2014 Kararlar Senesi: Tam Eşikteyiz; Seçimlerimiz Bundan Sonraki Hayatımızı Belirleyecek.

Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında kanuni işlem yapılır.
 

Vladimir Kush - the shipSevgili Okuyucularım, 2014’e çeşitli kaynakların gözünden baktık. Ben burada yayınladıklarımdan katlarca fazla mesaj okudum, meslektaşlarımla bu konuda sohbet ettim ve tabii ki meditasyonlar yaptım, yüksek benliğimi ve rehberlerimi dinledim. Bence hepimiz, tüm bahsettiğim ve bahsetmediğim kaynaklar aynı temel noktada hemfikiriz: 2014’Ü KENDİMİZ YARATACAĞIZ.

Bu şu demek; Her düşüncemiz, attığımız her adım ve dudaklarımızdan çıkan her kelime şimdiye kadar hiç olmadığı şekilde önemli. Bu kavşakta her yöne dönebiliriz. Bizim için ışıklarla döşenmiş yola da girebiliriz ya da eski alışkanlıklarla bambaşka ve o kadar kolay olmayan bir yöne de gidebiliriz. Özgür irade ile yaşayan varlıklar olarak karar tamamen bize ait.

Hepimizin geçmişinde bazı dönemler vardır, yeni şeyler öğrenirsiniz, ama her etkiye tepki almazsınız, daha rahat ve umursamazsınızdır. O günler bitti. O günlerin bittiğini özellikle 2013’de öğrendik, şimdi 2014 karşımızda ve kendimizi toparlamalı, bütün bilgi ve deneyimlerimizi bir araya getirmeliyiz. Evet, çok ciddi geliyor sesim biliyorum ve inanın ciddiyim de. Çünkü hepimizin ışıklı yolu seçmesini istiyorum ve o yolu seçmek çok kolay.

Yeniye başlamak için geçmişi temizlerken,
En derin benliğime karşı dürüst olmalıyım
Ne pasif ne de agresif,
Eski sorunları kalpten şefkatle çözmeliyim
Tom Lescher

 

Aralık 15 Mor Alev Yükseliş Raporunda önümüzdeki 6 ay boyunca öncü burçların kare açısı tarafından dört bir yandan çekiştirileceğimizi yazmıştım. Bu durumla alışılagelmiş yöntemlerle başa çıkmaya çalışmak bizi aşırı uçlara itebilir ve bunaltabilir çünkü her şeyi aynı anda yapmak isterken arada sevgiyi unutma tehlikemiz var. Oysaki bu açının varoluş sebebi bizim tüm bu uçlar arasında “DENGE” kurmayı öğrenmemiz ve yeni bir hayat tarzı yaratmamız için bir şans vermek. Bu arada alışkanlıklarımızı tamamen bir kenara bırakmak zorunda kalacağız çünkü eski yöntemler, geleneksel çözümler ve bakış açıları geçici çözümler getirse de uzun dönemde işe yaramayacak. Bilinmeyen yönlere, bilinmeyen diyarlara gideceğiz, çünkü eski bize 2013’de bir beden küçük geliyorduysa şimdi artık paralanarak bizi terk ediyor ve yama da tutmuyor.

İçine bir türlü sığamadığınız ne ise onu barışçıl ve şefkatli bir şekilde terk edin. Bu işiniz de olabilir, aşkınız, oturduğunuz ev, yaşadığınız şehir, bazı arkadaşlıklar ve tabii ki alışkanlıklar da… Eğer siz bırakmazsanız, onlar zaten sizi bir vesileyle bırakacak ya da kendilerini zorla bıraktırtacaklar. Bu yüksek potansiyelli senede en son ihtiyacınız olan şey bundan sonra hiçbir işinize yaramayacak olan ilişkilerin, alışkanlıkların ve “şeylerin” ardından üzülmek. Eski gitmezse geliştirilmiş, mükemmelleştirilmiş yeni için yer olmaz.

Benliğinizin derinlerine bakın. Bunu sizden Michael rica etmişti, şimdi de ben rica ediyorum. Mutluy – muş, iyiy-miş, harikay-mış gibi kabul ettiğiniz bazı şeylerin bile size küçük, kısa, kısıtlayıcı geldiğini görebilirsiniz. Ve bu hiç sorun değil, bunu görmek ya da kendinize itiraf etmek bile büyük bir adım. İkinci olarak zaten hayatınızın teması olan sorunlara bakın ama onlara da derinden bakın ve kökenini görün. Ve her halükarda istediğiniz asıl şeyin ne olduğunu bulun. Ne kadar imkânsız gelse de, ne kadar korkutsa da o şey sizin istediğiniz şey ve siz onu bu yıl yaratacaksınız. Neden bu kadar eminim? Çünkü şimdiye kadar tarihimizde bu kadar yoğun destekleyici ve yardımcı enerjilerle sarmalanmamıştık. Bütün olumlu gelişmeler sizin gerçeği görüp, durumu teşhis edip bir niyet etmenizi ve ufacık bir adım atmanızı bekliyor. UFACIK dedim. Kocaman değil. Bakın, teşhis ettiğiniz sorunlara göre size hemen işinizden istifa edin, eşinize boşanma davası açın, karşılayamayacağınız bir eve taşının, bir anda çok ağır bir rejime girip kendinizi aç bırakın demiyorum. Çünkü bu noktada işin içine bu senenin olmazsa olmazı “denge”, “şefkat” ve “alışılmadık çözümler yaratma” ihtiyacı giriyor.

Michael bize geçen gün şunu söyledi: “Kendinize ait neşeyi bulun. Size şarkı söyleten, sizi dans ettiren şeyleri bulun. Bunu nasıl bulursunuz? Bunu bir hedef olarak seçin. İlk adımı atın. Hangisi doğru adım? Doğru adım, siz kararınızı verdikten hemen sonra karşınıza çıkan adımdır. İşiniz bir karar vermek ve bir adım atmak. Benliğiniz, rehberleriniz ve melekleriniz işin gerisini halledecekler.”

Ve Michael’ın önerisi bizim için olağandışı, çünkü bizler bir adım atarken satranç oyuncusu gibi 10 oyun öteyi hesaplamak isteriz. (Çoğunlukla da hesaplarımız yanlış çıkar!) O ise diyor ki karar verin, ilham ve fikirler gelecek. Ve bu fikirler normalde alıştığımızdan farklı, daha önce hiç denemediğiniz şeyler olabilir. Kendinize güvenin. Kalbinizle konuşmayı ihmal etmeyin. Olayların o ilk karar ve adımdan sonra siz şefkatli ve sevecen merkezde kaldıkça nasıl çabuk hallolduğuna inanamayacaksınız. O küçük adımları yavaş yavaş atarken 3-4 ay sonra arkanıza dönüp baktığınızda ne kadar büyük bir değişimden geçtiğinizi göreceksiniz.

New BeginningBurada kısa bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki sizi gerçekten mutlu eden şeyin resim yapmak olduğunu buldunuz. Bir zamanlar, belki de küçükken çok sevdiğiniz bu uğraş hayat gailesi ve maddi korkularla bir kenara atılmış. Bambaşka bir işiniz ve çok mükemmel olmasa da düşe kalka yürüyen bir hayatınız var – yani bir çoğumuz gibisiniz. “Yeniden resim yapsam ne güzel olur” diyorsunuz, “belki de çok başarılı bir sanatçı olacaktım.” Bu konuyu niyet edin, yardım isteyin. Size en uygun şekilde bir kursa gitmek istediğinizi söyleyin. Bu arada işiniz yoğun, evde sorumluluklar var, maddi açıdan serbest değilsiniz, yani aslında size imkansız gibi görünen bir durum. Buna bile çözümler gelecektir, size en uygun şekilde bir akşam ya da hafta sonu kursu karşınıza çıkacaktır. Hiç korkmadan o karşınıza çıkan kursa gidin, etrafınızdan ilk başta biraz karşı tepki gelse de dinlemeyin. O atölyede geçirdiğiniz haftada 2 saati sadece kendiniz için yapılan ve sağlığınız için şart olan bir şey olarak görün. Sevdiğiniz şeyle uğraşırken zaman-mekan kavramını kaybedeceksiniz, ruhunuzu besleyecek ve beyninizin uzun süredir kullanmadığınız köşelerini aktive edeceksiniz. Eve daha rahat ve mutlu döneceksiniz. Arada sırada o haftaki çalışmalarınızı düşünürken yeni yaratıcı fikirler aklınıza gelecek. Hayatınızdaki tek rutin iş-ev-iş olmaktan çıkacak. Sizin gibi sanatı seven insanlarla sohbet etme imkanı bulacaksınız, yeni şeyler öğreneceksiniz genel olarak moralinizde bir yükselme yaşayacaksınız. Şimdi, çok mutlu olmadığınız işinizde sırf daha olumlu enerjilerle hareket etmeye başladığınız için bir takım gelişmeler görmeye, “o kadar da kötü değilmiş” demeye başlayacaksınız. Evde eşiniz de aslında bu yeni hobinin sizin için iyi olduğunu düşünmeye başladı, o da kendine göre yeni şeyler yapmaya karar verdi… Evet belki şu anda dünya çapında bir ressam değilsiniz ama hayatınızı “UFAK” adımlarla değiştirmeyi, dengeyi ve iyimserliği davet ettiniz. Bundan sonra belki dönem sonunda atölye sergisinde bir iki resminiz satılacak, kendinize güveniniz geri gelecek. Belki ek iş olarak çocuk kitaplarına illüstrasyon hazırlamaya başlayacaksınız. Birden bire bütün dünyanızı değiştirmediniz ama haftalar ve aylarca değişen enerjilerle sonunda büyük değişime ulaştınız.

Bu sene enerjiler yoğunlaştıkça bizim yaratma gücümüz de artacak. Yani olumlu düşünenler o düşündükleri olumlu şeylere çok daha çabuk kavuşacaklar, olumsuz düşünenlerse başlarını dertten pek kurtaramayacak. Çünkü bizim de bilinçli “yaratıcılar” olmayı öğrenmemiz gerek. Hep beraber yükselişe hazırlanırken SaLuSa’nın dediği gibi “Bu size zor gelebilir, ama artık yükünüzü atmaya başlamalısınız çünkü o yükleri yüksek âlemlere yanınızda getiremezsiniz.” Yükümüz nedir? Karamsarlık, olumsuz düşünceler, öğrenilmiş önyargılar, sevgisiz davranışlar, kendine güvensizlik, acı anılara tutunmak, affedememek ve kırgınlıklar, vs., vs… Bu sene “yaratıcı” olduğumuzu her hareketimizde göreceğiz. Şansız olduğunu gururla arkadaşlarına ilan edenler gerçekten şansız olacak, içten olmayanlar içtenliksiz davranışlarla karşılaşacak, kırgınım diye kendine tekrarlayan daha da kırılacak, biz bu yükü atmayı öğrenene kadar bu iş böyle gidecek! Blogda pek çok metot var, onlarla bağlarınızı kesin, kötü olana kafanızı takmayın, nasıl çözüm getirebileceğinize odaklanın.

Şimdi yılın “hiçbir şey yapmadan beklemeyi tercih edenler” kategorisinde kalan insanlar için nasıl geçeceğini konuşalım. Aramızda statükoyu korumak, değişmemek, değiştirmemek ve bildiğinden dışarı çıkmamak için elinden geleni yapacak insanlar olacak. Eğer o kişi sizseniz, kelebeği kozasında sonsuza kadar tutamazsınız, çıkın dışarı açın kanatları ve korkacak hiçbir şey olmadığını görün. Çünkü o koza sizi ancak buraya kadar besledi, bundan sonra sadece size zarar verir. Eğer o “değişmek istemeyen” kişiler sizi engellemeye çalışırsa durumu şefkatle çözün. O insanlar da bu değişimler karşısında serseme dönmüş ve şaşkın olabilirler.

Toplumsal açıdan 2014’e bakarsak, yine büyük olayların olduğu bir sene tahmin etmek zor değil. Asla politika ve uluslararası arenalarda görünenlerin arka planda olanları tam olarak yansıttığını düşünmeyin. Burada da denge arayışı ve uzlaşma ön safhalarda yer alacak. Şimdi ortalığa bakarsanız ne denge var ne de uzlaşma! Ama hiç beklemediğiniz yerlerden beklenmedik anlaşmalar, uzlaşmalar ve ittifaklar görebilirsiniz. Unutmayın, bu enerjiler sadece dünyadaki 3-5 ışık işçisini etkilemiyor, herkes onlardan payını alıyor ve herkes değişiyor. Kişisel olarak “kendine karşı dürüst olmak” bu sene ne kadar önemliyse, toplumsal olarak da önemli. Toplumlar da kendileri hakkında, tarihleri ya da yöneticileri hakkında hiç bilmedikleri şeyleri öğrenecekler. Bazıları iyi, bazıları da mide bulandırıcı olabilir. Kendinizi sağlam tutun, gerçekler özgürleştirir unutmayın. Yeni bilgiler açığa çıktığında bunları kızgınlık ve kinle değil, tarafsız bir şekilde gözlemlemeye çalışın. Bu bilgilerin çıkışı bütüne hizmet ediyor. Elbette büyük ihtimalle Türkiye tarihinin en önemli mahalli seçimiyle karşı karşıyayız ve bu konuda da bir şeyler söyleme ihtiyacı hissediyorum… Hangi görüş, parti, taraftan olursa olsun “dürüst” ve “gerçek” olan adayın kazanması için enerjiler son derece destekleyici. Bu sene yalan senesi değil, negatif kampanya senesi hiç değil…

Özetle, bu sene eğer geride kalırsanız bunun tek sebebi işe yaramayan eskileri atmakta tereddüt etmeniz olacak. Lütfen ilerleme kararı alın ama bunu yavaşça ve sevgiyle yapın. İçimizde bize yardımcı bir navigasyon sistemi var, onu her dakika kullanın. Sizi iyi, bütün, güvenli ve coşkulu hissettiren yöne gidin. Çok eğlenceli, çok yol alacağımız ve çok büyük hediyeler getiren bir yıl bizi desteklemek için burada.

Mor Alev

Telif Hakkı©2014 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.wordpress.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir.
Copyright © 2014 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.wordpress.com/

8 comments

 1. sevgili mor alev, inanın dün gece ajandamın ilk sayfasına, sizin yukarıda yazmış olduğunuz tom lescher’in dörtlüğünü not ettim. kendi adıma bu aylarda, eskiye takıldığım konuyu bırakmaya GERÇEKTEN niyet ederek, bunun üzerinde sevgi ve şefkatle olabildiğince çok çalışacağım. size tüm kalbimle teşekkür ediyorum ve her yazınızı minnetle okuyorum. bizlerin ‘toparlanmamız’ için nasıl çabaladığınız, zaman harcayıp uzun uzun yazılar yazdığınız ve içine örneklemeler eklediğiniz, düzgün ve anlaşılır cümleler ile yapmış olduğunuz onca araştırmayı özetlemeniz, değeri biçilemeyecek bir davranıştır. bildiğim kadarıyla gerçek ışık işçileri, egosal övgü ile beslenmiyor. dolayısı ile tüm yazdıklarım, kalpten ve en net düşüncelerimdir. sizi pohpohlamak değil. tüm çabalarınızın karşılığını en güzel şekilde almanızı gönülden diliyorum. teşekkür kelimesinin içinde hangi güzel duygular var ise, size tüm o duygularla teşekkür ediyorum. sevgilerimle

  Beğen

 2. Yolumun size cıkması beni çok mutlu ediyor.Yazılarınızı severek okuyorum.Teşekkürler.Sevgiyle kalın.

  Beğen

   1. Supersiniz. Yazılarınızı severek okuyorum. Teşekkürler. Işık ve Sevgiyle kalın.

    Beğen

 3. Sizi zevkle takip ediyorum ve okudukça da doğru adımlar attığımı düşünüyorum, her zaman çevreme değişmelisiniz çünkü dünya değişiyor, ayak uydurun derim ve bana kıs kıs gülerler, deliyim biliyorum ama onlar da geri :)))
  Umuyorum hepimizin titreşimleri aynı noktada birleşir ve birbirimizi yüceltiriz.
  Sevgiyle….
  Mutlu bir yıl olsun tüm yaşayan varlıklar için…

  Beğen

  1. Gerçekten de insan okudukça daha doğru adımlar atıyor. Tüm aydınlatıcı anlatımlarımız için teşekkürler. Çok güzel bir yıl olsun.

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.