David Bowie sayesinde bütün sanatçılara bir övgü

Sevgili Dostlar, dün aile yemeğinde yeni ameliyat olmuş ve koruyucu yakalık takan köpeğimizi görünce bir astronotun hikayesini anlatan David Bowie’nin Space Oddity (benim dilimde Major Tom) şarkısı aklımıza geldi ve birden bire söylemeye başladık. O zaman hiç bilmiyordum ki bu sabah saat sekizde radyoda onun da boyut değiştirdiğini duyacağım.

Bu beni düşündürdü. “Harika yaşanmış bir hayat, insanlığa büyük hizmet ve bizleri mutlu etmiş bir sanatçı” dedim kendi kendime. Gerçek sanatçıların hepsi ama hepsi devasa birer ışık işçisi. Ufkumuzu ve ruhumuzu genişletiyorlar. Mümkün olanı ve olabilecekleri bizlere gösteriyorlar. Kendi yollarında ödün vermeden ilerliyorlar, bize kişisel gücü öğretiyorlar. Onların etkisiyle hem insanlığı hem de evreni  anlamak yolunda ipuçlarına ulaşıyoruz. Sınırları yok ediyorlar ve her şeyden önemlisi sanatlarıyla hissetmemizi sağlıyorlar. Kelimelere dökülemeyeni iletiyorlar. Neden birkaç nota bizi bu kadar etkiliyor ya da birkaç fırça darbesi bazen gözlerimizin dolmasını sağlıyor? Ruhumuzun o sözcük bulunamayan parçasını anlatıyorlar. Sanki içimizde bir şeyler uyanıyor.

Bowie ve diğerleri, Bach’dan, Charlie Chaplin’e kadar, hepsi birer öncü. Ve ben onların açtığı yolu gördüğümde insan olmaktan onur duyuyorum.

Sanata ve sanatçılara kalpten, en derinden büyük teşekkürler!

Mor Alev

İşte en çok sevdiğim ve dünden beri kulaklarımda çalan Bowie şarkısı.

Ve birkaç adet daha aralarında seçim yapamadığım şarkı…

4 comments

 1. 2 ay kadar once ‘secret life of walter mitty’ i izledim. Filmde kullanilan sarkilardan biri de ‘major tom:)’du. Cok uzun zamandir dinlemedigim bu sarkinin aslinda ne kadar keyifli oldugunu farkettim. Ve insani ne kadar etkisi altina aldigini.
  Aklimizin degil ruhumuzun hatirladigi ‘evimizi’ hatirlatiyor muzik.onunla zamansizligi yasiyoruz, onunla enerjimiz yukseliyor.Ve kim ne derse desin o da bir ibadet sekli.
  Tum muzisyenlerin ruhlarini sevgiyle selamliyorum..

  Beğen

  1. Cok guzel anlatmıssınız hıslerınızı…Walter Mitty benım hayatıma çok önemli duygular katmıs bır fılmdır.Ve o muhteşem şarkı aynen dediğiniz gibi zamansızlık içindeki huzurdur

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.