Hedef, Zorluklardan Yoksun Bir Yaşam Değildi, Onun Yerine Zorluklardan Etkilenmeyen Bir Yaşamdı – Taryn Crimi aracılığıyla Melek Rehberler

Alpay Erdem, Turkey - Muddy smileBu benim kalbime çok yakın bir mesaj çünkü günlük çalışmalarım sırasında defalarca bu konudaki inancımı tekrarlıyorum: Biz buraya insan olmaya geldik melek değil, dolu dolu yaşamak hataları ve onlardan alınan dersleri de kapsar. Pişmanlık ve suçluluk gereksiz ve zararlı duygulardır ama kendini alınan derse göre yeniden yapılandırmak gereklidir, bu ikisini birbirine karıştırmamalıyız. Yeniden yapılandırma sadece sevgi ve şefkat temel alınırsa başarılı olur, korku ile değil.

Bu yazının fotoğrafı 2014 Sony Açık Fotoğraf yarışması “Gülümse”” kategorisinde birincilik kazanan Alpay Erdem’e ait, maalesef Türk gazetelerinde değil de The Guardian’da gördüm. O günden beri paylaşmak için bir yazı arıyordum. Bence bu yazıya çok yakıştı. Çamurdan korkmayın, kendinizi suya atarken gülümseyin ve sevgiyle yaşayın dostlarım!

Mor Alev Dostuna bu çevirisi için teşekkürler. Taryn Crimi aracılığıyla iletilen mesajın orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün dikkatinizi, çoğunuzun karşılaştığı zorluklara ve onlarla ilgili verilmiş olan kararlara odaklamanızı istiyoruz. Çoğunuzun tanık olduğu gibi, bu yılın zor bir yıl olacağını kanıtlayan birçok olaylar ve durumlar, sizin gerçekliğinizde meydana geldi. Zaten defalarca söylediğimiz gibi, zaman harcayarak şimdiye kadar öğrendiklerinizi ve onlara gerçekte ne derece hâkim olduğunuzu gösterebilmeniz için, bu yıl karşınıza pek çok olanaklar çıkaracak.

Bu yıl size, ortaya çıkan koşullara karşı öncesinden çok farklı tepkiler gösterme fırsatı veriyor. Çoğunuz, geçmişinizde karşılaşmış olduğunuz ve epey zorlandığınız, sırf size acı versin diye şimdiki gerçekliğinizde tekrar ortaya çıktığını düşündüğünüz bazı deneyimlerin “yeniden oluşumuna” şahit oldunuz. Ve bugün, dikkatinizi vermenizi istediğimiz konu bu.

Önce, geçmişinizde karşılaştığınız zorluklardan başlamak istiyoruz. Çoğunuzun geçmişinde, zihninizi sürekli kemiren “keşke” veya “şayet” lerden dolayı bırakmakta zorlandığınız pişmanlıklarınız var. Bu dönem sürecinde, onları bırakmak ve sizi geçmiş seçimlerinizin esaretinde tutan bağlarınızı kesmek zorunda kalacaksınız. Ancak birçoğunuz, bunu yapabilmenin zor olduğunu düşünüyor. Zira hala daha o seçimlerinin, bir “hata” olduğu görüşündeler.

Bakınız, bir şeyi “hata” olarak görmeniz, sizin “daha iyi” bir seçenek olabilirdi diye düşünmenizden kaynaklanır. Oysa anlamanız gereken şey, her zaman sahip olduğunuz o anki bilgi doğrultusunda, yapabileceğiniz en iyi seçimi yaptığınızdır. Ancak şimdi, eski seçiminizin sizi getirdiği noktaya bakınca, size faydalı olmadığını görüyorsunuz. O anda o seçimi yaparken, bu bilgiye sahip değildiniz.

Sadece tek bir taraftan, tek bir gerçeği görme ve her zaman sizi çevreleyen diğer sonsuz potansiyellerden tamamen habersiz olma yeteneği!, kapılmış olduğunuz İllüzyonun cazibesinin bir parçasıdır. Elbette şimdi, seçebileceğiniz daha “kolay” veya daha az “zorlayıcı” bir yolun mevcut olduğunu, görebilecek durumdasınız. Zira artık daha fazla bilgiye sahipsiniz ve o eski seçiminizin sonuçlarına tanık oldunuz. Fakat o zamanki seçiminizde, bu bilgilere henüz sahip değildiniz.

Bizim bakış açımıza göre, asla “hata” diye bir şey yoktur. Sadece, sizleri aydınlanmaya götüren farklı yol seçenekleri vardır. Unutmayın! Seçmiş olduğunuz yolun haricindeki diğer yolların, sizi nereye götüreceğini bilemezsiniz. Belki şu anki hayatınızda çok önem verdiğiniz insanlarla tanışmış olmayacaktınız. Ya da belki, beklenmedik bir engeli aşmak veya ileride daha yıkıcı sonuçlar doğurabilecek “kötü” bir karar vermekten kaçabilmek için elzem olan, çok değerli dersleri kazanmayacaktınız.

Kısacası, çoğunuz zihninizde bu “hataları” tekrar tekrar yaşamaya devam ederek, kendinizi travmanın içine sürüklüyorsunuz. Farklı bir seçim yapmış olsaydınız, yaşadığınız bu zorluklarla karşılaşmazdınız diye düşünüyorsunuz. Hâlbuki mutlaka öyle olacak diye bir şey yoktur. Olayların, her zaman göründükleri gibi olmadıklarını, unutmayın. Bazen yaşamınızda, hayallerinizin veya isteklerinizin heba olduğunu hissettiğiniz ama aslında çok daha büyüklerine yönlendirildiğiniz, zamanlar vardır.

Çoğunuz, sorunlardan arınmış bir yaşamın, ideal bir yaşam olduğunu düşünüyorsunuz. Gerçi bunu biz de doğruluyoruz. Ancak, sizler bu tür bir yaşamı zaten daha önce deneyimlediniz ve onu çok sıkıcı buldunuz. Ve böylece tekrar bedenlenip, şu anki İllüzyonunun “tadını çıkarmak” için, büyük bir hevesle gönüllü oldunuz.

Aslında bu durum, Kolej eğitimi alan birisinin öğrenme aşamasında, sırf daha fazla zorluklarla karşılaşmasın diye anaokulunu tercih etmesine benziyor. Tabii ki ona verilen bir problemi çabucak çözecek veya yap-bozu tamamlayacaktır. Ancak 3 yaşındaki bir çocuk için tasarlanmış olan bir yap-bozu tamamlama başarısı, o kişiye ne ifade edebilir?

Doğal olarak, verilen her görevi başarmakta hiçbir zorluk yaşamayacaktır. Fakat bu kişinin sıkılıp, öğrenebileceği, gelişebileceği ve bunları isteyen başka arkadaşlarının da olduğu bir sınıfa özlem duyması, ne kadar ertelenebilir. Gördünüz mü? Verdiğimiz örneği anladınız mı?

Biliyoruz ki çoğunuz, içinde bulunduğunuz zorluklardan kurtulmaya can atıyorsunuz. Ancak hedef, zorlukların olmaması değil, daha ziyade onlardan etkilenmemiş olmaktı. Çevrenizde ne olursa olsun, sakin ve huzur içinde kalmayı öğrenmekti. Zira huzurun tek kaynağı, sizlersiniz. Birisinin zorluk diye algıladığı şey, diğerine göre eğlence olarak algılanabilir. Bir şeyleri zor kılan, durumun kendisi değil, sizin algılamanızdır.

Çoğunuz, sakin kalmanıza veya stres içinde olmanıza yol açan gerçekliğe, dıştan bakıyorsunuz. Ancak sonsuza kadar sürecek olan huzuru, gerçekten bunun içinizden gelen bir seçim olduğunu anlayınca, bulacaksınız. Dışarıda olan hiçbir şey uyumunuzu, dengenizi ve iç huzurunuzu bozamaz, sadece siz kendiniz bunu yapabilirsiniz.

Umarız bu mesajı bir şekilde yararlı bulmuşsunuzdur. Sizden ricamız, bundan sonra herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda bir adım geri çekilin ve onun, siz öyle düşündüğünüz için zorluk olduğunu hatırlayın. Huzurun merkezi sizlersiniz. Şimdi huzur içinde yolunuza devam edin ve Işığınızı öyle bir parlak tutun ki, etrafınızda dönen olaylar ne olursa olsun, ışığınızı gölgelemesin.

Sevgi ve Işık ile… Bizler sizlerin Melek Rehberleriniz.

İngilizce telif hakkı Taryn Crimi’ye aittir. Mor Alev Dostu tarafından tercümesi yapılmıştır.

Telif Hakkı©2014 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir.
Copyright © 2014 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/

One comment

  1. tesekkur ederım. yazılarınızın hem gerceklıgımı hemde ruyyalarımı anlamamı sagladıgı ıcınde ayrıca tesekkur ederım.

    ve tavsıyelerınız yoluma gercekten ısık tutuyor. ana yogunlasmamı ruhumu bedenımı ve zıhnımı br tutmamın huzur dıngınlık bılınc bılgı ve benı anlamama vesıle oluyor. buyuyorum. bırlesıyorum akıyorum. huzuru ıssedıyor mutlu oluyorum.

    sevgıyle kalın
    EFLATUN.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.