Ekinoks ve Gündönümü – Aradaki Fark Büyük

EquinoxArkadaşlar, ekinoks kelimesinin son günlerde defalarca bu konuda uzman olduğunu söyleyen kişiler tarafından yanlış kullanıldığını gördüm. Bu notu buraya düşmek zorunda hissediyorum, eğer sizi ilgilendirmezse lütfen okumayın. Yanlış bilgilendirmek ve paylaştığımız bilgileri kontrol etmemek biz blogçular için son derece kolay, ama kolay olduğu kadar da basit kontrollerle kaçınılabilir bir durum. Ve bizler burada okuyucularımıza karşı belli bir sorumluluk taşıyoruz, bu sorumluluğu da ciddiye almak gerekir. Bir de bu bilgileri aslında ilkokulda mevsimleri öğrenirken öğrendiğimizi düşünürsek, durumun vahim olduğunu hissediyorum.

Ekinoks ve Gündönümü birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Ve eğer bir kişi size enerji ve astroloji konusunda uzman olduğunu söylüyor ama yanlış terimleri kullanıyorsa o kişinin bilgisinden şüphelenmeniz için size büyük bir sebep vermiş olur.

Bir takvim yılında iki ekinoks ve iki gündönümü vardır.

Ekinoks – İngilizce “Equinox” kelimesinden gelir. İngilizce bilenler bilir bunun kökü de eşit anlamına gelen “equal” kelimesine ve latince ” equinoxium” kelimesine dayanır. Bundan anlaşılabileceği gibi gündüz ve gecenin eşit uzunlukta olduğu gün demektir. Takvim yılına bağlı olarak 20 ya da 21 Mart ve 22 ya da 23 Eylül dünyanın her yerinde gece ile gündüzün eşit olduğu günlerdir.

Gündönümü – Bu güzel kelime Türkçe ve anlaması da çok kolay. Güneşin döndüğü gündür. Yılda iki defa gündönümü yaşarız. Birinde güneş en uzun süre gökyüzünde kalır, diğerinde güneş en kısa süre gökyüzünde kalır. Bu durum tabii ki kuzey ve güney yarımkürede birbirinin tersidir. Bunun ertesi gün mevsimine göre günler uzamaya ya da kısalmaya başlar, yani gün dönmeye başlamıştır. Bu tarihler yine takvim yılına bağlı olarak 20 ya da 21 Haziran ve 21 ya da 22 Aralıktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mor Alev

One comment

  1. Dogru bilgi paylasimina ve detaya gosterdiginiz ozen icin cok tesekkurler Mor Alev.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.