Havada Yaşamak 2 – Satürn Kova’da

Bilge Baykuşlar, “Havada Yaşamak” konusuna dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. (Bağlantısı burada) Satürn, 17 Aralık günü Kova burcuna girdi ve yolculuğu 2023 Mart başına kadar sürecek. Etkisini hepimizin derinden hissedeceğine emin olduğum bu hareketi anlamak için öncelikle Kova arketipine bakmamız gerektiğine inanıyorum. Yarın aynı bilgileri Jüpiter’in Kova geçişini anlamak için kullanacağız. Tabii burada anlatılan arketip güneşi Kova’da olanlara biraz benzese de hiçbir zaman tam bir tarif olamaz çünkü hiçbirimiz tek bir burçtan, tek bir evden ibaret değiliz. 

Kova

İlginç ikilemlerin burcu. Hem bireysel hem de toplumsal.

Kova, Oğlak burcuna tepkidir. Oğlak baskın dönemler, özellikle 2020’de gördüğümüz gibi zorunluluklar, zorlamalar ve şartlandırılmalarla doludur. “Yapmalısın” der, ya da “yapmamalısın.” Oysa Kova, “beni ilgilendirmez, sen ne dersen de, ben yapmak istiyor muyum? Önemli olan budur” der. Kuralları yıkar ve onların dışında düşünmeye cesaret eder. Ana akım değildir. İnsanları şok etse de, başı biraz belaya girse de, bir şey önce onun aklına yatmalıdır, sadece öyle olursa diğerlerinin kurallarına uyabilir – uyarsa tabii!

Kova inovasyon ve değişimle ilgilidir. Genellikle, masaya yeni ve farklı bir şey getiren bir burçtur. Kova etkisindeyken alışılmışın dışında düşünmeye ve bireyselliğimizi ifade etmeye çağrılırız. Bireyselliğimizi ifade ederken de isyan etmemiz çok mümkündür. Çünkü masaya getirdiğimiz o özgün şey, alışılmışın dışında olduğu için genellikle ya görmezden gelinecek, ya saçma olduğu söylenecek ya da doğrudan “biz burada bu işleri böyle yapmayız” denerek reddedilecektir. Kova’nın bir noktada içinde bulunduğu kültürün zorlamalarına karşı savaşması şart olur. 

İçinizdeki Gökyüzü kitabında Steven Forrest şöyle der: “Aklın radikal bağımsızlığı için tek kelime vardır. Bu kelime Kova’nın en önemli kaynağını anlatır: Deha. Dahi bize aşırı zeki olarak öğretilmiştir, ancak bu yanıltıcıdır. Zekâ dahi için bir araçtır. Deha, yeniyi düşünebilme, eski problemleri yeni yöntemlerle gözden geçirebilme becerisidir. Deha bize öğretilmeyen yollardan düşünebilme yeteneğidir. Kova, bu yetenekle donatılmıştır.”

Şimdi ikileme gelelim. Kova’yı anlatan diğer anahtar nitelikler: Ortak amaçlar. Gruplar. Ortaklıklar. Toplumsal örgütlenmeler. Siyasi ittifaklar. Bağlantılar. Ortak gelecek planları. Bu kadar bireysel bir burç için bunlar da nereden çıktı? 

Çünkü Kova uyandırır. Aklımıza bir şeyler sokar, yepyeni şeyler söyler. Ve değişiriz. Hepimiz değişiriz. Kültürler değişir, gelenekler, yaşam şekilleri değişir. Günümüzde orada ve burada makalelerde, sohbetlerde paradigma değişiminden bahsedip duruyoruz. Sanki paradigma değişimi kendiliğinden gelip yaşamımıza bir kelebek gibi konuyormuş gibi. Fakat bütünü oluşturan kurallar, bakış açıları ve çözümler değişir çünkü onları insanlar değiştirir. Paradigma değiştiren o insanlar içlerindeki Kova’ya uzanıyorlardır.

Kova geleceği getirir. Uzay gemisi Atılgan’ı düşünün. Kaptan Luc Picard’ın insancıl çözümlerini, Mr. Spock’ın insani zayıflıklarımızı ve gereksiz duygusal tepkilerimizi nasıl mantıksız bulduğunu hatırlayın. StarTrek’in bana göre kesinlikle güneşi Kova’da, yükseleni Yay! X-Files dizisi ise Satürn Kova’dayken 1993’de başladı. Carl Sagan’ın güneşi Akrep’te, ayı ve tepe noktası Kova’da, baskın gezegeni Kova’nın yöneticilerinden Uranüs. Fütüristik ve sınır tanımayan düşünce.

Kova’nın nihai amacı taviz vermeden kendini ifade edebilmektir: Özgürlük!

Kova, inatçıdır. Ve inadı hem en olumlu niteliklerinden biri hem de kendini mahvetmenin yoludur. Kova’nın gölgesine gelirsek, özünü, özgün benliğini ifade edemediğinde toplum tarafından şartlandırılmış Kova, yapay bir kişilik geliştirir. Dehasının farkındadır ama kullanamamaktadır. Diğerlerini küçümser. “Anlatsam da anlamaz, uğraşamam” sözleri sıklıkla tekrarlanabilir. Amacını kaybettiği ya da asla bulamadığı için saçma küçük şeylerde inat eder. Onu eksantrik, tuhaf ve kuralcı olarak tanıyabilirsiniz. Verdiği mesaj “ben sizin gibi değilim” haline gelir. Uzak, kendine yabancı birisi haline gelmiştir. Tembelleşir, fikirlerini topraklayamaz, hatta dahiyane fikirlerini kendinden bile saklayabilir!

Satürn

Satürn Kova’nın iki yöneticisinden biridir. “Ne alaka!” diyebilirsiniz. “Satürn Kova’nın neresinde?” Arkadaşlar, Oğlak geçişinde Satürn için ne demiştik? Satürn’ün kuralların sürekli değiştiği bir dünyada yapmaya çalıştığı tek şey doğruyu yapmaya çalışmaktır. Yani geçersizleşmiş kuralları silip atar ve yerine yenilerini yazar. Bu da tam Kova alanıdır!

Kova’ya giren Satürn modern hayatın modern ihtiyaçlarına gözünü diker. Hayat değişmiştir. Ve o modern ihtiyaçlar belli bir iskelet olmadan topluma sunulamaz. Satürn, Kova’nın dehasını sağlam bir iskeletle güçlendirir, çalışkanlığıyla taçlandırır. Bugün kullandığımız icatların hepsinin kökeninde metodik, pratik, disiplinli ve yılmak bilmeyen bir deha vardır. Değişim için inat bu noktada işe yarar.

Peki, ne olacak?

Dün bahsettiğimiz Kova alanlarında en büyük ihtiyaçlar nelerdir? Olağanüstü hızlı ilerleyen teknolojik hayatımızda düzenlemelere ihtiyaç var. Eski kurallar 2020’ler için oldukça yetersiz kaldılar, bunu biliyoruz. Ne yönetmelikler, ne yasalar ne de genel toplum kurallarımız hızla evrimleşen dijital yaşamımıza yetişemiyorlar.

Bu sırada müthiş bilimsel ilerlemeler gerçekleşiyor ama pek çoğu henüz günlük yaşamımıza yansıyamıyor. Tıpkı hava burcu Kova gibi “havada” kalıyor. Kova’nın ideallerini gerçekleştirmek için Satürn’e ihtiyaç var.

Önümüzdeki iki yılı biraz aşan sürede eski yapıların modernize edilmesi, bir inovasyon patlaması, alınmış patentlerin işe yaradığı yeni araçlar ve çözümler göreceğiz. Kova’daki Satürn insanlığa tüm renkleriyle değer verir. Aynı Satürn Oğlak’tayken bize sistemlerimizde, yönetim şekillerimizde, gelenekselci yaklaşımlarımızda nelerin yanlış olduğunu acımasızca ve olabilecek en berrak şekillerde gösterdi. Kova’nın ise ilerici, birleştirici hayalleri var. Şimdi Satürn Kova’dayken onarım ve değişime eğilecek. Bu sırada liderler değişecek, devrimler gerçekleşecek ve biz bu sürede başardıklarımıza inanamayabiliriz! Çünkü Satürn Kova’da yalnız değil, Jüpiter’in gücü de yanında!

Fakat bir uyarı… Satürn istediği kadar Kova’yı desteklesin, değişime karşı çıkan çok insan da olacak. Yani o yeni kurallarda, yeni yaşama şekillerinde oldukça fazla gel-gitler de göreceğiz. Satürn tabii ki en sonunda Satürn olup istediğini gerçekleştirecektir. Örneğin, internet (Kova) çok uzun süre denetsiz, kuralsız kaldı. Sonunda aşırılıkların her türlüsünü gördüğümüz zorbalık, yalan haber, manipülasyon ortamına dönüştü. Çocukları ve hatta kendi sağlığımızı korumamız için yeni kurallara ve yasalara ihtiyaç var. 2020’de Satürn birkaç ayını Kova’nın ilk derecelerinde geçirdi ve şimdiden etkisini göstermeye başladı. İlk etapta gördüğümüz dünya çapında bir sürü yasak ve engelleme (Satürn). Ancak bu yasaklar koruyucu olmanın çok ötesine gidiyor, bilme/haber alma özgürlüğümüzü de engelliyor. Bu enerji sayesinde, ilgili ihtiyaçlara tekrar bakılacak, yaratıcı çözümler getirilecek ve hedefe kilitlenen yeni kurallar gelecek. Bu sırada özgürlükler de korunmuş olacak. Bu tabii ki uzun süren pazarlıklar ve detaylandırmalar sonucunda gerçekleşen bir şey. Bu sırada bir yol bulunana kadar bence yasaklar bir ilerleyip, bir gerileyecek.

Jüpiter’in katkısını da yarın konuşacağız. 

©Mor Alev 2020


En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır. http://moralev.com

7 comments

 1. Bir sonraki kova caginda insanoglunun artik dissal kural ve kanunlara ihtiyac duymaksizin kendi icsel bilisiyle davrandigi adil, ozgur, etik, erdemli, hakkaniyetli ve bariscil bir dunyada yasayacagina inancim sonsuz 💫 O donemde ben yine burada olurum sanirim cunku dunyanin o halini gormeyi cok istiyorum😍💙

  Liked by 2 people

 2. Sevgili Mor Alev,
  Cok ama cok heyecan verici. Ben 2021in ilk yarisinda yogun bir bicimde, dunyayla daha iyi bir iletisim, daha cok insana farkindalik tasimak icin dil becerilerime daha da yogunlasacagim, bir ikizler olarak kova cagina gecmisken cok buyuk destek alacagima inaniyorum bu konuda, simdiden cok tesekkur ediyorum Evrene ve Gunes sistemimize. Satürn belki de en sevdigim gezegen, kovanin 6.derecesinde retroymus simdi baktim, hic anlamini bilmiyorum ama guzel biseyler hissettim:) sanki beni olgunlastiran once aciyip sonra tesekkur ettigim her zorlukta parmagi vardi 🙂 6. Ve 7.evimin ikisi de kova. Sanirim bu yeni donemin bu evin konularini cok etkileyecegini gosteriyor…

  Haritamda en sevdigim sey ise 12.evimde jupiter olmasi, yine hic bilmesem de icsesim bunun cok dogru bi yer oldugunu soyluyor 🙂 bu arada neredeyse 3 gun kaldi,cok guzel olacak🥰sevgilerimle!

  Liked by 2 people

 3. Ayım 3.evde kovada. Yükselenim Akrep ama 1.evimde yayda Jüpiter-Uranüs kavuşumu var. Güneş ve marsım aslanda. Kuzey ay düğümüm ikizlerde. 2-3 gündür birden bire üzerime bir sıkılmışım, her şeyden özgürleşme, yeter deme, korkularımdanve ve sağlamcılığımdan biraz olsun uzaklaşma, hafiflik ve cesaret hali geldi. Yeni eğitimler için birden bire adımlar atmaya başladım ve bu eğitimlerin biri astroloji, diğerleri sanatsal. Tşk. Umarım kova herkese hafiflik getirir.

  Liked by 2 people

 4. Merhaba Sevgili Mor Alev
  Hiç anlamadığım gezegen hareketlerinin insanlar üzerindeki etkilerini, sizin sayenizde anlıyorum😊.Ne güzel anlatmışsınız. Hem açıklık hem de duygu var ifadelerinizde.. Teşekkür ediyorum.💖💖💖

  Liked by 3 people

 5. Merhaba günaydınlar.. Yine çok hoş bir yazı elinize sağlık. Birşey sormak istiyorum size jüpi benim haritamda kovada 2.evde ve taş kıstırılmış burç sizce nasıl bir etki olur? Şimdiden teşekkür ederim sevgiler..

  Beğen

  1. Sevgili Canan, haritanızdaki diğer yerleşimler de önemli. Bunu kişisel haritalarla çalışan bir uzmandan danışmanlık alarak öğrenebilirsiniz. Sevgilerle

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.