Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın 5 Yolu

sunshineArkadaşlar, bu konunun hepinizi rahatsız ettiğini biliyorum. Endişe bir virüs gibi hepimizin içine yayılmış vaziyette. Bugün internette ve psikoloji kitaplarında bir araştırma yaptım ve aşağıdaki pratik, denemiş ve bilimsel olarak kanıtlanmış bilgileri derledim:

Sizi bir şeyler rahatsız ediyorsa, düşüncelerinizi o konudan uzak tutmak çok zor gelebilir. Hatta araştırmalara göre bir şeyi düşünmemeniz istendiğinde o şeyi akıllardan çıkarmak daha da zorlaşıyor. Ancak aklınızdaki negatif düşünceleri tekrar tekrar susturmak hem zor hem de ters etki yaratabilir. Hatta bazı durumlarda kronik depresyona kadar uzanabilir. Bilim insanları buna “zihinsel geviş getirme” ismini vermişler.

Psikolog Guy Winch buna hendekteki iğne benzetmesi yapıyor. Hendek derinleştikçe iğnenin dışarıya çıkması zorlaşıyor. Zihinsel geviş getirmenin bir etkisi de konuyu aklınızda iyice büyüterek sizi orijinal halinden çok daha fazla kızgın ve üzgün bir ruh haline getirmesi. İşte aşağıda geviş getirmemizi engelleyecek beş metot var, biraz irade ve aklınızı başka şeylerle meşgul ederek pozitif şeylere yeniden odaklayabilirsiniz:

Zihninizde alışverişe çıkın:

Kendinizi bildiğiniz bir markette düşünün ve gözünüzün önüne bir raf sırasını getirin. Konsantre olup oradaki bütün ürünleri sırasıyla hatırlamaya çalışın. Eğer alışveriş sevmiyorsanız, herhangi bir listeyi hatırlamaya çalışabilirsiniz. Belki kütüphanenizdeki kitapların sırası, ya da MP3 çalarınızdaki şarkı listelerinin sırası.. Sadece 30-60sn yeterli olacaktır. Her defasında negatif düşünce geri geldiğinde bunu tekrarlayın. Önemli olan disiplinli davranmak ve negatif düşünceye takılmadan derhal bir listedekileri saymak. Bunu bir saatte 20 defa bile tekrarlayabilirsiniz. Guy Winch diyor ki: “Bu size geçici bir çözüm olarak gelse de, bu şablonları yeterince güçlendirirseniz hem ruh halinizi düzeltebilir, hem de karar verme yeteneğinizi sağlamlaştırırsınız. Beyninizi bu tarz düşünceler geldiğinde bir başka yöne gitmesi için eğitebilirsiniz.”

Olumlu insanlarla bir arada olun:

Eğer dertli duygu ve düşüncelerden kendinizi uzak tutamıyorsanız bu içinde bulunduğunuz sosyal ortamdan dolayı olabilir. 2013 de araştırmacılar aynı yurtta kalan öğrenciler üzerinde yaptıkları araştırmalarda öğrencilerin birbirinden zihinsel geviş getirme alışkanlıklarını ve negatif düşünme şablonlarını kopyaladıkların gösterdi. Negatif düşünceler genelde endişe ve yüksek sesle düşünmeyi içerdiği için diğer kişiler tarafından çok kolay yansıtılıp kopya edilen bir davranış şekli. Yapabildiğiniz kadar negatif insanların etrafında olmaktan kaçının. Bunu yapamıyorsanız size bir salgın gibi geçebilecek karamsarlık ve endişe içeren şablonlara karşı uyanık olun.

Endişelerinizi çöpe atın:

Size delilik gibi gelebilir ama ruhunuzu didikleyen bu düşünceleri yazıp çöpe atmak ya da yakmak son derece etkili bir yöntem. 2012 de Ohio Üniversitesi araştırmacıları vücutları ile ilgili negatif düşüncelerini yazdırıp attırdıkları kişilerin birkaç dakika sonra yapılan testlerde bile kendine  güvenlerinin yükseldiğini ve yazdıkları kağıtları atmayan kişilerin ise aynı karamsar ruh halinde kaldıklarını kanıtlamışlar. Profesör Richard Perry diyor ki “Düşüncelerinizi nasıl etiketlerseniz – yani çöp ya da  bir kenarda durması gereken – bu o düşünceleri nasıl kullandığınız konusunda büyük bir fark yaratıyor.” Elinizin altında kağıt yoksa aynı şeyi bilgisayarınızda yapabilirsiniz.

Sıcak bir fincan çay ya da kahve için:

Negatif düşüncelerin pek çok sebebi olabilir. Ancak siz yalnız hissetmeye odaklanmışsanız, kendinizi fiziksel olarak ısıtarak rahatlayabilirsiniz. 2012 de Yale Üniversitesi araştırmacıları ellerinde ısıtıcı paket tutan kişilerin geçmişte kalmış yalnız anılarla ilgili daha az negatif duygu taşıdıklarını buldu. Bu arada yalnız insanların diğerlerinden daha uzun ve sıcak duş aldıklarını da buldular. Yalnızlıkla ilgili olumsuz düşünceler taşıdığınızda vücudunuzu lezzetli bir çay ya da kahveyle ısıtın. Ama lütfen bunun gerçek insan teması yerine geçemeyeceğini de hatırlayın.

Durumunuzu yeniden değerlendirin:

“Eğer zihinsel geviş getirme arzu ve alışkanlığınız çok güçlüyse, aklınızı dağıtmak çok kolay olmayacaktır” diyor Winch. Onun için aklınızı başka bir şeye vermeyi denemeden önce durumu yeniden yapılandırıp, çerçevelemeniz ve yeniden değerlendirmeniz      gerekebilir. Örneğin, bir yerde saatlerce bir beklemek zorundaysanız; neleri kaçırdığınızı veya beklemek yerine neler yapabileceğinizi düşünmek yerine sizi seven kişileri arayıp konuşun ya da oturduğunuz yerde halledebileceğiniz bir iş üzerinde uğraşın. Bu sıkıcı durumu bir fırsat olarak gördüğünüzde geviş getirmeyi bırakıp başka düşüncelere doğru yol almak çok daha kolay olacaktır.

Arkadaşlar, bütün bu küçük egzersizlerin yanında endişe, negatif düşünce şablonları ve karamsarlıktan kurtulmanın en iyi yolu meditasyon yapmaktır. Bunu bir defa deneyin, eğer başarılı olduğunuzu hissetmiyorsanız hemen bırakmayın. Kendinize en uygun yöntemi bulana kadar deneyin. Hayata bakış açınız değişecek!

Mor Alev


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

2019’da YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

2019 Haziran’da YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile çalışmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Telif Hakkı© 2014 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.wordpress.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir
Copyright © 2014  by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.wordpress.com/

2 comments

  1. sevgili mor alev, bugünlerde başkalarının sorununu dikkate alan ve onlara faydalı olmak için gününü harcayıp araştırma yapan, sonra da bunları toparlayıp, bir an önce yayınlama çabasında olan kaç kişi vardır bilmiyorum. ama sizin o ender kişilerden bir tanesi olduğunuzu biliyorum. ne söylenir ki, teşekkürü yeterince dile getirebilmek için? tüm kalbimle yaptığınız iyiliklerin karşınıza çıkmasını diliyorum.

    bu arada ilk üç öneriyi bilmeden de olsa yapmıştım. önceleri aklıma gelen anılardan uzaklaşmak için, deterjan isimlerini harf sırasına göre sayıyordum. sonra araba markalarını. tabii kimseye bundan bahsetmiyordum, delirdim falan zannetmesinler diye:) ikinci öneri de olduğu gibi, ” farklı insanlarla bir araya gelip sohbet edebilmek ve oyalanmak için, ne kadar para kaybedersem kaybedeyim bir dükkan açacağım” demiştim ve yaptım. sekiz ay hiç bir maddi kazancım olmadı ama üç tane ufkumu açan ve beni spiritüel konulara daha da iten arkadaşlar kazandım. biz birbirimize dertlerimizi anlatmadık sadece güzel konulardan bahsettik. yazın dükkanı kapattım ama o süre benim tedavimde önemli bir dönemdir. üçüncü öneriyi de artık her dolunay zamanı uyguluyorum. üzüntülerimi ve beni yıpratan ne varsa yazıyorum, sonra meleklerle yardımlaşarak o kağıdı yakıyorum.

    üzüntüler kişiye göre ağırdır. benim üzüntüm bir başkasına göre çok basit kalabilir. burada önemli olan, başkalarıyla kendimizi kıyaslamamaktır. son günlerde kendime söylediğim bir cümle var, “sorununu birisi gelip senin içinden alıp götüremez. bunu sen çözeceksin ve bunu nasıl yaparsan yap ama ÇÖZ” diyorum. bir şekilde çözümü kendime yüklediğim için, güç kazanıyorum ve yeni yollar arıyorum. aslında bunları hepimiz biliyoruz. ama önemli olan o kendimizi dipte hissettiğimiz zamanı olumlu yönde değiştirebilmemizdir. zira hiçbir şey ve hiç bir kimse için üzülmeye değmiyor. insan ömrü ne kadardır ki bunun bir kısmını kendimize üzüntülerle zarar vererek harcayalım?

    Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.