2023 İlkbahar Ekinoksu, Koç Yeni Ayı ve Astrolojik Yeni Yıl

Okumak yerine dinlemek isterseniz, yazının hemen altındaki podcast bağlantısına tıklayın.

Ve başladık. Roket ateşlendi, tren istasyonu terk etti, uçak havalandı. Bundan böyle dünya hızla ilerliyor.

Ömrünüzde sadece bir defa yaşayabileceğiniz bir enerji haftasındayız. Fakat, bir dakika, doğrusunu söylemeliyim: Bu haftanın enerjisi yüzlerce geçmiş ve gelecek hayatın sadece birisinde yaşanacak kadar ender. Bu da demek oluyor ki, şu anda bu dünyada bu dönemde yaşayan sizler çok özel ruhlarsınız, kim ne derse desin, siz kendinizi nasıl görürseniz, görün, siz buraya bu değişimi ve dönüşümü gerçekleştirmek için geldiniz.

Bu hafta

 • Koç yeni ayı gündüz ve gecenin eşitlendiği dengeleme, yeni astrolojik yılın ve baharın başlangıcı ekinoks ile aynı derecede,
 • dünya ekseninde yeni ay ve yeni siyah ay döngüsüyle,
 • Juno ve Venüs Boğa’da geleceğimizi belirleyen kuzey düğümüyle birleşirken,
 • Plüton 1798’den beri ilk defa Kova’da,
 • ardından Mars İkizler’deki görülmemiş 7 aylık geçişini bitirip Yengeç’in sularına dalıyor,
 • Satürn ise Balık’ın sonsuzluğunda çalışmaya daha yeni başladı! 

Bu hafta yaşadığımız bir kuantum dalga.

Kişiselden küresele ve tekrar kişisele dokunan büyük dönüşüm.

Yaşadığımız küresel değişimin çok önemli bir aşaması 2020 Ocak ayındaki Satürn-Plüton birleşmesiyle başlamıştı, ardından Kova’nın ilk derecesindeki Jüpiter-Satürn buluşmasıyla Hava-Kova çağı ilan edildi ve bu haftanın getirdiği dalga bütün bir ömrümüzü ve bizden sonraki kuşakların hayat görüşlerini, yaşam alışkanlıklarını değiştirecek güçte. Bu hareketler tekrar tetiklenirken, yeni bir aşamaya giriyoruz.

Bu haftaki başlangıç o kadar önemli ki, bütün bir ay sürerken burcun son derecesinde bir Koç yeni ayımız daha olacak, “yeni ve öncü enerji” bir defa daha vurgulanacak ve bu başlangıç güneş tutulmasıyla kutlanacak. Zamanın ruhu, evet, değişti bile!

Söylenecek çok şey var. Bir kısmını 2023 özetlerimde kapsamıştım. Bir kısmını da son haftalarda aktardım. Eğer okumadıysanız, şu paylaşımlara göz atabilirsiniz:  2023 Özeti Bölüm ı ve II, Zamanın Ruhu Bütünüyle Değişiyor, Yeni Koç Siyah Ay Döngüsü. Ekinoksun genel anlam ve önemini ise geçmiş yıllardaki paylaşımlarda görebilirsiniz. (Mesela bu bağlantıda.) Bugün ise bu güçlü kuantum dalganın Sabian sembollerine odaklanacağız. 

Ekinoks, Yeni Ay ve Yeni Astrolojik Yıl: 

Ekinoks 20 Mart, 21 Mart’a döndükten hemen sonra gece saat 00.24’te, yeni ay 21 Mart günü saat 20.23’te. Her ikisi de dünya ekseni, Zodyak’ın ilk derecesinde ve Sabian sembolü:

“Bir kadın denizden yükselir, onu bir fok kucaklamaktadır”

Deniz kolektif bilinçaltımızı ve duygularımızı temsil eder, Sabian sembollerinde ne zaman kadın ya da kız çocuğu geçse, dişi enerjiden bahsedildiğini anlarız. Yani bu sembol kolektif ruh halimizden doğan fiziksel varlığı anlatır. Ana tema bir fikrin beden bulması, yeninin başlaması, yeni olanın doğmasıdır. Baskın enerji ise dişidir. Yeni bir nabzın atmasını düşünün, ultrasonda bir bebeğin kalp atışlarının ilk duyulduğu anı, işte yaşanan budur. 

Fok, özellikle Kelt mitolojisinde önemlidir. Hayal gücümüzü ve yaratıcı yeteneklerimizi simgeler. Yani doğan yeni şey, her yeni doğan gibi ihtiyaç duyduğu sezgilere ve yeteneklere sahiptir. 

Burası Zodyak’ın başı, yeni yıl. Her sene bu zamanda olduğu gibi yeni akışla başlangıçlar tetikleniyor. Fakat bu sefer yeni büyük bir kudretle geliyor, önüne geçilemez bir hız ve yoğunlukla akıyor. İşte o yüzden aylardır bu yeni aydan ve Mart 2023’ün öneminden konuşuyoruz.

Her şey ama her şey çok farklı olacak. Önümüzdeki 12 ayda temeller atılacak, tohumlar ekilecek ve yeniyi göreceğiz. Bu, insan ırkının evrimleşmesi ve parçası olduğumuz canlı organizma yerkürenin geleceği için belirleyici bir akış. 

Ekinoks Sırasında Ayın Sabian sembolü:

Ekinoksta ay, halkları, genel duygu durumuzu ve önümüzdeki aylardaki mutluluk yolumuzu işaret eder. Ayın Sabian sembolü yıllardır her gün dönümü ve ekinoksta bize mükemmel bir rehber oldu. Ekinoks sırasında ay hala daha Balık burcunda yol alıyor, güneşe yetişmesine yirmi saat var. Bu da bize koşulsuz sevginin, şefkatin, şifanın ve yaratıcı sezgilerin öne çıktığı bir dönemi işaret ediyor. Üç ay boyunca kolektif bilinçaltımızın etkisi altında olduğu enerji:

“Çırağına talimat veren usta”

Büyük bir öğrenme eğrisine girdiğimizi görüyoruz. Yüksek bilgininin transferini anlatan bir sembol. Yeniyi öğreneceğiz, bu yeni alanda nasıl davranmalı, nasıl ilerlemeliyiz? Eskiden yaptıklarımız işe yaramayınca yeni çözümleri nasıl bulacağız? Sezgilerimize ve vicdanımıza başvurmamız kaçınılmaz görünüyor. Peki ustamız kim? Her birimiz kendi özel becerilerimizi getirdik bu dünyaya, her birimiz bir konuda ustayız, diğerlerinde çırak. Dolayısıyla bu dönemde fikir alışverişi, birbirini dinlemek ve ortak çalışmak çok önemli.

Juno, Venüs ve Ayın Kuzey Düğümü:

Yenilerden bahsederken, bizleri alıp götüren kuantum dalganın topraklayıcı ve geleceğe götüren ayağı bu üçlünün bir araya gelmesiyle sağlanıyor. Boğa’da birleştikleri sembol:

“Açık mezarın başındaki dul” 

Bu sembol, diğer her sembolden çok daha fazla salıverme, bırakma ihtiyacına sesleniyor. Salıvermek hayati önem kazanıyor.

Madde bir yanılsamadır. Bir şeylerin hiç değişmeyeceğine inanmak bir yanılsamadır. Burada bir kayıp, bir ayrılık var gibi görünüyor ama gerçekten öyle mi? Bir şeyler sona eriyor. Bu bir inanç, bir alışkanlık, bir yaşam şekli olabilir. Alıştığımız şeyleri ister iyi ister kötü olsunlar, bitirmekten hiç hoşlanmayız. Hatta bazen bunlar bağımlılıklarımız da olabilir.

Bu enerji hayatın değişken ve geçici doğasına dikkatimizi çekiyor. Ve değişime direnirsek eğer, işte o zaman büyük, geçmek bilmeyen yas gelir. Arkada kalan günler elbette sevgiyle ve şükranla anılmalıdır. Çok şey öğrendik. Bir sürü hikâye yarattık. Ama bunların hepsi adı üzerinde birer hikâye. Biz ise andayız. Kaybedilenler ardından belli bir hüzün ve eksiklik hissetmek en doğal insan tepkilerinden biridir. Oysa genelde kaybedilen kaybedilmiş değildir, bize öyle gelir. Giden yerini yeniye bırakmak için gider. Yeni alışkanlıklar, yeni inançlar, yeni oluşumlar.

İçinde mezar sözcüğü bulunan bir sembol bizi rahatsız edebilir oysa mezarda ne var bilmiyoruz. Geçmiş? Şartlanmalar? Korkular? Gerçekten bilmiyoruz. Bu sembol diyor ki, neye fazlasıyla bağlı hissediyorsanız bırakın. Bu o şey bitecek anlamına gelmez, sadece hayatınızda belirleyici olma etkisini kaybedecek. Ve böylece kendimizi tanımladığımız o şeylerin yerine yenileri gelir fakat değişim ve dönüşümün özünü artık anladığımız için bu yeni oluşumlara tutunmak yerine onlarla daha bağımsız, daha yapıcı bir ilişki geliştirebiliriz. 

“Salıvermek demek bazı insanların, şeylerin tarihinizin bir parçası olduğunu ama kaderinizin parçası olmadığını idrak etmektir.”

Steve Maraboli

Ortaklıklar, kontratlar ve evliliğin tanrıçası Juno’nun burada olması anlaşmanın mührü gibi. Biz bu dönemde kendimizi yeniye adamayı öğreneceğiz, eskiye değil. Bu sefer geçmişi gerçekten bırakmamız talep ediliyor. Ve kim bunu yapabilirse, isterse en başta ufacık bir adım atsın, sonradan baktığında ne büyük bir sıçrama yaşamış olduğunu görecek. 

İşte böylece haftaya ve yeni yıla giriş yapıyoruz. Bu gece ve yarın dengelenirken, yarın akşamki yeni ayla resmen start düğmesine basılıyor. Arkadaşlar, korku içinde yorum ve mesajlar alıyorum, bu konfigürasyon bazılarını ürkütüyor. Oysa Koç cesaretin burcudur, korkudan donup kalmanın değil. Koç atılmanın, ilerlemenin, kendine bir şeyleri isteme ve onun için harekete geçme izni vermenin burcudur. O yüzden ilk burçtur.

Dolayısıyla cesaretin ne olup olmadığını konuşalım: Cesaret kokmamak demek değildir, korkuya rağmen harekete geçmektir. Haydi gelin bu konuda bilgelere başvuralım:

“Kıyının görüntüsünü kaybetmeye cesaret etmeden yeni ufuklara yüzemezsiniz.”

 William Faulkner

“Korkularınızdan korkmayın. Onlar sizi ürkütmeye gelmediler. Onlar size bir şeyin buna değer olduğunu bildirmeye geldiler”

C. JoyBell C.

Ve son olarak Paulo Coelho’nun bilgeliği:

“Hiç beklemediğimiz zamanda hayat karşımıza bir meydan okuma çıkararak cesaretimizi ve değişmeye gönüllü olup olmadığımızı sınar. Böyle bir anda, hiçbir şey olmamış gibi yapmanın ya da hazır olmadığımızı söylemenin hiçbir anlamı yoktur. Bu davet sizi beklemez. Hayat geriye dönüp bakmaz. Yüksek kaderimizi kabul edip etmemek konusunda karar vermek için bir hafta süre yeter de artar bile.”

Paulo Coelho, The Devil and Miss Prym

Bu dönemi nispeten rahat geçirmek için yapabileceğimiz tek şey hıza uyum sağlarken her şeyin değişebileceğini hatırlamak, yani bu hızda manzara da çok çabuk değişecek. Bu yüzden görüp duyduklarınıza çok fazla takılmadan ilerleyin. Bunlar sadece değişimin henüz oturmamış göstergeleri, son resim değil. Geçen gün konuştuğumuz gibi arada ufak tefek nefes alanları bırakın, geri çekilin, birkaç dakika bile yeterli olacaktır. Tüm sistemler ilerlerken biz de Nisan sonuna kadar turbo hızla gidiyoruz.

Hepinize harika yeniliklerle dolu bir yeni astrolojik yıl diliyorum.

©Mor Alev 2023

Görseller: Kapak ve yeni ay – Vladimir Kush, Kız ve foklar – Jonathan Wilson

Büyük Anadolu Depremi: NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ? Ve Sürdürülebilir Destek İhtiyacı. Görsele TıklayınYEPYENi! “Sabian Hikayem”. Kendi gizeminizin kilidini açın. Kendinizi gerçekleştirin!

En son nöroplastisite yöntemleriyle HAYATINIZI AKIŞA AÇMAK, ALMA-VERME DENGESİNİ KURMAK, KISIR DÖNGÜLERE SON VERMEK ve BOLLUĞA EVET! demek için “Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu” bağlantısına tıklayın.

SAĞLIKLI KİLOYA ULAŞMAK ve bedeninizle barışmak için Dönüşümsel Akış ve Bolluk Metodu ile Sağlıklı Zayıflama yönteminden faydalanmak için buraya tıklayınız.

Bu değişim döneminde, “Büyük Resme” ve yükseliş sürecindeki rolünüze dair daha fazla anlayış sahibi olmak, Yüksek Benliğiniz ve Ruh Ekibinizle daha yakın bağlantıda yaşamak üzere, Yüksek Benliğiniz (Yaratan Benliğiniz, Öz-Benliğiniz, İçinizdeki Işık) yönetiminde Mor Alev’le kişisel olarak çalışmak istiyorsanız lütfen “Yükseliş Enerjileri ile Kişisel Danışmanlık” bağlantısına gidin.


Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır. http://moralev.com

HİZMETLER

4 comments

 1. Bu değişime özgürlüğün gelmesi, diktatörlerin de gitmesi dahil mi acaba? Daha önce birkaç kez diktatörler gidecek diye yazmıştınız?

  Beğen

  1. Sevgili Hurşide, diktatörler gidecek diye yazmadım. Plutokratlar gidecek dedim çünkü Plüton Kova’ya giriyor. Bu da sadece siyasetten ibaret değil. Güç halka geçiyor. Ataerkil düzen bitiyor. Ancak halk diktatörü istiyorsa ne yapılabilir? Halk ne istiyorsa, o olacak. Dolayısıyla, ne istediğimiz, ne yaptığımız, seçimlerimiz bu zamanda daha da önemli. Suçlayacak bir dış güç kalmadı. hepsini kendimiz yapıyoruz. Sevgilerle

   Liked by 3 people

Yorumlar kapatıldı.