Yeni Siyah Ay Döngüsü

IMG_0453

Sevgili Dostlar, 2017’de siyah ayla ilgili yayınlamış olduğum makaleyi günümüz bilgileriyle yenileyerek tekrar okumamızın beklentilerimizi yönetmekte büyük faydası olacağına inanıyorum. Eğer hatırlarsanız bu konuda usta Sarah Varcas’ın bilgilerine başvurmuştuk. Parantez içindekiler ise benim eklerim ve yorumlarımdır.

Siyah Ay, büyük potansiyel taşıyan ve hakkında pek fazla konuşulmayan bir enerji. Bu sene döngü başlangıcı güneş tutulması ve yaz gündönümüyle birleşiyor. Siyah ay döngüleri üç yıla yakın sürer ve geçen döngüye bakıp (23 Temmuz 2017’de başlayıp bu hafta sonuna kadar süren zaman) geçen dönemde neler öğrendiğimizi, neyi başlatıp tamamladığımızı görebiliriz.

Yeni ay konusunu ise tekrar hatırlarsak, çoğu okuyucu için dolunay kadar dikkatleri çekmediğinin farkındayım. Çünkü yeni ayı gökyüzünde göremeyiz. Gece karanlıktır. Ama bir şeyi görmemek yok demek değildir. Aslında çok güçlü bir enerjidir, güneşle birleşmiştir ve bütün bir ayın, 28 günün döngüsünü başlatır. Yeni ayda ne enerji varsa, dolunay onun fiziksel yaratıma girmesi için yoğunluğu yükseltir, hep yeni ayı takip eder. Onun bir parçasıdır, çocuğudur dolunay. O yüzden yeni aylara daha fazla dikkatimizi verirsek, yakın gelecekteki enerjiler ve akımlar hakkında daha fazla bilgimiz olabilir. Böylece kendimizi, seçimlerimizi, yapacaklarımızı daha farklı ve tarafsız bir ışık altında görebiliriz.

Bir sonraki siyah ay döngümüz, 21 Haziran 2020 sabahında güneş tutulması ve yaz gündönümüyle başlıyor. Siyah ayın kendisi ise 20 Temmuz akşamı gerçekleşecek.

Şimdi Sarah Varcas’ın makalesine bakalım:

Siyah Ay Nedir?

Çoğunluk, mavi dolunayı biliyor fakat taşıdığı öneme rağmen siyah aylara daha az dikkat ediliyor. Bir güneş takvimi ayında gerçekleşen ikinci dolunaya nasıl mavi dolunay deniyorsa, siyah ay da bir ay takvimindeki ayda gerçekleşen ikinci yeni aydır. Yeni ay, güneşle ayın aynı burçta olması (birleşmesi) demektir ve aynı burçta gerçekleşen iki yeni ay vardır. (Bu sefer, iki yeni ay da Yengeç burcunda gerçekleşiyor.)

Siyah Ay’ın Siyah Ay Lilith ile bir alakası yoktur. Lilith, ayın yörüngesinin dünyaya en uzak noktasıdır.

Siyah Ay Neden Önemlidir?

Olağan koşullarda ve genel anlamda, yeni ay yeni başlangıçlar zamanıdır: Yeni başlangıçların doğduğu sessizliktir. Yeni ayın karanlığında, sezgisel olarak yeni hayatın kıpırdanmaya başladığını hissederiz ve onun gelişine hazırlanırız. Eğer hayatımızın herhangi bir alanında yeni bir başlangıç, bir değişim süreci bekliyorsak, onun gelişimini yeni ay döneminde düşünmemiz, planlamamız olabilecek en üretken davranıştır. Bu zamanda hareket çağrısı yoktur ama onun yerine içine dönerek tomurcuklanan yaratımlarımızı düşünmeye ve köklerini beslemeye çağrılırız. Bu kökler, fiziksel kaynaklardan, önemli ilişkilere kadar çok çeşitli şekiller alırlar; çok iyi düşünülmüş bir plandan, sonucu henüz berraklaşmamış bir sürece olan inanca doğru. Doğrusu, bir sonraki adımımız için hazırlanırken bütün bunlara ve daha fazlasına ihtiyacımız vardır.

Yeni ayın çekici karanlığı bizi iç-bilgeliğimizden fikir almak üzere içeriye davet eder. Enerji seviyemiz düşük olabilir ve büyük fiziksel enerji isteyen durumlar için söz vermemek en iyisidir. Karanlıkta doğal yönelim, geri çekilmek, dinlenmek ve ay dolunaya doğru gelişirken ışığın adım adım geri dönüşüne hazırlanmaktır. Yeni ayla müjdelenen başlangıçların, günler, haftalar, aylar ya da yıllarca süren gebelik dönemleri olabilir. Her yeni ay, kolektif etki ve anlamının yanı sıra, her birey için kendine has kişisel bir önem taşır.

Siyah ay, çok önemli yeni bir evreyi başlatan özellikle güçlü bir yeni aydır. Onun enerjisini, iç ve dış dünyamızda değişimler için kullanırsak, o kadar kuvvetli olabilir ki, hayatımızın gidişatını tamamen değiştirebiliriz. Her siyah ay iki buçuk, üç yıl sonraki siyah aya kadar sürecek yeni bir döngünün habercisidir. Yani, bunlar zamanda yer alan çok güçlü anlardır ve önümüzdeki yılları etkileyecektir. İşte bu yüzden onların enerjilerini iyi kullanmak çok akıllıca olacaktır!

Siyah Ayın Enerjisini En İyi Nasıl Kullanırız?

İki yeni ayın birincisiyle başlarız, siyah aydan bir önceki yeni ayla. Bu, bizim siyah ay enerjisini en iyi nasıl kullanabileceğimiz konusunda elemeye gitmemizi sağlar. Bu ilk yeni ay (yani bu sefer 21 Haziran’da gerçekleşen yeni ay), yoğun sessizlik zamanıdır, olabildiğince dingin ve durağan geçirilmelidir. Dinleme zamanıdır, konuşma değil; düşünme zamanı, hareket değil; içine dönme zamanı, kendi dışınıza çıkma değil. Bu ay bizleri iç derinliklerimize davet eder, içimizdeki bütün bir evreni keşfetmeye ve kendimizi makro-kozmos içinde bir mikro-kozmos olarak bilmeye çağırır – içimizden doğru açılıp genişleyerek yaşamımızın içini, dışını ören, zaman ve mekândan geçerek gelişen bir iplik. Bu yeni ay, siyah ayda doygun ve tatminkâr bir yaşamın motoruna yakıt verecek, yaratıcılık, bilgelik, sabır, metanet ve adanmışlık kıvılcımlarını yakmak üzere bizi hazırlar.

Bu ilk yeni aydan hemen önce, ya da hemen sonra oluşan yeni fırsatlar başlamadan önce dağılabilir. Hevesle beklenen yeni başlangıçlar pırıltısını kaybedip bizi yönsüz ve cesaretsiz bırakabilir. Bu, bir siyah ay döngüsünün başında oldukça olağan bir deneyimdir, panik yaşamaya hiç gerek yok! Bu iki yeni aydan ilki en basit haliyle siyah ayla gelecek gerçek taze başlangıca yolu açıyordur. Nerede son ayarlamaların yapılması gerektiğini, planların son bir incelemeden geçmeye ihtiyacı olup olmadığını gösteriyordur. Sonra, gerekli değişiklikleri yapmak için siyah ay gelmeden, yeni bir evre doğmadan önce bir ayımız vardır. Gelen değişimin yumuşak bir meltem veya şiddetli bir fırtına olduğunu hissetsek de, bu ilk yeni ay gelmekte olan bilinmeyeni kucaklamak için bizi cesaretlendirir. Onun hayatımıza damla damla ya da bir sel gibi gelmesine izin vermemizi sağlar, çünkü o gelmelidir ve istesek de istemesek de gelecektir. Derin değişimin tam eşiğindeyizdir ve şimdi verilen sözler, kendini adamalar, kendimizi bağladığımız şeyler bir ay sonraki siyah ayla gücünü kazanacaktır.

Kalbimizi istenmeyen değişime açmak özellikle zor gelebilir: Bir ilişkinin sonu, bir işin ya da sevilen bir evin kaybı, hastalık… Pek çok şey bize kendini arzumuz dışında empoze eder. Eğer, bizimki de böyle olursa, siyah ay döngüsünün başlangıcında bu enerjiyi en iyi şekilde inanç, cesaret ve umudu hayatımıza çağırarak kullanabiliriz, çünkü bunlar bizden çok uzakta gibi görünebilir. Cesur olmak için her zaman cesur hissetmek zorunda olmadığımızı hatırlamak çok yardımcı olabilir! Hayatlarımızda bazen bir başka yalnız günü yaşamak üzere kendimizi zorla yataktan çıkarmak bile en basit haliyle en cesur davranışımız olabilir. Aynı şekilde, inançlı olmak için sınırsız inanca sahip olmak da zorunlu değildir, sadece bir sonraki nefesin geleceğine, bir sonraki kalp atışının olacağına inanmak, umut kaybedildiğinde bir inanç gösterisidir. Ve umut sadece Pollyanna mutluluğu ve olumlu düşünceden ibaret değildir, ama hayatın döngülerle hareket ettiğini ve devam ederken onlarla iniş ve çıkışları olduğunu tanımaktır. Her şey değişir, etrafınızdakiler ne kadar takılmış kalmış, sabit hissettirirse hissettirsin. Böyle zamanlarda, umut hiçbir şeyin aynı kalamayacağını fısıldayarak sessizce size yeniden güven verir. En karanlık, en uzun gece bile sonunda güne dönüşür.

Siyah ay geldiğinde (20 Temmuz), evrenin kumaşında bir değişim gelişmektedir, genellikle bu değişim kendini önümüzdeki iki üç yılda geliştirip olgunluğa ulaştıran yeni bir yaşam teması olarak yaratıma sokar. Dikkatimiz yeni ilgilere ya da yeni uğraşılara çekilir. Yeni insanlarla tanışabilir, eskilerinden uzaklaşabiliriz. Bir zamanlar esenliğimiz için çok önemli görünen şeyler, çekiciliğini kaybeder ve bir zamanlar hiç düşünemediğimiz değişikliklerin içimizdeki derin dönüşümün yansıması olduğunu buluruz. Bu hiç de sıradan bir yeni ay değil, hayatımızda yepyeni bir dönemin doğuşudur. Başlarda öngörülmesi, önden bilinmesi zor olan şekillerde gelişecektir, fakat bir yıl kadar sonra kazanılmış bilgelikle başka bir bakış açısından görüldüğünde olanlar mükemmel mantıklı gelecektir. O zaman nerede olup da nereye geldiğimizi ve siyah ayın belirlediği temalarda nereye doğru gittiğimizi görebiliriz.

Siyah Ayın Temalarını Nasıl Tanırız ve Onlarla Nasıl Çalışırız?

Her siyah ay, ondan önceki yeni ayın gerçekleştiği burçta oluşur. Ve temaları da büyük çapta o burcun nitelikleri tarafından dikte edilir. (Bir sonraki siyah ay, 20 Temmuz 2020’de gerçekleşiyor, ilk yeni ay ise 21 Haziran’da. Her ikisi de Yengeç’te.)

Eğer, doğum haritanızı biliyorsanız, her iki yeni ayın da hangi evlere denk geldiğini gözlemleyerek siyah ayla daha özellikli çalışabilirsiniz. Söz konusu ev ya da evler bu iki ay tarafından çevrelenen zamanda büyük önem taşıyacaktır. Ve özellikle siyah ayın bulunduğu ev, hayat temalarınızın hangi alanda gelişeceğini gösterir. Arka planda ise, ay tarafından yönetilen eviniz (bu, haritanızda Yengeç burcunun denk geldiği evdir), filizlenen gelişmenin bir diğer kilit alanını gösterir.

Dahası, siyah ayın gerçekleştiği burçtaki gezegenler, bu iki yeni ay arasındaki dönemde hem sınava tabi tutulacak, hem de etkileri katlanacaktır. (Haritanızda bu burçlarda yer alan gezegenlerin etkileri çok daha büyük olacaktır.) Böylece potansiyel sorunları tanıyabilir ve önümüzdeki iki üç senede onları çözebilirsiniz. Aynı şekilde, ay bu iki yeni ay arasındaki döngüsü sırasında açı yaptığı gezegenleri de tetikleyecektir. Bu, elbette bazı sıkıntılı anlar yaratabilir ama bu sıkıntıların içinde derin içgörüler açığa çıkmayı bekliyor, böylece derin değişim potansiyeline yol açacaklar.

Özetle…

Siyah aylar ender fakat çok değerlidir, çok önemli yeni döngülerin doğumunu işaret ederler. Normal bir yeni aydan çok daha güçlüdür, bu döngü gelecek yönümüzde ve onun hayatımızda yarattığı değişiklikler açısından belirleyicidir. Bir siyah ay iki bölümde gelir: İlk yeni ay gelmekte olan değişiklikleri düşünmemize, planlarımızda gerekli değişiklikleri yapmamıza fırsat tanır. Bir ay sonraki siyah ay ise yeni başlangıçların doğuşuna ve çok önemli taze başlama noktasına işaret eder.

Eğer hayatımızda değişime susadıysak, eski ve yorgun yolları, alışkanlıkları, halleri salmaya ve yeni bir hayata yer açmaya can atıyorsak, siyah ay bizim sadık, yorulmaz, tükenmez müttefikimizdir. Efektif, kalıcı değişimi kucaklayıp getirmek üzere gerekli itici güç, yüreklendirme, hız ve odaklanmayı bize sağlayacaktır.

Diğer taraftan, eğer kaçınılmaz değişiklerden korkuyorsak, bu ay ellerimizi tutar, ruhumuza çelik katar ve önümüzdeki zor yolculukta gereken her şeye sahip olduğumuzu hatırlatıp güven vererek, ilerleyip çok daha tutarlı ve bereketli toprakları bulmamıza yardımcı olur.

Her iki şekilde de siyah ay onurlandırılmalı, saygı duyulmalı ve getirdiği bolluk içindeki armağan ve fırsatlar için kucaklanmalıdır.

***

Bilge Baykuşlar, böylece bu enerjinin önemini hatırladınız. Bu döngü çok güçlü iki yeni başlangıç enerjisiyle daha birleşerek dönemin son Yengeç güneş tutulmasını da işaret ediyor. Bundan böyle bir süre Yengeç-Oğlak ekseninde tutulma görmeyeceğiz çünkü ay düğümleri Yay-İkizler eksenine geçiş yaptı. Bu son şans değişimi gibi bir his de verebilir. Değişim de öncelikle Yengeç’te ve tabii ki tam karşısındaki Oğlak ‘ta gelişip bütün bir haritaya yayılacaktır. Siyah ay ise bu sene ihtiyacımız olan yeni başlangıçları bize sunmak için ideal!

O zaman Yengeç konularına bir defa daha birlikte göz atalım: Aile, yuva, atalarımız, anne, annelik, çocukluğumuz, temel ihtiyaçlarımız, duygularımız, bilinçaltımız, iç güvenlik hislerimiz, insanlığımız, halklar ve kolektif bilinçaltı.

Bunlar 18 ay boyunca Yengeç-Oğlak ekseninde kalmış olan ay düğümlerinin de temalarıydı ve eksen Yengeç’i işaret ediyordu. Hepsini hatırladığınızdan eminim. Siyah ay döngüsü değişimi bu noktadan başlatacak. Şöyle düşünebilirsiniz; 18 ay Yengeç’i öğrendik, Yengeç’e yöneldik ve bir değişim şansımız oldu. Şimdi 18 aylık emeğin daha uzun dönem başlangıçları için Siyah Ay enerjisine sahibiz. Benim önerim iki yeni ay arasını (21 Haziran-20 Temmuz) derin gözlemle geçirmemiz ve içimizde büyümekte olanlara odaklanmamızdır. Gerilemeler dönemindeyiz, Merkür bizi zaten içe dönmeye çağırıyor, genel enerji bu iç gözlem ve muhakeme için ideal.

Eğer daha detaylı çalışmak istiyorsanız, internette bedava doğum haritası çıkarabileceğiniz kaynaklara başvurabilirsiniz. Ben doğum haritası çıkarmıyorum, kişisel harita yorumu yapmıyorum. İlgim genel etkiler, kolektif bilincimiz ve evrimleşmemiz üzerine. Kendimi bir astrolog olarak tanımlamadığımı da zaten biliyorsunuz.

Bizimle paylaştığı bilgiler için Sarah Varcas’a çok teşekkürler. (astro-awakenings.co.uk)


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

2019 Haziran’da YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.


Telif Hakkı© 2020 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir
Copyright © 2020  by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/

17 comments

 1. Siyah ay haritadaki Lilith değil anladığım kadarıyla, nette doğum haritası çıkaran sitelerde şu anki etkileri ve açıları göremiyoruz, prof biri elbette yorumlar ama ben ve benim gibi birçok kişi bu bilgiye sahip değil. Ayın hallerinin şimdiki konumlarının haritamıza olan etkilerini(gezegen, evler, açılar) gösteren bir uygulama programı var mı acaba? Beklediğim şey yorum değil bunun için danışmanlık almamız gerekir biliyorum, ben bu vesileyle en azından kendi haritamı yorumlayacak duruma gelmek istiyorum. Mor Alev, yardım edersen çok sevinirim 🙏💜

  Beğen

  1. Sevgili okuyucum, her ikisini de görebilirsiniz. Astro.com iyi sitelerden biridir. Ancak yazıya bakın. Andaki hareketi görmeye ihtiyacınız yok. Yengeç burcu hangi evinize rast geliyor ve orada hangi gezegenler var? Bunu bilmeniz yeterli. Sevgilerle

   Beğen

 2. “Onun hayatımıza damla damla ya da bir sel gibi gelmesine izin vermemizi sağlar, çünkü o gelmelidir ve istesek de istemesek de gelecektir. Derin değişimin tam eşiğindeyizdir”

  Evet,evet ve evet! Ay’a ve herseye,sana ve bloga cok tesekkurler Mor Alev! 🙏💜

  Liked by 1 kişi

 3. Merhaba, doğum günü 20 Temmuz olanlara benim gibi bir öneriniz olabilir mi🙄sevgilerimle…

  Beğen

 4. Merhaba 🙂 “Eğer, doğum haritanızı biliyorsanız, her iki yeni ayın da hangi evlere denk geldiğini gözlemleyerek siyah ayla daha özellikli çalışabilirsiniz. Söz konusu ev ya da evler bu iki ay tarafından çevrelenen zamanda büyük önem taşıyacaktır. Ve özellikle siyah ayın bulunduğu ev, hayat temalarınızın hangi alanda gelişeceğini gösterir.” doğum haritamda Yengeç in bulunduğu evi buldum ama yeni ayın hangi eve denk geldiğini nasıl bulacağımı anlayamadım. İnternetteki doğum haritalarda görünüyor mu? Yoksa özel baktırmamız mı gerekiyor? teşekkürler, sevgiler 🙂

  Beğen

   1. Ah ben de bu yorumu görmeden yazmışım hemen altına. O zaman yengecin bulunduğu ev konusunda mı düşünmeliyiz? Örneğin benim 5.evdeymiş. Açıklamada şöyle yazmışlar “Beşinci ev uyanma, hisler (hareket etme) ve ifadeler (vurgulama) ile ilgilidir. Burada her zaman öz güven duygusu hatta sahiplenme onuru büyümektedir, çünkü kendi tecrübelerimizin farkına varırız ve onlara sahip çıkarız. Biliyoruz ki daha önceden tecrübelerimiz oldu ve olmaya da devam ediyor. Her türde ifade ve vurgular bu ev ile bağlantılıdır – çocuklar, hayvanlar, yaratıcı ifade, vs. Yönlendirme ve sahiplenme hissi bu noktada tecrübelerimizde büyük rol oynamaktadır.” o halde yeni ay gündemimi bu içerik mi belirler?

    Beğen

    1. Gündemi belirlemez. Olası etki alanı budur. Burada yenilikler ve değişiklikler yaşamak mümkündür. Ama her ev de diğer evlerle iletişim halindedir… Yani önce bir alan sonra o evdeki değişimin yansımaları çeşitli şekillerde diğer tüm evlerde görülebilir. Sevgilerle

     Beğen

 5. Merhaba, doğum haritamıı biliyorum ancak her iki yeni ayın hangi evlere denk geldiğine nasıl bakacağımı bilmiyorum. Bunu nasıl anlayabiliriz?

  Beğen

 6. Harika 20 temmuz.., doğum günüm ve gerçekten değişmesini istediğim o kadar çok şey var ki.

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.