2022 Kış Gündönümü

Okumak yerine dinlemek isterseniz, yazının hemen altındaki podcast bağlantısına tıklayın.

Sanatçı: Vladimir Kush

2022 Kış Gündönümü Aralık ayının 21. günü 22’ye döndükten hemen sonra, gece saat 00:48’de gerçekleşiyor. Fakat bu sene Kış Gündönümünü hemen 23 Aralık’ta Oğlak’taki süper yeni ay takip ettiği için üç günlük bir enerji festivalinde gibiyiz. Toprak ve ateşin bir araya geldiği bir öncü şenlik!Önce Kış Gündönümünün genel anlamına bakalım ve ardından bu senin enerjisini inceleyelim. 

Kış Gündönümleri

Gündönümleri ve ekinokslar dünyanın ekseninde kritik önem taşıyan köşelerdir. Özellikle gündönümleri birer keskin dönüş ve kırılma noktasıdır. Güneş tam kış gündönümü anında 0 derece Oğlak’a girer. Güneş bizim sistemimizin merkezi ve Zodyak’ın en önemli varlığıdır. Güneş, “ben” dir, gerçek benliğimiz, prana kaynağımız ve içimizdeki Yaratan’ın temsilcisidir.

Kış gündönümünde kuzey yarıkürede Kutsal Eril enerji (Yang) yeniden yükselmeye başlar. Yaz gündönümünde ise zirveye ulaşır ve sonra yerini yumuşakça Kutsal Dişiye (Yin) bırakmak üzere geri çekilmeye başlar, günler de kısalmaya başlamıştır.

İlginçtir ki, Sabian sembolleri de bu kırılma noktalarını, bu önemli karar anlarını, radikal dönüşümü ve yöndeki değişikliğini harika bir şekilde anlatır. Güneş bir tam döngü boyunca Zodyak’ın her burcuna uğramış ve evrimleşme için gerekli hareketleri tetiklemiştir artık yıllık evrimin son noktasına gelinmiştir. Kış Gündönümü, güneşin durduğu ve yeniden yepyeni enerjiyle doğduğu zamandır. Önümüzdeki 3 ayın enerjilerine, yani İlkbahar Ekinoksuna kadar, yeni bir katman daha ekler. Her kış gündönümü Güneş en soluk enerjisi ve en uzun gecesiyle aydınlığa dönerken şu sembolü aktive eder:

“Kabileler topluluğundan güç talep eden Kızılderili Şefi”. Yani değişimi uygulayacak, yayacak, yeni stratejiler geliştirecek bir döngü başlamış, yeni bir seçimle yeni bir güç başa gelmiştir.

Geçmişi bırakıp berraklaşmanın ve gelecek için yeni niyetler yaratmanın vakti gelmiştir. Oğlak ve toprak elementinin baskın olduğu bir zamana girdiğimiz için de, o niyetleri bir tohum gibi ekmemize yardımcı olacaktır.

Bununla beraber, toprak bazı alanlarda direncimizi, inatçılığımızı, geçmişe tutunma aşkımızı da açığa çıkarabilir. Toprak bazen eski, işe yaramayan kökler, ayıklanma ihtiyacındaki yaban otları ve taşlarla dolu olabilir. Bu döngüde, yaban otlarını, çer çöpü temizleme ihtiyacı özellikle öne çıkar.

Hayatlarınıza dürüstçe bakın ve kendinize sorun, gelecek kuşaklara ne bırakmak istiyorsunuz? En temel değerleriniz, seçimleriniz ve davranışlarınız bu vizyonu nasıl destekliyor?

Bir seçim yapmak zorundayız.

Ve her Kış Gündönümünde seçim yaparken ışığı seçme, ışığı çağırma, ışığı büyütme kapasitemiz katlanarak büyüme potansiyeli taşır.

“Hiçbir hikâye asla bitmez, değil mi? Sadece yolu diğer hikayelere açar.”

Rick Riordan, The Tower of Nero

Jüpiter Etkisi

Ama dostlar… Bu 2022 Kış Gündönümü büyük sürprizlerle gelebilir. Bugün iç ateşimiz parlak, ruhumuz coşkun. Jüpiter Kış gündönümünden hemen önce Koç burcuna geri döndü ve böylece yeni bir 12 yıllık döngü başlattı. Artık biliyoruz, Jüpiter hareketlerini böyle enerji girişi olan büyük günlerde yapmayı sever, havalı başlangıçlar onun tarzı. Şu anda Jüpiter enerjisini bu dönüm noktasıyla birleştiriyor, atmosferi yaşam gücüyle, heyecanla, coşkunlukla ve risk alma aşkıyla dolduruyor. Ve bu risklerin bazıları da çok çabuk karşılık bulacak gibi görünüyor. Venüs Uranüs’le güzel bir akış yaratmak üzereyken beklenmedik gelişmeler, açılımlar getiriyor. Nerede? Tabii ki para ve aşk konularında!

Fakat bu Kış Gündönümünün enerjisi neredeyse tuhaf diyebiliriz. Evet yeni başlangıçlar var, bir sürü fırsat ve armağan, büyük atılımlar çok mümkün fakat Mars hala geriliyor ve Merkür gerileme gölgesine girdi bile. Yani ruh halimiz biraz da hiç olmayacak bir yerde kahkaha atmak isteyen ama susması gerektiği için nefesini tutan çocuklar gibi. Jüpiter güneşe kare açıda. Hedefler daha da büyüyor, içimizdeki heves de öyle. Fakat güneş bizi onların ardından bir Koç gibi koşmak yerine zirveye tırmanan Oğlak gibi yavaş ve dikkatli olmaya çağırıyor. Peki hangisini seçeceğiz? Bu senenin sonunda bence hepimiz hızla ilerlemek istiyoruz. “Artık yeter” demenin bile son noktasına geldik. Fakat dikkatli olun. Takılıp tökezlemeyin. Yeni ay yazısında bu enerjiye daha fazla değineceğiz.

Ay, Halklar ve Kolektif Bilinçaltımız

Gündönümü ve ekinokslarda ayın Sabian sembolüne özellikle önem veririm. Defalarca bu bilginin aylar boyu akan enerjiyi isabetle anlattığını birlikte gördük. Ay duygularımızı, yuvamızı, bilinçaltımızı, anavatanı ve halkları anlatır. Hem olabilecek en bireysel enerjiyi, hem de kolektif bilinçaltını ve duyguları, halkın arzularını iletir. Ay bu sefer Yay burcunda ve Sabian sembolü:

“Ufak çocuğunun elini tutarak onu adım adım merdivenden çıkaran anne” 

Bu sembol Jüpiter ve Güneş arasındaki karenin ne yapmak istediğini çok güzel anlatıyor. Hayatımızda bir tarafta Jüpiter’in cesaretlendirmesi var, “yapabilirsin” diyor. Diğer tarafta ise güneş bizi acelecilikten ve sakarlıktan koruyor. Bu bir evrimleşme ve gelişme sembolü.

İlerleme her zaman besleyicidir ve özgürlüğe yol açar. Anne çocuğun elini bir aşamada artık serbest bırakır. O çocuk bir gün annesine ihtiyaç duymadan merdivenlerden yukarıya koşar. 

Biz de bu üç ayda ilerleyeceğiz, değişeceğiz. Hiç şüphesiz yığınla fırsat çıkacak karşımıza. Jüpiter bu zamanda tam bir Noel Baba gibi. Fırsatları yakalayın, onların elinden tutun ve sizi yukarı çekmelerine izin verin. Güvenin, korunuyorsunuz, bakılıyorsunuz, bazen yavaş gitmeniz gerekebilir, ona da izin verin.  Önümüzdeki Bahar ekinoksuna kadar üç ayımız var, bu enerji arka planda çalışmaya devam edecek, Jüpiter ise Koç’taki geçişini beş ay sürdürecek. 

Bu gündönümü yazısını daha dün gelen zamanın enerjisini çok isabetli aktaran bir Yaratan mesajıyla bitirmek istiyorum:

“Gelmekte olan günler ve aylarda geçmişte imkânsız olduğunu düşündüğünüz şeylerle karışılacaksınız. Bu sizin şansınız sevdiğim, değişim şansınız! Ondan kaçmayın, arkanızı dönmeyin ya da onun orada olduğu ve size dimdik baktığı gerçeğine kendinizi kör etmeyin.

İmkansızınızla yüzleşin ve onu fethedin!”

Yaratan

Yaratan mesajları – J. Farley

Bu da bizi Muhammed Ali’nin ünlü sözlerine getiriyor:

“İmkânsız, sadece dünyayı değiştirmek üzere sahip oldukları gücü keşfetmek yerine, önlerine konulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan küçük insanlar tarafından ortalıkta oradan oraya savrulan büyük bir sözcüktür. İmkânsız, bir gerçek değildir. Sadece bir görüştür. İmkânsız, bir açıklama değildir. O bir meydan okumadır. İmkânsız potansiyeldir. İmkânsız geçicidir. İmkânsız hiçbir şeydir.”

Muhammed Ali (1942-2016)

Jüpiter dokunuşu, Uranüs-Venüs üçgeni bu olsa gerek. Hepinize imkansızı fethettiğiniz harika bir Kış Gündönümü diliyorum!

©Mor Alev 2022


YEPYENi! “Sabian Hikayem”. Kendi gizeminizin kilidini açın. Kendinizi gerçekleştirin!

En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır. http://moralev.com

HİZMETLER

10 comments

 1. Teşekkür ederim Sevgili Mor Alev. İmkansızı başarmaya çok ihtiyacım var. Nameste 🙏💜💜💙💚🧡💖💗❤🧚‍♂️🧚🧚‍♀️🥰

  Liked by 1 kişi

 2. Merhaba, mesajı podcast olarak da eklediğiniz ve dinleme imkanı (konforu) sağladığınız için çok teşekkür ederim 💕 Son zamanlarda, birisi okusa da dinlesem istiyordum, gerçekleşti.😇
  İyi seneler dilerim, sevgiyle 💝

  Liked by 2 people

 3. Merhaba yazılarınızı okumak harika , dinlemek harika ikisini birden yapmak muhteşem oldu
  Çook Teşekkür ediyorum sevgiler

  Liked by 1 kişi

 4. Umudumuzu artırarak bu döneme adım atalım benim anladığım.
  Yazılarınızı heyecanla bekliyorum.Şükranla dolu sevgiler.❤⚘❤❤⚘❤

  Liked by 1 kişi

 5. Podcast müthiş geldi. Sizin sesiniz mi bilmiyorum ama aklımda okurken hayal ettiğim sesiniz buna çok benziyordu 😉 sevgiyle

  Liked by 1 kişi

 6. Sevgili Mor Alev, her paylaşımınız geldiğinde özellikle tüm ailem duysun diye yüksek sesle zevkle okuyordum, şimdi podcard gelince çok mutlu oldum, bu kolaylık için çok teşekkür ediyorum 🥰 emeğiniz muazzam 🎉

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.