Cennetten Mektuplar #5075 – Elveda Yargılama! Merhaba Sorumluluk!

Saatchi Online Artist Loui Jover; Mixed Media, mind mechanicsBu mesaj Mor Alev Dostu tarafından çevrilmiştir. Orijinalini http://heavenletters.org/ da bulabilirsiniz. Mor Alev Dostu ve Gloria Wendroff’a çok teşekkürler.

Tanrı dedi ki;

Tabii ki yaşamınızdaki her şeyden BENİ sorumlu tutabilirsiniz. Ayak parmağınızı bir yere çarptığınızda da BENİ sorumlu tutabilirsiniz. İyi de, bu size ne kazandırır?

Yaratan BENİM. Buna hiç şüphe yok! Dünyadaki her şeyi BEN yarattım. Bir “Dünya” arzuladım ve sadece arzu etmem bile buna yetti. Arzuladığım şeyi kelimelere bile dökmedim, anlıyor musunuz? Kalbim, güzel bir Dünya arzu ediyordu ve bu arzum kolayca ve rüya gibi gerçekleşti. Öyle ki bu duruma, “rüyalarım gerçekleşti” diyebiliriz.

Ancak ayak parmağınızı çarpmanızı, asla arzulamadım. Yani olan biten her şeyin suçunu bana yüklemeniz, o kadar da iyi bir fikir değil. Elbette, istediğiniz herhangi bir şey için beni sorumlu tutabilirsiniz. İsterseniz hava koşullarından bile… Evet, Hava hareketlerini BEN ayarladım. Ama Dünya’daki herkes düşünceleriyle havanın hareketine katkı! sağladı. (Çıkarcı düşünceler sayesinde ekolojik dengenin bozulması sonucu, havanın da değişmesi). Tabii ki Hava patlar. Fazla basınçtan dolayı nasıl “buharın salınması gerekiyorsa, Hava da “buhar salmak” zorundadır.

Hava size durduk yerde problem çıkarmaya çalışmıyor!

Herkes masumdur ama herkes sorumludur. Sizin “tüm noktaları” birleştirmeniz mümkün değildir. Küçük çocukların yaralanmasına neden olan Tsunamiler meydana geliyor diye, dehşet içindesiniz. Ama buna sebep olan “kötü” adamları konu dışı bırakıyorsunuz. Dünya’nın, sizin kavrayamayacağınız kadar uzun bir geçmişi var. Buna rağmen, yine de düşünceleriniz ve fikirlerinizle Dünya’yı kavramaya çalışıyorsunuz.

Aslında bu durum, bir şeyi yargılamamanız için en iyi nedenlerinden biridir. Çünkü yargılayacak kadar çok şey bilmiyorsunuz. Yapabileceğinizin en iyisi, sadece tahmin etmektir. Yargılamak için, elinizde yeterli bilgi yok.

Yargılamaktan vaz geçin. Böylece büyük ilerleme kaydedeceksiniz. Yargı, o kadar karmaşık bir olgudur ki, asla adil olamazsınız. Birilerini herhangi bir şey için suçlamakla hayatınızı geçirmeniz, size tanınmamıştır.

Peki, “suçlama” (ayıplama) diye bir şey olmasaydı, hayatınızı nasıl yaşardınız? Suçlayacak ne kalırdı? Suçlamaya değecek bir hata var ise, bu da cehalettir. Çünkü suçlamalarınızda bir sürü mantık hatası var, ya da hiçbirinde mantık yok. Buna rağmen herkes kendisini, özellikle başkalarının hatalarına göre, mantıklı ve bilgili olarak resmediyor.

Yargı ortadan kalksaydı, Dünya nasıl da keyifli olurdu. Bütün enerji, kişiyi işaret eden “ayıplayıcı, suçlayıcı parmak” yerine, Sevgi ve Neşeye akardı. Dünya’daki birçok kişi, sanki “yargıdan” yaratılmışlar gibi, yargıyla bütünleşmişler. Aynen şunları söyler gibi davranıyorlar; “Bir bana bakın, bir de benim kadar iyi olmayan (diğerlerine) bakın! Onlarla ben hiç mukayese edilir miyim?” Ve böylece, diğerleri değersiz, siz de onlardan üstün oluyorsunuz.

Birçoğu, yoksul olan kişilere yukarıdan bakıyor. Birçoğu da, varlıklı olan kişileri küçümsüyor. Bazıları ise, kendilerinden memnun olmasalar bile, bunu göstermiyor ve hala kendilerini üstün görüyorlar. Belki siz bile bazen bunu yapıyorsunuzdur. Üstün olduğunu varsayan bir kişide, asla tevazu olmaz. Şayet herhangi bir ayrıcalıklığınız varsa, bunun için minnettar olun. Tevazu budur.

Anahtar cümle şudur; Dünya üzerindeki herkes, her türlü farklılıklarına rağmen, hepiniz aynı gemidesiniz! Önünüzde bir Hayat var ve bu hayatı önceden bilemezsiniz. (Kimin ne olacağı belli olmaz.)

Siz BANA (yaşamınız böyle olsun diye) dayatmadınız, rüşvet de teklif etmediniz! Denir ki, “ Yaratan Ol dedi, Oldu!” Evet, bu yüzde yüz böyledir. Fakat rahatlıkla şöyle de söyleyebiliriz. “Tüm olanlar, sizin İsteğiniz ve İradenizdir!

Ama bu nasıl olur? Yaşamın sizi sağa sola savurduğu virajları, siz asla istemezsiniz ki!

Hiç kimse istemez! Ancak, istemediğiniz bir şeyi talep ettiğinizi idrak ederseniz, siparişinizi değiştirebilirsiniz. Sorumluluğunuzu üstlenirseniz, daha güzel sonuçlar elde edersiniz. Artık bu sorumluluğu almaya başlayın!

Telif Hakkı© 2014 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir
Copyright © 2014  by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.com/