Güneş Tutulması Kova’da: Kuğunun Kanatlarında Yükseklere – Mor Alev Gökyüzü ile Yükseliş Raporu

CygnusSevgili Dostlar,

Denizdeki dalgaları düşünün. Dalga gelir ve beraberinde kumu, çakılı, yosunları getirir. Sonra dalga çekilirken, yanında yine kum, çakıl ve yosunları geri çeker. Kuzey düğümü tutulmaları gelen dalgalar gibidir, yanında yeniyi getirir. Güney düğümü tutulmaları ise çekilen enerji dalgasıdır eskiyi toparlayıp götürür. Bu gökyüzünde oluşan çok faydalı bir enerji çıkışıdır.

Şu anda güney düğümü tutulma dönemindeyiz. Bu enerji çıkışından dolayı bu bir kaç günde enerjimizi biraz daha az, biraz daha “emilmiş” hissedebiliriz. Bu sözcükleri yazarken zihin gözüme pek de olmayacak, bizleri güldürebilecek bir görüntü veriyor blog hamileri… Bu kozmik bir bardak çekme (hacamat) işlemi gibi! Bu görüntüye göre hepimizin önemli meridyen noktalarına cam bardaklar kapatılmış. Zaman ise salıverme, içe dönme, çözülme ve çözme zamanı. Bu günlerde yavaşlamak, dinlenmek veya en azından daha az talepkâr aktiviteleri seçmek yardımcı olacaktır. Çok uzun sürmeyecek, merak etmeyin. Direnmediğiniz sürece bu seferki derin arınmanız hafif geçebilir ve bir-iki günün içinde tamamlanabilir. Arınmanın daha  da yumuşak hali ise önümüzdeki aylara yayılabilir.

Menkar ve Gienah

On beş gün önceki süper tam ay tutulmasında sabit yıldız Menkar’ın tetiklenmesini yaşamıştık, onun şifası önümüzdeki altı ay boyunca devam ediyor. Eğer hatırlarsak:

“Menkar, kirletilmiş, orijinal halinden saptırılmış bir şeyin temizlenip arındırılması, saflaştırılması, eski bütünlüğüne geri dönüştürülmesi fikrini taşır. Kırılmış bir yumurtayı düşünün. Ne yaparsanız yapın, o yumurtanın tamamını tekrar ilk haline getiremezsiniz, parçaları eksiksiz toplayamazsınız. Ama Menkar, sihirli bir güç taşıyan ender bir yıldızdır. Kırılmış yumurtaları tekrar eski haline dönüştürebilir. Ne kadar ufak, saçılmış, perişan da olsa bütünün parçalarını toplar, restore eder ve bütünleştirir. Parçalanma ister duygusal olsun, ister fiziksel, ruhani ya da zihinsel olsun. Menkar sizi büyük bir şifalanma yolculuğuna çıkarır. Bu her zaman kolay olmayabilir. Sizi varlığınızın her seviyesinde çalıştırır ama sonuca baktığınızda buna kesinlikle değer olduğu görürsünüz. Yeni, ilerlemiş, bütünleşmiş fakat eskisinden de gelişmiş bir siz haline gelirsiniz ve bu da Menkar’ın armağanıdır.”

Bu sefer, ay ve güneş tam da sabit yıldız Gienah’ayla hizalanıyor. Kuğu Cygnus’un kanadındaki bu parlak yıldız dev bir metafizik enerji taşıyor, ruhani boyutu çok yüksek bu yıldız büyük niyetlerin, büyük değişimlerin yıldızı.

Bundan yıllar önce o zamanlar nehir kıyısındaki evime yeni taşındığımda bir gün bir işle meşgulken çok güçlü çırpma sesleri duydum sanki dev bir geminin yelkenleri tam da penceremin önünde silkeleniyordu. Merakla pencereden baktığımda gözlerimin önünde nehir boyunca uçan bembeyaz dev kuşlar gördüm. Kanatları o kadar büyük ve güçlüydü ki beni işimden kaldıran o yelken seslerini çıkarıyordu. O zamana kadar bazı kuğuların göçtüğünü de bilmiyordum ve çok şaşırmıştım. Beni şaşırtan diğer bir şeyse bizlerin güzellik ve sevgi sembolü olarak gördüğü kuğuların aslında ne kadar güçlü olduklarını keşfetmekti! O kanat sesleri hala daha kulaklarımda. Astrolog Kidston, Gienah hakkında şunları söylüyor:

“Gienah’ın rafine enerjisinde zayıf olan hiçbir şey yok. Hatta tam tersi, bu yıldızda dramatik, çok büyük bir nitelik var. Bazen bu oldukça gösterişli hale de gelebilir. Yüksek ruhani (spiritüel) yol, hazırlığını yapmamış, şikâyeti seven pısırıklar için değildir. Gündelik olanın ötesine uzanarak gerçeğin yüksek seviyeleriyle bağlantıya geçtiğimizde muazzam dönüşümler mümkün hale gelir. Hazır olduğumuzda ve ilerlemeye başladığımızda, rüzgâr gibi uçabiliriz.”

Sabian Sembolü

“Kışlık odun olarak kesilen ağaç” bu parçalı güneş tutulması ve yeni ayın Sabian sembolü. Ve bizi hayal ve hülyalardan doğruca günlük hayatımıza getiriyor, topraklıyor. Tabiat her zaman bize bakıyor, kendi parçalarını bize sunuyor. Kesilen ağaç olmasa belki soğukta kalacağız, belki evimiz olmayacak, belki de üzerine yazacak kâğıdımız. Ama tabiat “beni tüketircesine kullanın” da demiyor. Belli bir saygı istiyor, yeterince saygı göstermediğimizde de karşımıza değişen iklimler, erozyon, verimsizlik halinde ortaya çıkıyor. Bu sembolde doğaya şükran ve saygı kesinlikle var. Bir yandan da gelmekte olana hazırlık hissini taşıyor. Mantıklı bir şekilde, zekice ve çalışkanlıkla hazırlık!

SöğütBu sene ilginç geçecek, daha ilk kırk beş günü yeni bitirdik ve görüyorsunuz 2018’in ne kadar yoğun olduğunu. Kendinizi esnemeye, gerektiğinde fikir değiştirmeye ve bir şeylere delicesine tutunmamaya hazırlayın. Günlük hayatınızı da buna göre ayarlayın. Bu, “Dönüştürücü Ustalık” yılında öne çıkan radikal değişimdir. Eğer birer dönüşüm ustasıysak bu bizi nerelere taşır? Hayatımızın değişiminin iplerini elimizde tutuyorsak, bunu nasıl yaparız?

“Dikkat edin, en sert ağaç en kolay kırılandır, bambu ya da söğüt rüzgarla birlikte esneyerek hayatta kalır.”

Bruce Lee

İşin hem güzel, hem de bizlere zor gelen yönü, ne kendimizi adayıp birer keşiş gibi insanlıktan uzakta bir mağarada yaşayabiliriz, ne de tamamen kendimizi olağan hayata gömerek işlevlerimizi yerine getirip sadece fiziksel hayatta varolabiliriz. Yolumuz bu ikisinin sentezini içeriyor. Fiziksel yaşamın tam ortasındayken de ruhani olabiliriz, fiziksel yaşamı da enerjimizle yaratmıyor muyuz?

Bu tutulmada da Zodyak’ın büyük topları yine aktif. Neredeyse tüm gezegenler bir şekilde tutulmaya katkıda bulunuyorlar. Uranüs, yaptığı olumlu açıyla bize “emin olun, ilerliyorsunuz, olumlu değişiklikler gerçekleşiyor” diyor. Bizler kaosun ortasındaymış gibi hissederken Uranüs’ün yüksek bakış açısına gerçekten ihtiyacımız var. Çok yakında Uranüs toprağa dalacak. O zamana kadar yükseklerdeki manzara sayesinde hazırlığımızı yapabilir, rotamızı rahatlıkla çizebiliriz. Çünkü sabit toprak çok yakında değişecek, değişmek zorunda.

Diğer taraftan 2016-2017’nin Uranüs ve Eris birleşmesi gerilerde kaldı gibi görünse de Zodyak bizi yeni bir dinamiğe hazırlıyor: Plüton-Eris kare açısı bizleri yıl boyunca etkilemek üzere yerlerine doğru hareket ediyorlar. Eris, dişi savaşçı arketip, bizleri ruhumuzun niyetlerine doğru götürmek için eski eril enerjideki Oğlak yapılarının çökertilmesinde Plüton’la birlikte çalışmaya hazır. 2012-2016 arasındaki Uranüs-Plüton kare açısını nasıl yaşamış olduğumuzu hatırlayın. Ülkeler değişti, yönetimler, halklar değişti. O değişime şimdi de dişi enerji geliyor.

Bu Kova’da gerçekleşen oldukça zihinsel bir güneş tutulması. O yüzden Balık’taki Neptün ve Venüs etkisi iyi geliyor. Zaman zaman zihinden çıkıp ruha ve hayallere dalabiliyoruz. Ancak, söz konusu Balık, Neptün ve on ikinci ev olunca kendimizi “zihinsel hayallere” vermemeye karşı da uyarılıyoruz, o hayalleri hezeyana, anlamsız fantezilere, kâbuslara ve yalanlara çevirmemeliyiz. İki bin yıllık Balık çağı arkada kaldı. Kova’ya girdik.

Sevginin önemini bu bloğa yolu düşen herkes biliyor fakat sevgiyi nasıl fiziksel hayatımızda uyguladığımızdır bu yaşamda daha da önemli olan.

Bütün bunlar olurken bir aylık Balık sezonu daha başlamak üzere. Teslimiyet sezonu. Nelere teslim olacağımızı, neleri bırakacağımızı seçmeliyiz. Her şey bize bağlı. Merkür ve güneş neredeyse birlikte seyahat ederken, Merkür bize yüksek benliğimizden gelen mesajları iletiyor. Onu dinleyecek zaman yaratmanız teslimiyet, arınma ve dönüşme konularında yardımcı olacaktır.

Bu güneş tutulmasının temel niyeti fazlalıkları atarak hazırlanmak, parçalarımızı dönüştürerek bütünleşmek ve rüzgâr gibi uçarak yükselmemizi mümkün kılmak diyebiliriz.

Kısa dönemde bu zamanı gereksiz molozu dalgayla gönderdiğiniz bir arınma, kendine çeki düzen verme, eskilerin yerine yeni alışkanlıklar yaratma fırsatı olarak yaşamamız yerinde bir yaklaşım olacaktır.

Brandon Holden Photography - SwanKuğu sembolizmine geri dönersek, kuğular ortaklık, birliktelik, sevgi, zarafet ve saflık niteliklerini taşır. Çirkin görülen kuğu yavrusu gelişip serpildiğinde en güzel varlıklardan biri haline gelir, o yüzden dönüşüm önemli bir parçasıdır kuğunun. Kuğuda bir adanmışlık da vardır. Çoğunlukla bir ömür boyu hayat arkadaşları aynı kalır, başkasıyla çiftleşmez. O zarafetin altında çok güçlü bacak ve ayakları bulunur, bize süzülür gibi gelirken suyun altında çalışırlar. Ve bazen, beni de şaşırtan şekilde dev kanatlarını açıp yükselirler. Bir güç gösterisidir bu, neredeyse çağlar öncesinden kalmış gibi… O kuğunun kanatlarında uçmak onunla benzer nitelikleri bize çeker.

Bu parçalı güneş tutulması güney yarıkürede görülecek. Geçen tutulmada olduğu gibi gürültü patırtı yapılmıyor medyada ama bu sizi yanıltmasın. Enerjisi son derece güçlü, geçen tutulma döngüsünü ve içinde bulunduğumuz siyah ay döngüsünü sadece daha da kuvvetli kılıyor. Bu günlerde son altı ayda olanları tam olarak aydınlatacak şimşekler bekleyebilirsiniz, aydınlanma anları yaşadığınızda onları inkar etmeyin, böylece berraklık sizin olabilir.

İlk etkiler geçtiğinde uzun dönemde bu güney düğümü tutulma enerjileri derin bir şifa ve yükselmeye işaret ediyor. Salıvermek cesaret gerektirir, salıvermek yenilgi demek değildir. Şifa da öyle. Menkar ve Gienah ev ödevimizi yaparsak, bizleri büyük bir yükseliş yolculuğuna çıkaracaktır ve yükseliş sadece hayalperest bir şekilde kendini gerçeklerden kaçırıp iyi hissetmek değildir, doğrudan fiziksel gerçekliğimizi değiştiren bir dönüşümdür. Tüm davranış ve seçimlerimize yansır, daha yaratıcı, daha dinamik, daha verimli oluruz. Böylece bu yaşamda ustalar haline geliriz, kendimizi ve çevremizi daha da yukarılara taşırız. Ruhani olana yaklaştıkça bu fiziksel hayatı ve dünyayı daha çok sevip benimsediğimizi deneyimleriz.

Hepinize harika bir güneş tutulması ve yeni ay diliyorum.

©Mor Alev 2018

Bu dönemde salıverme, arınma ve hayatınıza yeniden yön vermek konularında dönüşümünüzü hızlandırmak, ruhunuzun potansiyelini tam anlamıyla hayata geçirmek, Yüksek Benliğinizle daha yakın bir ilişki kurmak ve Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak için randevu almak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin ya da moralev@outlook.com adresine yazın.

Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında kanuni işlem yapılır. http://moralev.com

4 comments

 1. Sevgili Mor Alev
  Herşeyi ama herşeyi mi bu kadar berrak ve sevgi odaklı anlatırsın?
  Resmen; sadece insanlara kendimize karşı değil, tüm yaşama evrene enerjilere karşı da koşulsuz kabul sevgi ve neşe ile karşılamayı öğretiyor, hatırlatıyor, deneyimletiyorsun!!!
  Cooooook tesekkürler…

  Liked by 1 kişi

 2. Mor alev ben kova burcuyum bu dönemde tam olarak ne yapmam nasil yapmam gerekir yardimci olurmusun

  Beğen

  1. Sevgili Ebru, yazdıklarımı uygulamanız özellikle size yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın, bu genel bir öneridir. Doğum haritanız çok daha detaylı yardımcı olacaktır, örneğin ayınız nerede, tutulma hangi evlerinizde gerçekleşiyor, diğer gezegenleriniz nerede, vs. Bununla ilgili astrologlarla çalışabilirsiniz. Sevgilerimle

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.