirmeye kararlı!

Siyah Ay, büyük potansiyel taşıyan ve hakkında pek fazla konuşulmayan bir enerji. Siyah ay döngüleri üç yıla yakın sürer ve geçen döngüye bakıp geçen dönemde neler öğrendiğimizi, neyi başlatıp tamamladığımızı görebiliriz.Örneğin, hayatınızda Temmuz 2017-Haziran 2020 arası gerçekleşen değişimler bundan bir önceki siyah ay döngüsüyle alakalıydı, Haziran 2020’den beri yaşadıklarınız ise içinde bulunduğumuz ve bitmek üzere olan siyah ay döngüsünün enerjisini taşıyor. 

Yeni ayların çoğunuzun dikkatini dolunay kadar çekmediğinin farkındayım. Çünkü yeni ayı gökyüzünde göremeyiz. Gece karanlıktır. Ama bir şeyi görmemek o şey yok demek değildir. Aslında yeni ay çok güçlü bir enerjidir, güneşle birleşmiştir ve bütün bir ayın, 28 günün döngüsünü başlatır. Benim için çok daha önemli bir enerjidir. Yeni ayda ne başlıyorsa, dolunay onun fiziksel yaratıma girmesi için yoğunluğu yükseltir. Dolunay yeni ayın bir parçasıdır, çocuğudur. O yüzden yeni aylara daha fazla dikkatimizi verirsek, yakın gelecekteki enerjiler ve akımlar hakkında daha fazla bilgimiz olabilir. Böylece kendimizi, seçimlerimizi, yapacaklarımızı daha farklı ve tarafsız bir ışık altında görebiliriz.

Bir sonraki siyah ay döngüsünün başlangıcı, 21 Mart İlkbahar Ekinoksuyla birleşiyor. Siyah ayın kendisi ise 20 Nisan akşamı gerçekleşecek.

Sarah Varcas siyah ay enerjisini şöyle anlatıyor:


Siyah Ay Neden Önemlidir?

Olağan koşullarda ve genel anlamda, yeni ay yeni başlangıçlar zamanıdır: Yeni başlangıçların doğduğu sessizliktir. Yeni ayın karanlığında, sezgisel olarak yeni hayatın kıpırdanmaya başladığını hissederiz ve onun gelişine hazırlanırız. Eğer hayatımızın herhangi bir alanında yeni bir başlangıç, bir değişim süreci bekliyorsak, onun gelişimini yeni ay döneminde düşünmemiz, planlamamız olabilecek en üretken davranıştır. Bu zamanda hareket çağrısı yoktur ama onun yerine içine dönerek tomurcuklanan yaratımlarımızı düşünmeye ve köklerini beslemeye çağrılırız. Bu kökler, fiziksel kaynaklardan, önemli ilişkilere kadar çok çeşitli şekiller alırlar; çok iyi düşünülmüş bir plandan, sonucu henüz berraklaşmamış bir sürece olan inanca doğru. Doğrusu, bir sonraki adımımız için hazırlanırken bütün bunlara ve daha fazlasına ihtiyacımız vardır.

Yeni ayın çekici karanlığı bizi iç-bilgeliğimizden fikir almak üzere içeriye davet eder. Enerji seviyemiz düşük olabilir ve büyük fiziksel enerji isteyen durumlar için söz vermemek en iyisidir. Karanlıkta doğal yönelim, geri çekilmek, dinlenmek ve ay dolunaya doğru gelişirken ışığın adım adım geri dönüşüne hazırlanmaktır. Yeni ayla müjdelenen başlangıçların, günler, haftalar, aylar ya da yıllarca süren gebelik dönemleri olabilir. Her yeni ay, kolektif etki ve anlamının yanı sıra, her birey için kendine has kişisel bir önem taşır.

Siyah ay, çok önemli yeni bir evreyi başlatan özellikle güçlü bir yeni aydır. Onun enerjisini, iç ve dış dünyamızda değişimler için kullanırsak, o kadar kuvvetli olabilir ki, hayatımızın gidişatını tamamen değiştirebiliriz. Her siyah ay iki buçuk, üç yıl sonraki siyah aya kadar sürecek yeni bir döngünün habercisidir. Yani, bunlar zamanda yer alan çok güçlü anlardır ve önümüzdeki yılları etkileyecektir. İşte bu yüzden enerjilerini iyi kullanmak çok akıllıca olacaktır!

Siyah Ayın Enerjisini En İyi Nasıl Kullanırız?

İki yeni ayın birincisiyle başlarız, siyah aydan bir önceki yeni ayla. Bu, bizim siyah ay enerjisini en iyi nasıl kullanabileceğimiz konusunda elemeye gitmemizi sağlar. Bu ilk yeni ay (yani bu sefer 21 Mart’ta gerçekleşen yeni ay), yoğun sessizlik zamanıdır, olabildiğince dingin ve durağan geçirilmelidir. Dinleme zamanıdır, konuşma değil; düşünme zamanı, hareket değil; içine dönme zamanı, kendi dışınıza çıkma değil. Bu ay bizleri iç derinliklerimize davet eder, içimizdeki bütün bir evreni keşfetmeye ve kendimizi makro-kozmos içinde bir mikro-kozmos olarak bilmeye çağırır – içimizden doğru açılıp genişleyerek yaşamımızın içini, dışını ören, zaman ve mekândan geçerek gelişen bir iplik. Bu yeni ay, siyah ayda doygun ve tatminkâr bir yaşamın motoruna yakıt verecek, yaratıcılık, bilgelik, sabır, metanet ve adanmışlık kıvılcımlarını yakmak üzere bizi hazırlar.

Bu ilk yeni aydan hemen önce, ya da hemen sonra oluşan yeni fırsatlar başlamadan önce dağılabilir. Hevesle beklenen yeni başlangıçlar pırıltısını kaybedip bizi yönsüz ve cesaretsiz bırakabilir. Bu, bir siyah ay döngüsünün başında oldukça olağan bir deneyimdir, panik yaşamaya hiç gerek yok! Bu iki yeni aydan ilki en basit haliyle siyah ayla gelecek gerçek taze başlangıca yolu açıyordur. Nerede son ayarlamaların yapılması gerektiğini, planların son bir incelemeden geçmeye ihtiyacı olup olmadığını gösteriyordur. Sonra, gerekli değişiklikleri yapmak için siyah ay gelmeden, yeni bir evre doğmadan önce bir ayımız vardır. Gelen değişimin yumuşak bir meltem veya şiddetli bir fırtına olduğunu hissetsek de, bu ilk yeni ay gelmekte olan bilinmeyeni kucaklamak için bizi cesaretlendirir. Onun hayatımıza damla damla ya da bir sel gibi gelmesine izin vermemizi sağlar, çünkü o gelmelidir ve istesek de istemesek de gelecektir. Derin değişimin tam eşiğindeyizdir ve şimdi verilen sözler, kendini adamalar, kendimizi bağladığımız şeyler bir ay sonraki siyah ayla gücünü kazanacaktır.

Kalbimizi istenmeyen değişime açmak özellikle zor gelebilir: Bir ilişkinin sonu, bir işin ya da sevilen bir evin kaybı, hastalık… Pek çok şey bize kendini arzumuz dışında empoze eder. Eğer, bizimki de böyle olursa, siyah ay döngüsünün başlangıcında bu enerjiyi en iyi şekilde inanç, cesaret ve umudu hayatımıza çağırarak kullanabiliriz, çünkü bunlar bizden çok uzakta gibi görünebilir. Cesur olmak için her zaman cesur hissetmek zorunda olmadığımızı hatırlamak çok yardımcı olabilir! Hayatlarımızda bazen bir başka yalnız günü yaşamak üzere kendimizi zorla yataktan çıkarmak bile en basit haliyle en cesur davranışımız olabilir. Aynı şekilde, inançlı olmak için sınırsız inanca sahip olmak da zorunlu değildir, sadece bir sonraki nefesin geleceğine, bir sonraki kalp atışının olacağına inanmak, umut kaybedildiğinde bir inanç gösterisidir. Ve umut sadece Pollyanna mutluluğu ve olumlu düşünceden ibaret değildir, ama hayatın döngülerle hareket ettiğini ve devam ederken onlarla iniş ve çıkışları olduğunu tanımaktır. Her şey değişir, etrafınızdakiler ne kadar takılmış kalmış, sabit hissettirirse hissettirsin. Böyle zamanlarda, umut hiçbir şeyin aynı kalamayacağını fısıldayarak sessizce size yeniden güven verir. En karanlık, en uzun gece bile sonunda güne dönüşür.

Siyah ay geldiğinde (20 Nisan), evrenin kumaşında bir değişim gelişmektedir, genellikle bu değişim kendini önümüzdeki iki üç yılda geliştirip olgunluğa ulaştıran yeni bir yaşam teması olarak yaratıma sokar. Dikkatimiz yeni ilgilere ya da yeni uğraşılara çekilir. Yeni insanlarla tanışabilir, eskilerinden uzaklaşabiliriz. Bir zamanlar esenliğimiz için çok önemli görünen şeyler, çekiciliğini kaybeder ve bir zamanlar hiç düşünemediğimiz değişikliklerin içimizdeki derin dönüşümün yansıması olduğunu buluruz. Bu hiç de sıradan bir yeni ay değil, hayatımızda yepyeni bir dönemin doğuşudur. Başlarda öngörülmesi, önden bilinmesi zor olan şekillerde gelişecektir, fakat bir yıl kadar sonra kazanılmış bilgelikle başka bir bakış açısından görüldüğünde olanlar mükemmel mantıklı gelecektir. O zaman nerede olup da nereye geldiğimizi ve siyah ayın belirlediği temalarda nereye doğru gittiğimizi görebiliriz.

Siyah Ayın Temalarını Nasıl Tanırız ve Onlarla Nasıl Çalışırız?

Her siyah ay, ondan önceki yeni ayın gerçekleştiği burçta oluşur. Ve temaları da büyük çapta o burcun nitelikleri tarafından dikte edilir. (Bir sonraki siyah ay, 20 Nisan’da gerçekleşiyor, ilk yeni ay ise 21 Mart’ta. Her ikisi de Koç burcunda.)

Eğer, doğum haritanızı biliyorsanız, her iki yeni ayın da hangi evlere denk geldiğini gözlemleyerek siyah ayla daha özellikli çalışabilirsiniz. Söz konusu ev ya da evler bu iki ay tarafından çevrelenen zamanda büyük önem taşıyacaktır. Ve özellikle siyah ayın bulunduğu ev, hayat temalarınızın hangi alanda gelişeceğini gösterir. Arka planda ise, ay tarafından yönetilen eviniz (bu, haritanızda Yengeç burcunun denk geldiği evdir), filizlenen gelişmenin bir diğer kilit alanını gösterir.

Dahası, siyah ayın gerçekleştiği burçtaki gezegenleriniz, bu iki yeni ay arasındaki dönemde hem sınava tabi tutulacak, hem de etkileri katlanacaktır. (Haritanızda bu burçlarda yer alan gezegenlerin etkileri çok daha büyük olacaktır.) Böylece potansiyel sorunları tanıyabilir ve önümüzdeki iki üç senede onları çözebilirsiniz. Aynı şekilde, ay bu iki yeni ay arasındaki döngüsü sırasında açı yaptığı gezegenleri de tetikleyecektir. Bu, elbette bazı sıkıntılı anlar yaratabilir ama bu sıkıntıların içinde derin içgörüler açığa çıkmayı bekliyor, böylece derin değişim potansiyeline yol açacaklar.

Özetle…

Siyah aylar ender fakat çok değerlidir, çok önemli yeni döngülerin doğumunu işaret ederler. Normal bir yeni aydan çok daha güçlüdür, bu döngü gelecek yönümüzde ve onun hayatımızda yarattığı değişiklikler açısından belirleyicidir. Bir siyah ay iki bölümde gelir: İlk yeni ay gelmekte olan değişiklikleri düşünmemize, planlarımızda gerekli değişiklikleri yapmamıza fırsat tanır. Bir ay sonraki siyah ay ise yeni başlangıçların doğuşuna ve çok önemli taze başlama noktasına işaret eder. (Bu sene aynı zamanda bir güneş tutulması olduğu için çok daha güçlü olacak.)

Eğer hayatımızda değişime susadıysak, eski ve yorgun yolları, alışkanlıkları, halleri bırakmaya ve yeni bir hayata yer açmaya can atıyorsak, siyah ay bizim sadık, yorulmaz, tükenmez müttefikimizdir. Efektif, kalıcı değişimi kucaklayıp getirmek üzere gerekli itici güç, yüreklendirme, hız ve odaklanmayı bize sağlayacaktır.

Diğer taraftan, eğer kaçınılmaz değişiklerden korkuyorsak, bu ay ellerimizi tutar, ruhumuza çelik katar ve önümüzdeki zor yolculukta gereken her şeye sahip olduğumuzu hatırlatıp güven vererek, ilerleyip çok daha tutarlı ve bereketli toprakları bulmamıza yardımcı olur.

Her iki şekilde de siyah ay onurlandırılmalı, saygı duyulmalı ve getirdiği bolluk içindeki armağan ve fırsatlar için kucaklanmalıdır.


Dostlar, böylece bu enerjinin önemini hatırladınız. Bu döngü çok güçlü, çok sayıda başlangıç enerjileriyle birleşiyor. Sarah Varcas’ın tavsiyelerine uyarsak özellikle Mart’ın 20’sini 21’e bağlayan geceki ekinoksu ve yeni ayın gerçekleştiği 21 Mart’ı olabildiğince sessiz sakin geçirmek iyi olacaktır. Fakat burası Koç, öncü ve ateş, Mars’ın alanı, hareketlilik çok mümkün, hatta tüm gezegenler ilerlediği için hareketlilik zorunlu hissettirebilir. Dolayısıyla uzun bir durağanlık yerine ileri hareket sırasında kısa aralarla kendinize çekilmek daha uygun olabilir.

Koç bireyselliğin, BEN olmanın, ilerlemenin, tutkunun, istediğini isteyip ona adım atmanın, başlatmanın burcu olduğuna göre bu üç yıl boyunca dünyayı değiştirecek olmamız hiç de şaşırtıcı değil.

Bizimle paylaştığı bilgiler için Sarah Varcas’a çok teşekkürler. (astro-awakenings.co.uk)

©Mor Alev 2023

Görseller: Kapak Resmi – Tyler Amato; Koç – Bilinmiyor

Büyük Anadolu Depremi: NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ? Ve Sürdürülebilir Destek İhtiyacı. Görsele TıklayınYEPYENi! “Sabian Hikayem”. Kendi gizeminizin kilidini açın. Kendinizi gerçekleştirin!

En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır. http://moralev.com

HİZMETLER

9 comments

 1. Ne kadar değerli, harika bilgiler! Hep birlikte en yüksek versiyonlarımıza ilerleyelim! Çok teşekkürler Mor Alev & Sarah Varcas ❤

  Liked by 1 kişi

 2. Merhaba, sanki siyah ay benim için geliyor. Ayım 11. Evde koçta, ayın yönettiği yengeç 2. Evim. Ayrıca 10. Evden sadesatim başladı. Bitmek üzere olan bir evlilik,koç enerjisiyle Ben demeye hazırlandığım bir dönem.. Hazırım, değişimi kucaklıyorum. Benim ve bütünün hayrına olsun.. çok teşekkür ederim sevgili mor alev. İçim umut dolu. Sevgiler..

  Liked by 2 people

  1. Merhaba, bu yeni ayda Koç’un olduğu evin ve ayın olduğu burcun önemli olduğunu anladım okuduğumdan. Ay burcu Koç durumunda bizi neler bekler acaba? Ay burcunun duygular ve iç dünyamızla ilgili olması dışında fikrim yok.

   Beğen

   1. Sevgili Ahsen, bununla ilgili olarak internette bir tarama yapabilir veya bir astroloji uzmanıyla çalışabilirsiniz. Sevgilerimle

    Beğen

 3. O kadar çok susadım ki değişime, eski yorgun yolları, halleri bırakmaya ve yepyeni, pırıl pırıl, sıcacık bir hayata o kadar hasretim ki… Okurken çok güzel niyetlerde bulundum ve tüm bu yaşadıklarımı, yaşayacaklarımı sevgiyle kabul ediyorum. Varım, hazırım, tüm olumlu, şifa dolu değişimleri hak ediyor, izin veriyor ve sevgiyle kabul ediyorum🙏❤ Mor Alev size de çok teşekkür ediyorum, sonsuz sevgilerimle🌸🌸

  Liked by 1 kişi

 4. Sevgili mor alev koç ve terazi stelyumuna sahip bir doğum haritam olduğu için plüton oğlak transitinde nerdeyse bütün gezegenlerime kare açı yaptı..(Güneş, mars, merkür koç; yükselen, ay, plüton, satürn, jüpiter terazide) Güneşim 28.30 derecede; üstelik venüsüm de 1 derece boğada. 4. evden aldım transiti .. Çok ama çok yorgun hissediyorum kendimi.. Plüton kovaya geçince bir nebze rahatlayacağimi düşünüyordum ama tekrar döneceğini öğrendim oğlak burcuna.. Üstelik dediğim gibi boğa burcunda venüs ve chiron var..Bu defa bunlar tetiklenecek.. tr. Chiron koç stelyumunun üstünde zaten.. Güneş tutulması tam güneş, mars , merkür ve venüsüm üzerinde olacak.. Terazidekilere ise karşıt açıda dolayısıyla.Ekimdeki ay tutulması da yine gezegenlerim üstünde..Tam ay plüton yükselen kavuş umunda ..Gad. de kovada.. Sormak istediğim her açı tetiklenmesinde benzer yoğun enerjileri yaşamak zorunda mıyız.. Plüton retro ve kare açılarından bahsediyorum.. Yoksa gerekli mesajı alanların enerjinin üstüne çıkması mümkün mü..Bu yeni ayda kabuğumdan çıkıp yeni başlangıçlar için niyet etmiştim mesela sabian sembolüne de bakarak..ama yine bir bekleme tavsiyesi var gördüğüm kadarıyla; üstelik bir ay gibi bir süre.. Yıldızların etkisinden çıkıp doğal, spontone özgür ve güzel bir yaşam mümkün değil mi.. Ya da amaç zaten bu seviyeye getirmek mı kendimizi.. Sevgilerimle..

  Beğen

  1. Sevgili Risus, Plüton dönüşümün ve salıvermenin gezegeni. Onunla iyi geçinmek ve böyle dönemleri rahat geçirmek için belirsizlikte rahat etmeyi, hiçbir şeye tutunmamayı öğrenmeliyiz. Oğlak burcunun son derecesine girip çıkacak Plüton ama bunun kişisel açıdan hiç önemi olmayabilir, .çünkü onunla ortak çalışmayı öğrenmiş olduğunuzu sanıyorum. Eğer siz Plüton’dan çekinmek yerine onun gösterdiği yoldan giderseniz gerçek gücünüze ve bolluğunuza kavuşursunuz, özgün benliğinize evet dersiniz. Plüton güçsüzlüğün değil, gücün gezegenidir. Tabii bir de genel olarak bakarsak, kötü açı yoktur. Haritada kötü diye bir şey yoktur. Zodyak size işkence etmeye çalışmıyor. Sizin açılarınıza sahip pek çok insan var, milyonlarca insan ve bunlardan bir kısmı mutlu, bir kısmı mutsuz. Mutluluğumuzu, bolluğumuzu kendimiz yaratıyoruz. Yani şimdiden kendinizi sıkmak yerine hayata odaklanın, elinizden gelenin en iyisini yapıp gerisini evrene bırakın ve tabii ki salıverin, salıverin, salıverin. Sevgilerimle

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.