‘Om’ Sesiyle Meditasyon ve Tiroit Bezine Etkileri – Özellikle Zayıflamak İsteyenler, Metabolizma Sorunları İçin

Om ganesha Om
Om ganesha Om (Photo credit: Mara ~earth light~)

Dünkü dans yazısından sonra bugün biraz daha ağır ama yine çok faydalı bir konuda konuşacağız. Aslında bugünkü yazı hem meditasyon hem de ses ve müziğin etkileri kategorilerine giriyor.

‘Om’ ya da ‘Aum’ dan bahsedildiğini mutlaka duymuşsunuzdur. ‘Om’ özellikle komedilerde meditasyon yapanlarla dalga geçilirken kullanılır. Ancak, bu sesin sağlığımıza sayısız yararları var. Onun için bu yazıyı birkaç başlıkta yazacağım, bildiğiniz şeyleri atlayabilirsiniz:

‘OM’ ya da ‘AUM’ sesinin kökenleri:

Om (Ya da Aum) Hinduizm’in ana sembolüdür. Çoğu din yaratılışın ses ile başladığını belirtir – ‘Başlangıçta ses vardı’. Hindu ve Budistler için Om ilk ses, yaratılışın ilk nefesi ve varoluşu devam ettiren titreşimdir. Om sesi Tanrı, Yaratılış ve tüm yaratılmış olanın Birliğini işaret eder. Ses ve form olarak Om sonsuz Brahmanı (esas gerçekliği) ve tüm evrenleri temsil eder. Om tüm mantraların en kutsalıdır. Kullandığımız ‘Âmin’ kelimesi ile fonetik benzerliğine dikkat çekerim.

Boğaz Çakrası:

English: Vishuddhi chakra in blue color
English: Vishuddhi chakra in blue color (Photo credit: Wikipedia)

Boğazın kökünde yer alır ve insanın gerçeğini, aslını dile getirmesine yardımcı olur. Boğaz çakrası, aynı zamanda beşinci çakra adını da alır, komünikasyon çakrasıdır. Rengi Turkuaz mavidir. Sesimiz bu çakradan kaynaklanır. Tiroit bezi bu çakrada yaşar. Boğaz çakrasında bir sorun varsa bunlar tiroit sorunları, larenjit, bronşit, osteoporoz, soğuk algınlığı, kalsiyum eksikliği, metabolizmada yavaşlama, huzursuzluk, kendini ifade edememe, yalancılık ya da kandırılma, ya da kendine ve başkalarına güvenmeme olarak dış dünyaya kendini gösterir.

Tiroit Bezi:

Yaklaşık olarak her sekiz kadından biri yaşamlarında tiroit sorunuyla karşılaşıyorlar. Tiroit boğazda adem elmasının hemen altında ve köprücük kemiğinin biraz üzerindedir. Salgıladığı hormon vücudumuzun enerji kullanımını ve metabolizmayı kontrol eder. Diğer kontrol ettiği fonksiyonların arasında cilt, saç, enerji düzeyi de vardır. Yaşımız artıkça tiroit verimliliğini yitirir. Bu da yağ hücrelerinin enerjiye çevrilmesini zorlaştırarak kilo almaya sebep olabilir. Kuru cilt, saç dökülmesi ve saç uçlarında kırılma, kendini sürekli yorgun hissetme ve son iki yılda 5-7 kilo alma yetersiz çalışan tiroit bezinin en sık görülen semptomlarıdır. Tiroit fonksiyonunu artırmak için iyotlu sofra tuzu ve vitamin D ve bu arada içinde goitrogen bulunan sebze ve meyveleri (brokoli, lahana, şeftali ve çilek gibi.) buharda 10 dakika pişirerek yerseniz hem goitrogeni yok etmiş hem de diğer besin değerlerini öldürmemiş olursunuz. Tabii doktorunuza danışmakta fayda var.

‘OM’ ya da ‘AUM’ meditasyonunun mucizevi etkileri:

Om sesinin özel titreşimi günümüzde tıp otoriteleri tarafından bile tiroit bezi hastalarına, zayıflamak isteyenlere ve enerji düşüklüğünden şikâyet eden hastalara öneriliyor. Om sesinin yarattığı iç titreşim tiroit bezini uyarıyor ve hormon salgılanmasını dengeliyor. Gençlik aşısı almış gibi oluyorsunuz. Cildiniz parlıyor, metabolizmanız canlanıyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor. Bunun için birinci yöntem çok basit. Her sabah birkaç dakika ‘AUM’ sesini  ‘Aaaaooouummmmm’ şeklinde çıkarın (aşağıdaki videoyu dinleyin, sesi tam olarak anlayabilirsiniz). Bunu yaparken boğazınızın köküne ve yan taraflarına parmak uçlarınızla vurun.

OM Meditasyonu:

  • Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere gidin. Telefonu, bilgisayarı kapatın.
  • Ayaklarınız düz bir şekilde yere basılı, gözleriniz kapalı, vücudunuz dik ve rahat oturun.  Elleriniz rahat bir şekilde kucağınızda açık dursun. Yüz kaslarınızdan başlayarak, boyun, sırt vs. aşağıya inerek tüm kaslarınızı yavaş yavaş gevşetin.
  • Derin nefes alıp verin. Örneğin: Burnunuzdan nefes alırken 4 e kadar sayın. Sonra ağır ağır 4e kadar sayarak nefesinizi ağzınızdan verin. Bunu birer birer artırarak en sonunda 8e kadar yükseltin. Bu sizin kalp atışlarınızı yavaşlatır, tansiyonunuzu düşürür. Bunun devamında nefesiniz belli bir yavaş ritmi tutturacaktır.
  • Nefesinizi düzenlendikten sonra ‘AUM’ mantrasını tekrarlamaya başlayın. Sesin nasıl olması gerektiğine dair bir örnek youtube videosu ekliyorum buraya.
  • Titreşimin boğazınızdan bütün vücudunuza dağıldığını hissedin. Tiroit bezinizin tertemiz olduğunu, toksinlerden arındığını, iyi yağlanmış bir makina gibi tıkır tıkır çalışmaya başladığını ve boğaz çakranızın mavi bir çiçek gibi açıldığını gözünüzde canlandırın.
  • Aklınıza gelen düşüncelere takılmayın. Bırakın akıp gitsinler.
  • Bir süre sonra ‘AUM’ sesini hiç düşünmeden çıkarmayı bırakacaksınız. Bırakın olsun. Zihninizde tekrarlamaya devam edin. Kendi kendinizle baş başa olmanın keyfini çıkarın. Hazır hissettiğinizde yavaş yavaş gözlerinizi açın, gerinin ve gününüze devam edin.

Youtube da bir çok OM meditasyonu var. Bazıları 1 saat kadar uzun. İstediğiniz uzunlukta bir meditasyon videosu seçip onun eşliğinde de ‘AUM’ mantrasını söyleyebilirsiniz. Aşağıdaki 20 dakika civarında.

Umarım bu yazıyı yararlı bulmuşsunuzdur. Soru ve yorumlarınızı bekliyorum, lütfen deneyimlerinizi benimle paylaşın! Sevgiler.


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

2019’da YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

2019 Haziran’da YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile çalışmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Telif Hakkı©2013 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.wordpress.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir. Copyright © 2013 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.wordpress.com/