20 Mart İlkbahar Ekinoksunda Suyu Kutsayalım

Storks in the sky - unknown photographerSevgili Dostlar, Çarşamba günü leylekleri gördük. Komşularla birlikte, içimizde bir heyecan onları seyretmeye başladık. Neden seviniriz leylekler geldiğinde? Baharın başlangıcı, yazın habercisi, dilimizde “leyleği havada görmek” deyişi de var. Peki, Leylekler başka neyi sembolize eder? Hemen hayvan sembolizminde en çok beğendiğim kaynağa başvurdum. Avia Venefica, whats-your-sign.com’da leylekler hakkında şunları söylüyor:

Anahtar kelimeler:

 • Saflık,
 • Sadakat
 • Yenilenme
 • Yeninin doğuşu
 • Yaratıcılık
 • Uzun ömürlülük
 • Bolluk
 • Korunma
 • İyi şans
 • Annelik

Olası mesajlar:

 • Bu, hayatımızda yeniden doğuş ve yenilenme zamanı
 • Yeni şeyler gelebilir: Hayatımıza girecek yeni kişiler, yeni bilgiler ve haberler
 • Evlerimizin ve toplumumuzun güvenliğini düşünme ve toplum ilişkilerini güçlendirme zamanı
 • Büyüklerimize ve atalarımıza saygı gösterme ve anma zamanı
 • Şans! Harekete geçin, yeni fırsatları değerlendirin, kaçırmayın.

Hayatımızda leylekler belirirse, her zaman bizi cesaretlendirmeyi amaçlar. Yeninin doğuşu yakındır ve onu kucaklamaya hazır olmalıyız.

Buraya kadar harika! Fakat, leylekleri seyrederken birden bire davranışlarının normal dışı olduğunu anlamaya başladık, alıştığımız gibi uçmuyorlardı. 20li-30lu gruplar havada daireler çiziyor, bir süre sonra biraz daha ileriye gidiyorlar ve yine daireler çizmeye başlıyorlardı. Birden bire sanki kalbime binlerce iğne battı! Her zamanki ufak tefek dereleri, su birikintilerini ve minik gölleri arıyorlardı ama onların yerine yeni inşa edilmekte olan viyadükler, şantiye barakaları, taş ocakları ve toz toprakla karışık, asfaltla yerle bir edilmiş, son geldiklerinden beri %90’ı yıkıma uğramış bir orman duruyordu. Leylekler çaresizlik içindeydi. Heyecanımız ve sevincimiz kursağımızda kaldı. Onları izleyemez olduk. Boynumuz büküldü. Belki de bu leylekleri gördüğümüz son sene olacaktı. Bizim grup dağıldı, insanlar kendi işlerine döndüler. İçimden bütün ilgili varlıklara Koşulsuz Sevgi ve Mor Alev enerjisi gönderdim. Başka varlıklara bunları yapma hakkını kendinde gören insanoğlunun sevgiye ve şifalanmaya en fazla ihtiyacı olan varlık olduğunu bilerek…

Gaia ve onun varlıkları adapte olmayı ve yeniden hayata dönmeyi çoğu zaman bilir. Seneye başka bir rota takip edeceklerinden eminim. Bu yıl ise oldukça fazla fire verebilirler, burası leyleklerin uzun yolculuğunda çok önemli bir duraktı, artık buranın yerine neresi geçer bilemiyorum. Binlerce yıldır kuzeye giden yolda buraya uğradılar. Kısa dönemde bu ufak bölgede hayatımızdan bir rengi daha çıkardık diyebiliriz buna…

Tamam, leylekler başka yerlerde su birikintileri arayacak ve bu sınavı başarıyla verecekler, peki biz bu kadar önemli, yaşamın temel taşlarından biri olan su için ne yapıyoruz?

Ravensburger The Earth’s in Our HandsSu konusu önümüzdeki aylarda tekrar tekrar karşımıza çıkacak. Bu Güneş tutulmasının en önemli konularından biri su. Su ile arınmak, su içmek, suya değer vermek, suyun kendi yolunu bulması, suyun bizi ve çevremizi biçimlendirmesi…

2014 Kış Gündönümünden itibaren koltuk ışık işçileri sorumluluğu almaya ve somut hareketlere çağrılıyorlar. Bu yüzden sularımızın kutsallığı konusunda hepinizi içinizden gelen şekilde aktivizme çağırıyorum. Hangi yardım derneği ile çalışabileceğiniz konusunda bir önerim yok, çünkü kendi enerjinize uygun bir gurup ararsanız bulacağınızdan eminim, ya da kendi gurubunuzu/vakfınızı kurarsınız. Evde ve işyerinde suya layık olduğu saygıyı göstererek başlayabilirsiniz işe. Doğa yürüyüşlerinizde ya da pikniklerinizde ortalığı kirletmeyerek, ya da özellikle çöp toplama yürüyüşlerine çıkarak bile su kaynaklarımıza yardımcı olabilirsiniz.

20 Mart Pazar günü ise bir dünya çapında inisiyatif var. Unify ve Uplift 22 Mart’ın Dünya Su Günü ve 20 Mart’ın ise Ekinoks olması sebebiyle bir global meditasyon düzenliyor. Meditasyonun ismi duruma çok uygun: “SUYU KUTSA”. İnternet sayfasında meditasyonu şöyle tarif ediyorlar:

2015’de Dünya Su Günü etkinlikleri, gezegenimizin sularına sevgi getirmeye adanmış bir kampanya ile dünya çapında 35 milyondan fazla insana ulaştı. Bu yıl İlkbahar Ekinoksunda, 20 Mart Pazar, Birleşmiş Milletler Dünya Su gününü onurlandırmak için Uplift ve Unify “Suyu Kutsa” yı yarattı. Bu kampanya, global senkronize bir meditasyonla bütün bir insanlığı suyun kutsal doğasını onurlandırmaya çağırıyor.

Pek çok kültürde (hem kadim hem de günümüz kültürlerinde) su, gezegenimizin en önemli, en çok hayat veren elementi olarak saygı görmektedir. Sadece alınıp kullanılacak bir kaynak değil, ama saygı duyulacak, onurlandırılacak ve kendisinden çok şey öğrenilecek kutsal yaşam enerjisi olarak görülmektedir. Çağlar boyunca, suyu kutsamak ve su tarafından kutsanmak hayatlarımızın ayrılmaz parçası olmuştur. Şu anda, su konusu 800 milyondan fazla insanın temiz suya ulaşma sorunuyla, gezegenimizin en büyük endişe kaynaklarından biridir.

Mart Ekinoksunda – 20 Mart, Pazar – hayatın tüm renklerinden ve halklarından insanları, Global Su Kutsama hareketine ve sonra da “Su Kutsaldır” filminin prömiyerine davet ediyoruz. “Su Kutsaldır” filmi (pek çok halktan gelen su nöbetçilerinin kutsamalarını, suyla ilgili vizyonlar ve konuşmalar içeriyor) suyun önemini destekleyecek olumlu hareketler için ilham vermeyi ve bu hareketleri paylaşmayı amaçlıyor.

Kendi yerel su kaynağınıza gidin, ya da en sevdiğiniz doğa ortamına veya dünya çapında toplanırken bize evlerinizden katılın. Hepimizin su elementiyle bağlantıya geçmekte kendine özgü bir yöntemi var ve bu yöntemlerin her biri şükran ve kutsamanın saf ifadesi olabilir. Kendi başınıza olmaya, sakinliğe zaman ayırın, ya da ailenizi, komşularınızı bir araya getirin. İnteraktif haritamızda kendi etkinliğinizi kayıt edin. Diğer yüzlerce Su Kutsama etkinlikliğini görün.

Suyun niyeti taşıdığı kanıtlanmıştır. Suyu kutsadığımızda, şükranlarımız suyollarında bir yolculuğa başlar ve gezegenin yaşayan su ağlarına katılır. Gezegenimizin sularını TEMİZ, BERRAK, TAZE ve HAYAT DOLU imgelemek üzere zaman ayırmanız, yeni düşünceleri ve fikirleri tetikleyecektir. Sonuçta bu fikirler, suyumuzu gelecek kuşaklar için korumak ve yenilemek üzere cesur hareketlere dönüşebilir.

2016’da, Suyu Kutsa Kampanyası önemli ve büyük Yardım Dernekleriyle işbirliği yapıyor, bunlara The Hunger Project, Waterbearers, The WASH Alliance da dâhil, amacımız temiz suyun ve temel sağlığın bütün dünya için önemini vurgulamak.

Aynı zamanda Birleşmiş Dinler İnisiyatifi, The Shift Network ve Parmath Niketan ile bir araya geliyoruz. Rishkidesh’de Ganj nehrinin kıyılarında yapılacak bu canlı törende suyu kutsuyoruz. Canlı yayını blessthewater.com’da 20 Mart günü saat 02.00’de seyredebilirsiniz. (Mor Alev: Saatleri ve tarihi Türkiye’ye göre değiştirdim. Orijinali , İngiliz zaman diliminde 19 Mart gece saat 24.00 de) Hemen ardından Su Kutsaldır filmi bedava olarak yayınlanacak.

Kadınların bel hizasındaki suya girerek Etetung (su müziği) yaptıkları uzak kuzey adaları Vanatu’dan, Waterbearers yardım derneğinin Napo Nehrinde aşağı yukarı giderek su dağıttığı Güney Amerika’daki Yasuni Milli Parkına ve binlerce kişinin toplanıp dualarını şarkılar halinde söylediği Ganj nehrine…. Her birimiz gezegenimizin sularını yenileme, tazeleme ve temizlemek için ilk adımda suyla olan derin ilişkimizi hatırlamaya çağrılıyoruz.

Blessthewater.com’a gidin ve bu dünya çapındaki inisiyatife siz de katılın.

Bu çalışmaya yayınlayacakları meditasyonla bulunduğunuz yerden katılabilirsiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, yeryüzündeki bütün su kaynaklarını aynı yukarıda söylendiği gibi kendi yöntemlerinizle kutsayabilirsiniz. Saatler Türkiye saatine çok uymadığı için, size uygun bir zamanda sadece global çalışmaya enerjinizi eklemeyi niyet etmeniz yeterli.

Ben, Pazar günü günlük sabah meditasyonumu buna ayıracağım. Gün boyunca suya teşekkür etmeye devam edeceğim ve bu zaten her günkü alışkanlığım. Eğer kendi yönteminizi bulamıyorsanız, sizlere Meleklerin geçenlerde Bardak ve Su yazısıyla bize verdiği yöntemi ya da 4 element çalışmasını öneririm. Aslında, odaklanmak, kalbinize inmek ve derinlerden gelen şükran ve sevgi duygularınızı su ile paylaşmak yeterli. Deniz ya da akarsu kıyısında yaşıyorsanız, kendi töreninizi bile yapabilirsiniz.

Haftaya, 20 Mart Pazar günü hep birlikte ekinoksu suyumuzu kutsayarak kutlayalım!

Mor Alev

Bu dönemde salıverme, arınma, kendinizi tanıma ve hayatınıza yeniden yön vermek konularında dönüşümünüzü hızlandırmak, potansiyelinizin bütününü gerçekleştirmek üzere Yüksek (Öz) Benliğinizle daha aktif bir ilişki kurmak ve Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak için randevu almak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin ya da moralev@outlook.com adresine yazın.

Telif Hakkı©2016 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir.
Copyright © 2016 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/

3 comments

 1. Sevgili, Mor Alev, yazinizi okumadan once kisa bir meditasyon yaparken evde icimden ,evimize yakin bir nehir var, oraya gitmek geldi ve gittim. Orada bir dua okudum icimden doganin sifalanmasiyla ilgili (sevdigim bir kitaptan), ve sonra bir balik zipladi sudan :))), beni selamliyormus gibi ve doguru bir sey yaptimin isareti gibi: ))). Cok guzel…ve sonrada yazinizi okudum, tesekkurler paylastiniz icin, Sevgili Dunyamizda butun sulari kutsiyorum…

  Liked by 1 kişi

 2. Merhaba moralev,su kutsama ve niyetine yazılarını başlamadan önce ,bardak su,suyu kutsa yazılarını başlamadan birkaç ay önce başlamıştım :)ne mutu ki almisim rehberliği demek ki,dışarıdan bakınca garip gelebilir ancak biraz düşünce sukretmek, suyun varlığını bu şekilde kutsamak en temeli,ben kendimce basit olanı buldum,sukur ki insanoğlu yeryüzü ve her varlığın yararlandığı suyun varlığına…tesekkurler her daim takipteyim ve sevgilerimle

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.