Merkür: İleriye atılmadan önce bakın! – Mor Alev Gökyüzü ile Yükseliş Raporu

jack sparrowMerkür, Yay’ın son derecesinde duruyor ve bize sınırı geçip diğer tarafa sıçramadan önce geriye dönüp göz atmanın bazen değerli olduğunu hatırlatıyor. Satürn birleşmesiyle bir defa daha dikkatli olmanın önemi üzerinde duruluyor. Bilgeliğe olan sınırsız bağlılık da hemen yanlarında bulunan Siyah Ay Lilith tarafından yansıtılıyor. Hepsi hesaba katıldığında, Merkür’ün bu geri geçişi bize nelerin harekete geçme ilhamı verdiği, hayatımıza neyin anlam kattığı ve bu değerleri günlük hayatımızda nasıl ifade edebileceğimiz konularında derin düşünce zamanı olacağını bildiriyor. Lilith bize hatırlatıyor, hayat yaşamak içindir. Ancak Satürn özgür deneyimlerin ortasında bile bir sorumluluk hissi olması konusunda ısrarcı. Merkür’ün geri gidişi bu mesajı destekliyor ve aklı başında, bilgece düşünülmesini öneriyor. Böyle yaptığımızda ne kadar kolayca davranışlarımıza mazeretler bulduğumuzu ve biraz daha incelesek bu mazeretlerin çok da onurlu olmayan niyetlerle yaratıldığını göreceğiz!

Sıklıkla, istediğimizi yapmak ve eğer gerekiyorsa sonradan onu haklı çıkarmak için gerekçeler uydurmak daha kolay geliyor. Bazen bu bir sorun çıkarmıyor ve hayat devam ediyor. Başka zamanlarda ise pek de öyle olmuyor.  Önümüzdeki haftalarda, davranışlarımızı sonradan açıklayarak makul göstermeye çalışmak yerine, neyin doğru olduğu konusunda dürüstçe yapılmış değerlendirmelere dayanarak önceliklerimizi önden belirlememiz çok daha akıllıca olacaktır. Belli bir yolu seçme konusunda içimizi yakan bir istek duyabiliriz. Fakat o isteğin yakıcılığında kararımızın gelecekteki kendimiz ya da diğerleri üzerindeki etkisini görmezden gelebiliriz. Bu istediğimiz şey yanlıştır demek anlamına gelmiyor. Kesinlikle! Fakat hepimize faydalı olacak olan şey, ne istediğimiz, neden istediğimiz ve o şeye sahip olduğumuzda nasıl sonuçları olacağı konusunda berraklaşmaktır. Bir defa yan bahçeye geçtiğimizde sıklıkla komşunun tavuğunun kaz olmadığını anladığımızı aklımızda tutmalıyız…

jack sparrow runningYıl sona ererken köprüleri yakmayın. Onun yerine, kendinize ve diğerlerine hepimizde olduğu gibi gerçek ve mükemmel olmayan hallerine, kusurlarına yer tanıyın.  Özgürlük arzusu şu anda çok güçlü olabilir, özellikle kısıtlayan bir ilişkinin zincirlerinden ve bağlayan şartlardan. Yeni yıl geldiğinde arzular hala daha yüksekse harekete geçebilirsiniz ama köz kırpana kadar karar vermek yerine bir süre düşündükten sonra davranmak çok daha etkin, verimli olacaktır. Yeni yılın başında başlayan yenilikler en yüksek potansiyel taşıyanlar gibi görünse de, sadece yeni olsun diye yeniye başlamak, yolun devamında ortaya çıkabilecek akıl karışıklığı ve dağınıklığın tohumlarını ekiyor olabilir.

21 Aralık 2017’de Satürn Yay’ı 27 yıllığına terk ediyor ve kendi burcu Oğlak’a giriyor. Bunu yaparken ne patırtı çıkartıyor ne de çekiniyor. Yay’ın ateşli ilhamına şüphesiz bir vedayla, Oğlak’ın inatçı kararlılığını ve faydacılığını kucaklıyor. Merkür’ün geri yolculuğunun bundan hemen önce olması büyük bir şans, zaman zaman lanet gibi hissettirebilse de… Birkaç haftalığına frene basıyor, böylece içimizde yanan isteklerinin sonuçları berraklaşabilir ve daha sonra daha iyi kararlar ve daha bilge hareketlerde bulunabiliriz. Çünkü Satürn Oğlak’a girdiğinde tüm hareket ve davranışlar çok daha fazla güç taşıyacak ve her gün aldığımız kararların etkisi katlanarak büyüyecek. Dolayısıyla, Satürn kendi burcundayken başka hiçbir yerde olmadığı kadar çok sorumluluklarımızın hesabını tutar ve biz de en kuvvetli değişimlerin konusu haline geliriz.

Bu geri yolculuk sona erince, yeni yılla birlikte hayat tekrar hız kazanacaktır. Şu anda ayaklarımız kaşınıyor olabilir ve gelişmelerin acele etmesini isteyebiliriz, ama her şeyin kendine göre bir zamanlaması var ve onların ne zaman çiçek açacağını emretmek bize düşmez. Bu haftalarda Merkür’ün bizi geride tuttuğunu hissedebiliriz fakat bu sebepsiz değildir. Bu çok değerli bir uyarıdır -özgürlük açlığında kararlarımızın önemini, büyüklüğünü ve ağırlığını acele içinde kaybetmememiz için yapılan bir uyarı. Bağımsızlığınız çok yakınınızda olabilir ve havada yasemin kokusu gibi onu hissedebiliriz. Fakat gelişi umduğumuzdan biraz daha uzun sürebilir ve artık kalmadığını düşündüğümüz sabrımızı zorlayabilir. Emin olun, yaşadığımız uzun ölçümleme, düzenleme ve değişim sürecinde bu sadece kısa bir duraklama olacaktır. Ve işte bundan dolayı moralinizi bozmayın, vazgeçmeyin ve sizin için önemli olana odaklanmaya devam edin. Hatırlayın, bu hayatın en dayanıklı ve sürekli lütufları, genellikle sonuçta verilen değeri kanıtlayamayan arzuların sisinde kolaylıkla kaybolabilir.

***

Sevgili Dostlar, yukarıdaki mükemmel analiz için Sarah Varcas’a çok teşekkür ederiz. (astro-awakenings.co.uk) Bu Merkür arasını umarım olabilecek en verimli şekilde kullanırsınız. Benim Merkür maceram bu sefer, o durup da geri dönmeye başlamadan saatler önce birden bire birkaç olayla kendini gösterdi. Ama çok şükür canımı sıkmayacak kadar hazırlıklıydım. O yüzden bozulan telefon birkaç saat sonra kendine geldi, şifre kabul etmeyen modem düzeldi, iptal olan görüşmelerin yerine başka ve hatta belki de daha faydalı şeyler yaptım. Gerilemenin verdiği mesajları almaya hazırdım. Bu yüzden lütfen, korkmayın, çekinmeyin, ne yapacaksanız yapın, ne alacaksanız alın, neye başlayacaksanız başlayın. Sadece ani tepki vermeyin, ani büyük değişim kararı vermeyin ve geri çekilip biraz düşünün yeter.

Bana göre bu Merkür gerilemesi her şeyden çok bizleri UZUN DÖNEMLİ düşünmeye ve ESNEKLİĞE çağırıyor.

Yukarıda Sarah’nın dediği ve benim de dünkü dolunayın etkilerini anlattığım makaledeki gibi, bu dönemde dürüst ve berrak olmak zorundayız. İsyanımız için silahları kuşanmaya da gerek yok.

Ve buna rağmen, eğer bir davranıştan hoşlanmıyorsak, o davranışın kaba, düşüncesiz, kırıcı olduğunu bile bile susup kabul etmenin de bir faydası yok. Dürüst olduğunuzda bu davranışların kabul edilemez olduğunu rahatça iletebilirsiniz. Ya da siz kendinizin kaba, düşüncesiz ve kırıcı olduğunuzu hissettiğinizde bunu dürüstçe telafi edebilirsiniz. Özür dilemek son zamanlarda içi boşalmış bir kavram haline geldi. Bunları içtenlikle ve hangi davranışlarla telafi ettiğiniz önemli.

İşte okuduğunuz gibi Merkür gerilemesi bu sefer de bizi Satürn’ün ciddi Oğlak geçişine hazırlıyor. Önümüzdeki 6 ay içinde enerjilerde çok, çok büyük, devasa, mega değişiklikler olacak. Büyük topların hepsi yıllar sonra burç değiştirmeye hazırlanıyor. Biliyorsunuz, enerjiler nereye giderse hayatlarımız da takip ediyor. Bu konuda bu ay 2018 öngörülerini yazarken oldukça fazla konuşacağız.

Bazen Merkür gerilemesi düşünmeye vakit ayırılmadığında, içe dönülmediğinde, detaylara dikkat edilmediğinde durmak bilmeyen bir yanlış anlamalar ve yeniden düzeltmeler, düzenlemeler zinciriyle çok yorucu ve komik bir hale gelebiliyor! Aklıma Karayip Korsanlarını getiriyor. İsterseniz telaşlanıp koşuşabilirsiniz, ya da daha sakin ve çözüm odaklı olabilirsiniz.  Hangi yolu seçerseniz seçin, yine de bu dönemde öğrenmemiz gerekeni öğreneceğiz ve bu zamanki seçimlerimiz geleceğimizde yankılanacak.

Şimdilik önerim – hem size hem de kendime – bu Merkür gerilemesinde ortaya çıkan boşlukları akıllıca değerlendirin, öğrenin, düşünün, eksikleri tamamlayın, planları gözden geçirin ve kendinize iyi davranın. 2018’de ne istiyorsunuz? 2019, 2020, 2024’de nasıl yaşamayı planlıyorsunuz? Biraz da bu niyetlere odaklanmak kısa dönem arzu ve planlarınızı da şekillendirip netleştirebilir. Ve Sarah’nın da önerdiği gibi her zaman o harika zihnimizi ve kalbimizi birlikte çalıştırıp önce düşünmek, hissetmek ve sonra tepki vermek çok daha mantıklı bir yol, değil mi?

Merkür’ün geri yolculuğu 3-22 Aralık arasında gerçekleşiyor. Gölgeden çıkması ise Ocak ayı ikinci haftasını buluyor.

Mor Alev

Bu dönemde salıverme, arınma ve hayatınıza yeniden yön vermek konularında dönüşümünüzü hızlandırmak, ruhunuzun potansiyelini tam anlamıyla hayata geçirmek, Yüksek Benliğinizle daha yakın bir ilişki kurmak ve Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak için randevu almak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin ya da moralev@outlook.com adresine yazın.

Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında kanuni işlem yapılır. http://moralev.com

5 comments

 1. Merhaba, bu muhteşem yazı için çok teşekkür ederim.Tam da şu an aradığım cevaptı.
  Sarah Varcas in dediği gibi “Bağımsız lığınız çok yakında olabilir,Yasemin kokusu gibi onu hissedebilirsiniz”… Bende böyle hissediyordum ve 2017 yılı başlangıç ların yılı başlamak için yıllarca geç kaldım ,yıl bitiyor ve ben hala askıdayım diye panik içindeydim .
  Fakat dün , tam tersine sakince inzivaya çekilip yılı bitirmem gerektiğini ,hatta herşeyi olduğundan dahada yavaşlatmak ışık,içime dönmeliyim kararı aldım.Ve bu mesaj beni onaylamış oldu.Bitirmek için geç kalmış değilim ,ilahi plana ve zamana güveniyorum.
  İyi ki hayatımdasınız.Tekrar sonsuz teşekkürler Mor Alev.

  Liked by 3 people

 2. Size yolladığım elektronik posta sonrası beklediğim, yüreğimi önce sıkıştıran sonra açan ve yüksek frekansta atmasını sağlayan, belki de tam olarak aradığım enerji akımını bulduğum bir cevap oldu. Sevgi, gönül borcu ve sevgiyle!

  Liked by 2 people

 3. Bir silkiniş, bir uyanış hali başladı bile bende 🙂 harika analizleriniz, yorumlarınız, çevirileriniz ve yaptığınız her şey için çok teşekkürler… Sizle tanışmak hala nasip olmadı ama umarım bir gün bir yerlerde yollarımız kesişir. Ankara’dan sevgiler =)

  Liked by 1 kişi

 4. Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Ben hayatım da hep belirsiz yaşayan ne istediğine karar veremeyen bir insandım ama artık her şey benim için netlik kazanmaya başladı. Bu yılın farklı ve pozitif geleceğini biliyorum 2018 dilerim hepimiz için güzel olsun. Bende kendim için ne istiyorum hedefim ne netleştirmeye başladım sonunda ilahi zamanlama var buna inanıyorum her şey olması gerektiği zamanda oluyor ve bu yazıda düşüncelerime çok güzel cevap verdi teşekkürler sevgilerimle

  Liked by 2 people

Yorumlar kapatıldı.