Müzik ve Dansla Topraklama

Ses ve Müziğin Üzerimizdeki Etkileri ve Hayatımıza Katkıları (Bölüm 2)

Yazının birinci bölümü için buraya tıklayın.

Etrafımızdaki negatif sesleri eledikten sonra müzik ve sesi nasıl kendi yararımıza kullanabileceğimizi konuşacağız bugün.

Dancing in the Street
Dancing in the Street (Photo credit: Gerry Balding)

Dansın en iyi topraklama yöntemlerinden biri olduğunu biliyor musunuz? Bazen hayat çok ağır ve zevksiz ilerler. Sabah işe gideriz yollarda yarı uykulu aklımızdan yapılması gerekenler listesi geçer, öğlen çabuk bir sandviç sonra akşam evde yapılacak işler, düşünceler, televizyonda hiçbir şey yok… Ve bu siz müdahale etmezseniz günlerce devam edebilir. Ama çocuksu olmaya, biraz şapşallık yapmaya, hafiflemeye hepimizin ihtiyacı var.

Sevdiğiniz pozitif, canlı bir şarkıyı müzik aletinize koyun. Hala bıkkın olabilirsiniz ama bırakın çalsın. İlk notalar, sonra yavaş yavaş ritim başlar ve bir de bakmışsınız ellerinizle ya da daha iyisi ayaklarınızla eşlik ediyorsunuz. Canlı ve pozitif şarkıların her zaman şaşmaz etkisidir bu. Dans edin! Nasıl olursa olsun, dans edin! Yalnız ve gizli de yapabilirsiniz, ama daha iyisi evdekileri de davet edin. Birkaç şarkı sonra bütün elektriğiniz topuklarınızdan aşağıya akıp gitmiş olacak. Kabile danslarını düşünün, neden insanların hala daha gece kulüplerinde dans ettiklerini sorun kendinize ve aslında bunun eski kabile danslarının bilgeliğinin DNA mıza yazılmış olan kalıntısı olduğunu göreceksiniz.

Kalp atışınız hızlanmış, mini kardio çalışması yapmış ve bol miktarda serotonin salgılamış olacaksınız. Seratoninin diğer adı mutluluk hormonudur. Serotonin hem mutluluk ve enerji verir, hem de yeterince salgılandığında geceleri derin ve sağlıklı uyumamızı sağlar aynı zamanda metabolizmayı canlandırır. Tavsiyem en sevdiğiniz birkaç şarkıdan oluşan bir liste yapmanız. Liste bir kenarda dursun ve lütfen bu son derece basit yöntemi deneyin. Yaşamı kutlayın. Mutlu olacaksınız.

Yarın ‘Om’ sesinden konuşacağız. Sizi mutluluk listemdeki şarkılardan biri ve en sevdiğim video ile bırakıyorum. Sevgiler.

Telif Hakkı©2013 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.wordpress.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir. Copyright © 2013 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.wordpress.com/