Psikolojik Aikido

Keeper of the Heart by Susan R. BoermanSevgili Dostlar, geçen gün Conscious Reminder sitesinde bu makaleye rastladım. Diyordu ki, “Mikahil Litvak, dünyanın en ünlü psikiyatrlarından biri, aşağıdaki kısa 20 öneriyi paylaşıyor. Bunlar kısa olsa da doğru şekilde uygulandığında hayattaki engellerle yüzleşmenizi ve başa çıkmanızı sağlayabilir.”

Önerilere baktım, bir kısmı 3D gibi görünse de artık bunları alıp 5Dleştirebilecek beceriye sahibiz. Yani bazı maddelere biraz daha sevgi katıp kendimizin yapabiliriz. O yüzden paylaşmaya karar verdim. Parantez içindekiler benim anlayışım. Belki sizin de önerileriniz olabilir, onları da yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

Dr. Litvak bu sorun çözüm sistemine “Psikolojik Aikido” adını vermiş. Haydi, madde madde bakalım isterseniz.

 1. Eğer bir kişinin kendi hakkında söyleyecek iyi bir şeyi yoksa ama yine de bir şeyler söylemek istiyorsa, başkaları hakkında olumsuz konuşmaya başlayacaktır. (Mor Alev: Dedikodu yapan ya da diğerleri hakkında olumsuz eleştiri yapan kişi kendini yeterince beğenmez, sevmez o yüzden kendi dışındaki şeylerden bahseder. Ona sevgi verin.)
 2. Herhangi bir şeye dalmak istiyorsanız, bilime (bilgiye) dalın, birbirinizi sırtından bıçaklamaya değil. (Mor Alev: Canınız sıkılıyorsa bilim ve bilgi araştırması yapmak, okumak, öğrenmek iyidir. Aksi halde başkaları hakkında olumsuz konuşabilir, onlara olumsuz davranabilirsiniz. Sıkılınca okuyun.)
 3. Depresyon kişilere onları içlerine döndürmek ve davranışlarını yeniden değerlendirmeleri için gelir.
 4. İnsanlar insanları reddetmez. Bazılarımız en basit haliyle ifade edersek, ilerlemişlerdir ve bazıları arkada kalır. Arkada kalanlar reddedilmiş hissederler.
 5. Eğer siz kendiniz hakkında iyi hissediyorsanız, başkalarının da sizin hakkında böyle hissetmesi ihtiyacınız nerede? (Mor Alev: Eğer siz iyi hissediyorsanız, başkalarının sizi onaylaması ihtiyacınız kalmaz. Öz-sevgi, özgüven ve mutluluğun anahtarıdır.)
 6. Bir şey istiyorsanız, izin istemeyin. Öyle yaparsanız, alamazsınız. (Mor Alev: Bir şey istediğinizde gücü başkalarına vermeyin. Kendiniz için kendiniz yaratın. Güçsüzlükten doğru yaratamazsınız.)
 7. Yalnızlığı sevme ve yalnızlıkla başa çıkma becerisi ruhani olgunluğun işaretidir. Gerçekte en iyi yalnızken fonksiyonlarımızı yerine getiririz. (Mor Alev: Yalnızlıktan korkmayın. Yalnız zamanlarınızda çok şey başarabilir, kendinizi daha da iyi tanıyabilir, hatta harika bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.)
 8. Olgunlaşmamış bir kişilik sıklıkla bilgiye sahiptir ancak onu nasıl kullanacağını bilemez, olgun bir kişilik ise bilgiye sahiptir ve kullanır. İşte bu yüzden olgunlaşmamış kişiliğe sahip olanlar diğerlerini eleştirir, olgunlaşmış kişiliktekiler ise harekete geçer. (Mor Alev: Dostlar, Dr. Litvak’ın diğerlerini eleştirmek konusunda oldukça fazla söyleyeceği şey var değil mi? Biz olgun olma, olmama konusunu bir kenara bırakalım. Yargı, ne olursa olsun ne biz ne de karşımızdaki insanlara fayda etmiyor. Yargılamadan konuşalım, yargılamadan düşünelim. Yargılamadan yaşayalım.)
 9. Başarıya giden yolu bilmiyorum fakat başarısızlığa giden en kestirme yolu kesinlikle biliyorum: herkesi memnun etmeye çalışmak! (Mor Alev: Sevgili dostlar, bu konuda Baş Melek Michael’ın önerisini hatırlayalım ve onun dediği gibi özveriyi sözlüğümüzden çıkaralım!)
 10. Kadın mantığı ya da erkek mantığı diye bir şey yoktur, bilgece düşünebilme ya da düşünememe becerisi vardır.
 11. En büyük düşmanınızla tanışmak isterseniz eğer, aynaya bakın. Onunla yüzleşmeye hazır olduğunuzda, başkalarıyla yüzleşirken asla sorun yaşamayacaksınız.
 12. Başarılı olun ve aşağılamalar sihirli bir şekilde kaybolur. (Mor Alev: Siz kendi yolunuzda, kendi hedefinize odaklanın. Başkalarının ne dediğine kulak asmayın. Siz yolunuzdan ayrılmadığınızda hedefinize ulaşacaksınız ve başarılı hissedeceksiniz. İşte o zaman dışarıdan olumsuz geri bildirim de almayacaksınız. Çünkü özgüveniniz, özsaygınız ve dolayısıyla enerjiniz bunu yansıtmayacak.)
 13. Bir dostla konuşmak rahatlatıcıdır ama bir düşmanla konuşmak gerçekten faydalıdır. (Mor Alev: Benim bundan anladığım şey şu; Sadece kendi çevrenizde ve sizinle hemfikir olan insanlarla konuşmayın. Rahatlık alanınızın dışına çıkın. Sizinle hemfikir olmayacağını bildiğiniz kişilerle de konuşun çünkü onların geri bildirimleri kendiniz ve görüşleriniz konusunda şimdiye dek düşünmemiş olduğunuz şeyleri işaret edebilir. Sorun çözümünde yardımcı olabilir, ilham verebilir. En azından anlayışınız yükselir.)
 14. Bir romantik ilişkiyi ya da iş ilişkisini bitirmenin tek geçerli sebebi vardır: Sürekli kişisel gelişim ve ilerlemeyi devam ettirme ortamının kaybolması.
 15. Mutluluğunuzu dostlarınızla ve hatta düşmanlarınızla da paylaşın.
 16. Mutluluğun peşinden koşmazsanız, yaşadığı yeri göreceksiniz. Mutluluk sizi bulacak. Mutluluğun her zaman bulunduğu bir yeri size söyleyeyim: İçiniz. Mutluluğa en kısa yol kişisel gelişiminizden geçer.
 17. Mutluluk iyi organize edilmiş hareketin yan ürünüdür. (Mor Alev: Evet, mutluluk bir yan üründür. Kendinizi verimli, faydalı, sevecen, güçlü hissettiğinizde gelir.)
 18. Birisine bir şey kanıtlamak istiyorsanız, o kişi için yaşıyorsunuz demektir. Fakat kendiniz için yaşıyorsanız, kimseye kanıtlayacak bir şeyiniz yoktur.
 19. Hayal kurmak ve fanteziler yeteneklerinizin sesidir, bunu böyle kullanın. Diyelim ki bir opera sanatçı olması hayali kuruyorum ama ne gerekli sese ne de kulağa sahibim. Sahneye çıkamam. Ancak, eğer yeteneklerimle uyumlu hayaller kurarsam, çok çabuk onları gerçekleştirebilirim.  (Mor Alev: Yanımızda getirdiğimiz yetenek ve becerilerimizle ilgili hayaller kurduğumuzda ilham alırız. Yeni fikir ve yollara kendimizi açarız. Ama yanımızda bu getirmediğimiz beceriler üzerinde hayaller kuruyorsak, dikkat edin, bunlar zorlama gelir, doğal hissettirmez ve ilham vermez. Hayal kurun dostlar. Kendinizi hayallerin gittiği yönde de sınırlamayın ama önemli olan size doğal gelmesidir.)
 20. Boş konuşmalar yerine bir kitap okumak daha iyidir. (Mor Alev: Evet sevgili dostlar, Dr. Litvak gerçekten defalarca boş konuşma, dedikodu, eleştiri ve yargılama konusunda bizleri uyarıyor. Sanıyorum bu konu hastalarında oldukça fazla öne çıkan bir mutsuzluk kaynağıydı.)

Ve böylece bugün biraz da gazetelerin Pazar eki tadında bir yazı ortaya çıkmış oldu. Bir şeyi bilebiliriz ama hayatımıza uyguluyor muyuz? Nasıl uyguluyoruz? Başkalarını nasıl yargılıyoruz? Uzak durduğumuz kişilere kendi görüşlerini açıklamaları için fırsat veriyor muyuz? Bir düşünelim isterseniz… Nasıl 5D’yi gündelik hayatımıza getirebiliriz?

Bu haftanın sonunda müthiş güçlü bir dolunay olacak, Merkür geri gitmeye başlayacak ve Satürn de Oğlak’a doğru ilerliyor… Yılsonu vorteksine giriyoruz! Biz günlük alışkanlıklarımızı şimdiden düşünürsek ve gerekli gördüğümüz yerlerde değişiklikleri uygulamaya başlarsak, yolumuz çok daha rahat olacaktır.

Mor Alev

Enerjilerin çok yoğun olduğu bu dönemde salıverme, arınma ve hayatınıza yeniden yön vermek konularında dönüşümünüzü hızlandırmak, hayatınızı tam potansiyeliyle yaşamak, Yüksek (Öz) Benliğinizle daha yakın ilişki kurabilmek ve Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak için randevu almak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin ya da moralev@outlook.com adresine yazın.

Telif Hakkı© 2017 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir.
Copyright © 2017 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/

7 comments

 1. Benim acizhane kendimde fark ettiğim bir şeyi sizlerle paylaşmak isterim.

  Başka insanları yargıladığım zaman veya onlar hakkında konuştuğum dönemlerde hayatımdaki olumsuz olaylar çoğalıyor. Var olan huzurum bir şekilde bozuluyor. Ailemdeki kişilerin hayatlarında olumsuz şeyler olmaya başlıyor.

  Liked by 3 people

 2. Zaman zaman kısa süreli bir hafta on gün süren depresyonlara giriyorum, ciddi anlamda hiçbirşeyden haz almıyorum, çok ama çok mutsuz hissediyorum vs.. Bu siteyi özellikle çok yakından takip ediyorum ve yazılanların yansımalarını hayatımda görüyorum ama böyle hissettiğim zamanlarda bildiğim hiçbir bilgiyi hayatıma uygulayamıyorum bu da daha fazla strese sebep oluyor.

  Liked by 1 kişi

  1. Sevgili Gül, Kendinizi uygulamadığınız şeyler için suçlamayın ama disiplinsiz de olmayın. Dışarıya çıkın. Başka şeylerle ilgilenin böyle dönemlerde. Hatta biraz da zorlayın kendinizi dışarıya çıkmaya. Canınız ne kadar istemese de hareket edin. Yürüyün, koşun ya da bahar temizliği gibi büyük bir temizliğe kalkın. Hatta evde kendi kendinize dans edin, mutluymuş gibi yapın, sonra kendi kendinize gerçekten gülmeye başladığınızı bile görebilirsiniz yani o durgun enerjiden çıkacaksınız. Hareket edersek bedenimizdeki hormonların salgılanma oranları daha farklı olur. Kimyanız yeniden düzenlenir. Hareketin sizi bu depresyon dönemlerinden daha çabuk çıkaracağını göreceksiniz. Sevgilerimle

   Liked by 1 kişi

   1. Çok teşekkür ederim, burayı geçen yıl keşfettim ve inanın benim için çok farklı şeylerdi burada okuduklarım, 31 yaşına kadar ne biliyorsam hepsini sorguladım bu süreçte, zaten en büyük problemim eylemsizlik, fazla düşünme ama bir türlü harekete geçmeme. İyi hissettiğimde oluyor ama bazen nedensiz böyle oluyorum. Çok teşekkür ederim tekrar

    Liked by 1 kişi

 3. Madde için, ne arkada kalmak ne de ilerlemek vardır diyebiliriz. İnsanların kendi deneyimleri birbirinden farklıdır, herkesle aynı titreşimde olmayabiliriz. Bu onlara dahil olamıyoruz gibi gözükebilir.

  Liked by 1 kişi

 4. Seninkilerden güzel olması ama güzel tavsiyelerdi ☺

  Dediğin gibi 3B koksa da bazıları, yalın bir ifadeyle derinlikleri çok net açıklamış doktor.

  Arada açıp okumalı hatta bazılarını yazıp duvarlara asmalı. 🙏

  Sayende bir kaynak daha tanıdık. Eksik olma 💐

  Liked by 1 kişi

 5. Merhabalar,
  Ben 13. Maddeden farklı düşüncede olanlarla konuşmayı değil de düşman kelimesi geçtiği için gerçekten kendimize düşman gördüğümüz kişilerle konuşmayı anlıyorum.. Belki ucu affetmeye çıkabilir fayda olarak diye yorumladım. Gerçek bir konuşma da olmak zorunda olmayabilir bile belki faydalı olması için. Sizin yazdığınız gibi farklı bakış açıları yakalanabilir, kendimizi dışadan görebilmeyle de fayda sağlanabilir..
  Benimki de bir yorum tabii ki..
  İlgiyle takipteyim ben de.. Kocaman sevgiler yolluyorum, teşekkür ederim.

  Beğen

Yorumlar kapatıldı.