2020’nin Getirdikleri: Sezgisel ve Astrolojik Bir Özet (2/2)

**Lütfen makalenin altındaki telif hakları uyarısına saygı gösteriniz. Teşekkürler.**

IMG_0081

Bu analizin birinci bölümü için buraya tıklayınız.

Öncelikle bu senenin başlığını hatırlayalım:

2020: “Kaçınılmaz Değişim, İsteğe Bağlı Gelişim”

Ve değişim-gelişim fırsatlarına biraz daha eğilelim;

Gerilemeler

Bu sene alışılmışın çok üstünde geri hareket göreceğiz. Eğer siz de gerilemelerden korkanlardansanız, şunu hatırlayın çoğunlukla gökyüzünde gerileyen en az bir gezegen vardır ve en iyisi bizi çevreleyen enerjiyle nasıl kendimizin ve bütünün hayrına çalışabileceğimize odaklanmaktır. Hatırlayın, Evren ne yaptığını bizden iyi bilir çünkü büyük resme hakimdir!

IMG_0111Merkür: Alışılmış  düzende 3 gerileme yaşayacağız ama üçünde de su elementi öne çıkıyor. Yani duyguların, hislerin işlemden geçirilmesi ve iletilmesi konularına eğileceğiz. İçimizdekini dışımızda nasıl ifade ediyoruz? Bir başkası içinde olanları ifade etmeye çalıştığında onları nasıl anlayabiliriz? Bu bilgiyle kendi içimizde nasıl değişikliklere gidebiliriz? Hislerimizi kendimize ya da bir başkasına itiraf ederken nasıl güvende hissedebiliriz?  (17 Şubat – Kova/Balık, 18 Haziran – Yengeç, 14 Ekim – Akrep-Terazi).

Özellikle son gerilemenin Ateş Yolunda (Via Combusta) yer alacağını vurgulamak isterim. İçimizi yakan hisleri bastırmak yerine kabul etmek ve dengeye yürümek önceliğimiz olacak.

Venüs: 40 gün 40 gecelik Venüs gerilemesi bu sene İkizler’de gerçekleşecek. (Mayıs 13) Bundan hemen önce kuzey ay düğümünün de İkizler’e geçtiğini düşünürsek, sevgi ve değer iletişimimizde, her türlü ilişkimizde ve maddi alanda gerçeklerin ne olduğu ve yalanların, oyunların elenmesi konusunda oldukça yoğun bir zaman geçireceğiz. Bu sırada Merkür de Yengeç’te gerilediği için duygularımız çok şey söyleyecektir. Hangisi geçmişte öğrenilmiş şeyleri tekrar ediyor ve sizi yıllar öncesinde tutmaya kararlı, hangisi gerçek ve anda, ayırmak bize düşüyor. Venüs sadece duygusal dünyamızla ilgili değildir. Değerlerimiz, fiziksel olarak sahip olduklarımız ve paramız da Venüs tarafından yönetilir. Bu bir yeniden değerlendirme zamanı olacaktır, kariyerimiz, ilişkilerimiz, dostlarımız, satın aldıklarımız, satın almak istediklerimiz, maddi manevi yatırım seçimlerimiz… Venüs, iletişim burcunda Nisan başından Ağustos başına kadar ileri-geri 4 ay geçirecek. Bu dönemin sonunda ifade edilmiş sevginin her sorunu çözebileceğini öğreneceğiz!

Mars: 2020’nin gerilemeleri içinde en çok dikkatimi çeken Mars’ın kendi burcunda gerilemesi (9 Eylül). Mars, kendi burcunda en son 32 yıl önce geriledi ve bu enerji 47 yıl daha gelmeyecek! Merkür ve Venüs gerilemesinden çok bahsedilir ama Mars’ın geri hareketi hepimizi çok daha belirgin şekillerde etkiler. Koç’taki Mars, ateş ve ateş, bireysel gücümüze odaklanır. Bu dönemde bu konuda çok daha fazla düşünüp taşınacağız ve gönüllüysek eğer dönüşüm de çok mümkün.

Mars, bu dünyada kendi hayatınızın ve yaratımlarınızın kontrolünü elinize almanızı, sorumluluğun sadece ve sadece size ait olduğunu hatırlatacak. Tabii bu hatırlatmalar derin bir ihtiyaç şeklinde açığa çıkacaktır. “Kendi hayatımı kendim yönetmeliyim, mutlu, verimli bir hayat için buna ihtiyacım var, beni benden iyi kimse tanıyamaz, dolayısıyla da kendi kararlarımı kendim veririm.” Ve bu da kendi dışındaki herhangi birisini kendi bildiği gibi yönetmek isteyenlerle, yönetilmeyi reddedenler arasında gerginlik yaratacaktır.

IMG_0112Bu enerji aynı zamanda arındırılması gereken geçmiş olayları, durumları tekrar aktive edebilir. Veya kendi bilinçaltınızda sakladığınız bazı enerjileri ateşiyle aydınlatabilir. Bu, bir dönüşüm fırsatıdır. Nasıl? Öfkenizi verimli davranışlara dönüştürün, çözümlere yönlendirin. Onu inkâr etmeyin, işlemden geçirin ve ateşi bir buhar makinesinin kazanındaki turbo yakıt gibi kullanın!

Toplumsal etkilere bakarsak, temanın büyük resme etkisini göreceğiz. Mars, Oğlak’taki Satürn’e, Plüton’a, Jüpiter’e üç kare açı yaparak, gündemin baskın temasının GÜCÜN DOĞRU KULLANIMI olmasını sağlayacak.

Kendi burcunda Mars bir süper kahraman gibi! Eris’le birlikte isyana hazır. 2020 de sahne otoriter güçlere karşı ayağa kalkmak için hazır, ama başarı garanti değil. Bu yaz sıcak geçecek orası kesin. Fakat tarihe dönüp baktığımızda Mars Koç’ta gerilerken, kitleler ve yöneticiler eğer sağduyuyu bir kenara atarlarsa gereğinden çok daha fazla kaosa şahit olduğumuzu da görüyoruz.  Bu sırada Merkür yine gerilemeye eşlik edecek. Yani sıcak Mars gerilemesini yaşarken, iletişime ve bilgi temizliğine, gelen haberleri tekrar tekrar kontrol etmeye dikkat edin. Sağduyu, muhakeme ve kalp gücü bizimdir ama onları sadece bir birey olarak kendimiz için kullanabiliriz, başkaları da aynı şeyi yapma şansına sahipler. Uzun lafın kısası, başkalarının yerine düşünmeyin, herkes kendi kararını versin! Siz de öyle. Sonra da eğer bir gruba katılmak, eğer bir şeyi protesto etmek istiyorsanız yapın tabii. Fakat size doğru geliyorsa, kalbiniz destekliyorsa…

Tüm dış gezegenler, Plüton, Neptün, Uranüs, Chiron, Satürn ve Jüpiter 15 Ağustos – 13 Eylül arası geri harekette olacak.

Satürn Kova’da

IMG_011322 Mart sabahı farklı bir esintiyle uyanacağız. Satürn, 1994’den beri ilk defa ikinci evine, Kova’ya geri dönüyor ve burada, göklerde her şey Oğlak’ın kayalık tepelerinden çok farklı. Değişim kokusunu derhal alacağız çünkü Satürn bu alana girer girmez Kova’nın şimdiki yöneticisi Uranüs’le kare açıya çok yakın bir gerginlikte gezmeye başlayacak. Bu kare 2020’de tamamlanmasa da sınırları sorgulamamızla, yeni keşiflerimiz ve eksantrik çözümlerimizle katı toprak yerine derin uzayda olduğumuzu anlayacağız. Yıldız gemisi Atılgan’dan dünyaya… Satürn Temmuz başından Aralık ortasına kadar Oğlak’ta yarım kalmış işleri tamamlayacak. Ve 17 Aralık’ta Plüton’un 2023-24 geçişi için Kova’yı hazırlamaya girişecek.

Yüksek Kova idealleri en sonunda somutlaşma şansı bulacak ve bundan böyle “havai” ve gerçeklerden uzak olarak nitelendirilmeyecek. Bu hareketle umudumuz ve en ışıldayan olasılık ise şudur:  Özünde insancıl ve bütüncül yeni çözüm sistemleri köklenme şansı bulacak. En son yüksek teknolojilerin halklara açılması ve böylece küresel çevre krizine de çareler üretilmesi mümkün. Birliktelik zihin yapısına dönüş standart olarak kabul edilmesi, genel bilinç yükselişi yaşanırken, çeşitlilikte birlik olduğumuzu tekrar hatırlama şansını kullanmak büyük olasılık.

Satürn-Jüpiter Birleşmesi

Yılı bu büyük buluşmayla bitireceğiz. Tam da Kış Gündönümünde, gündönümünün birkaç saat sonrasında bu iki dev Kova’da buluşacak. Bütün yaşadıklarımıza değdi dediğimiz bir enerji açığa çıkacak. Gelişim ve iyi şans, yüksek bilincin yayılışı, insanlık için taze bir başlangıç! Eski kısıtlamaları hissetmediğimizi fark edebiliriz. Baskı yaratan şeyler, tatmin etmeyen görevler, işler, sorumluluklar, işe yaramayan ilişkiler, töreler şimdi uzayın derinliklerine salınabilir ve onlar da uçuşup gidebilirler. Bu yeni döngüyü çok iyi kullanın. Yılın büyük kısmını bir Oğlak gibi yaşayın, planlayın, başlayın ve başlatın. Bir adımı diğerinin önüne koyun. Ve bir de şuna bakın: Bu ilerlemeyi sadece kendiniz için gerçekleştirmiyorsunuz, bu 180 yıllık yeni bir döngünün başlangıcı! Gelecek kuşaklar için de çalışıyorsunuz!

2020

Bu sene daha pek çok enerji akışı, değişim ve yoğunluk yaşayacağız. Örneğin ay düğümlerinin yer değiştirmesi, ekstra tutulmalar, süper aylar… Onları da teker teker ele alacağız. Bana bu sene hiç olmadığı kadar çok enerji analizi yazmak düşüyor!

Enerjileri bir bütün olarak ele aldığımızda ise gözüme çarpan bu sene dişinin gelişinin ses çıkaracak olması. Tüm çözümler dişi enerjiyi işaret ediyor. Dünya sahnesinde çok daha kadın görmemiz, kadınların haber başlıklarını kapması, kadınların kendini çok daha başarıyla ifade etmesi mümkündür. Burada tabii ki erkek gibi davranan  bastırılmış dişilikten bahsetmiyoruz yani bu dünya bir Margaret Thatcher daha gelmesi değil konumuz. Dişiliğiyle barışık ve içinde eril-dişi dengesi olan kadınlar öne çıkacak. Bununla beraber çok daha uzlaşmacı, içindeki dişiyle barışık erkekler de öne çıkacaktır.

Aralık 2019 – Yaşadığımız Dönem Üzerine Düşünceler başlıklı yazımda şöyle demiştim: “Artık anlık ödüllendirilmeler peşinde koşmak yerine sürecin keyfini çıkarmanın zamanı geldi. Birer yetişkin olma zamanı geldi. Çalışacağız. Çok çalışacağız.”

Evet Bilge Baykuşlar. Bu, sıkı planlama, çok çalışma ama zeki çalışma, sorumluluğu da gücü de üzerine alarak ilerleme yılı.

Lütfen bir şeyleri bekleme alışkanlığını bırakın! Bundan daha iyisi hiç gelmedi, bundan daha iyisi yok! Bekleyecek hiçbir şey yok! Ergenlik bitti! Asıl evren sizin harekete geçmenizi bekliyor. Her şey hazır! Gidip neyi geliştirecekseniz geliştirin. Bu değişimle nereye gitmeyi istediğinize karar verin.

Bu enerji harekete geçmeyeni, değişime aktif katılımcı olmayanı geçmiş alışkanlıkların, görüşlerin, düşünce ve kalıpların küf kokan mahzenlerinde olduğu gibi bırakıp, alıp başını gidecektir. İstediğiniz nedir, o mecazi bekleme koltuğunuzla birlikte tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gitmek mi, yeni çağı başlatan olmak mı? Bu açıdan bakınca seçim kolay, değil mi?

O zaman 2020 diyor ki;

Yaşayın.

Yaşadığınıza sahip çıkın. Sorumluluğu kabul edin.

Ne yapıyorsanız %100’ünüzü verin.

Kendi güncelleme-yeniden başlatma-yeniden düzenleme döngülerinizi onurlandırın.

Rahatlık alanınızla sonsuz gelişim arasındaki seçimler her yönden peşi sıra durmak bilmeden gelecek. Uyanık olun.

Teslimiyet donup kalmak demek değildir, dinlemektir. Mesajı alın.

Şansınızı siz yaratın.

Çünkü 2020’de değişim kaçınılmaz ama (muazzam!) gelişim sadece isteğe bağlı.

©Mor Alev 2020


Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.

YENİ! En son nöroplastisite yöntemleriyle hayatınızı akışa açmak, alma-verme dengesini kurmak, kısır döngüleri sona erdirmek ve bolluğa “evet!” demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

YENİ! SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile çalışmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında kanuni işlem yapılır. http://moralev.com

4 comments

 1. 94 yılında 11 yaşındaydım ve hatırlıyorum çok öfkeliydim, annemle inanılmaz çatışıyordum ve yazık kadıncağazı çok hırpalıyordum; ama bunun nedeni beni sürekli engellediğini düşünmemdi, zaten doğalarımız inanılmaz farklı. Bir de büyümek, yetişkin olmak ve kendi kararlarımı vermek istiyordum. Ayım kovada, karşısında mars var. Belki de satürn transiti nedeniyle böyle davranmışım. Tşk yazınız için.

  Liked by 1 kişi

 2. S.’nin yazdığı yoruma kendi deneyimlerimle katılıyorum, ayım kovada ve karşısında mars; annemle çocukluk ve ergenlik dönemindeki bitmeyen bilmez güç mücadeleleri.. sonrasında dengelenme ve şifalanma, yaşadığım bireyselleşme ve özgürlük. Oluş ve değişim yaşamın kendisindedir 🌀 çok teşekkürler..

  Liked by 1 kişi

 3. İyi yönde değişmeye ve dönüşmeye hem kendim hemde bütün için harekete geçmeye yaptığım herşeyi sevgiyle yapmaya ve dünyada cenneti yaratmaya niyet ediyorum ve öyle de oldu şükürler olsun ❤

  Liked by 1 kişi

 4. Sevgili Mor Alev, blog hamileri, meleklerimiz ve aydınlanmış üstadlar yetişemiyorum sizden gelen muhteşem bilgileri okumaya, aman allahım bu nasıl bir sürat gerçekten bu inanılmaz, bir şifa yağmuru, bir hortum gibi…ama muhteşem ve çok teşekkürler…sanki turbo motor takmış gibiyim

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.