Enerji Nedir?

Cover of "What the Bleep Do We Know!?"
Cover of What the Bleep Do We Know!?

Bu Blogda çok sık bahsi geçeceği için enerjinin tanımı ve hayatımızdaki önemi  hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Ve iyi bir sözlük anlamını aramaya başladım. Çok iyi tanıdığınız, çok iyi bildiğiniz, her anınızı bağımlı geçirdiğiniz ve varlığınızı borçlu olduğunuz bir şeyin tam tarifi maalesef yok! TDK Sözlüğüne göre:

‘1. fiz. Maddede var olan ve ısı, ışık biçiminde ortaya çıkan güç, erke: Isıl enerji. Elektrik enerjisi. Mekanik enerji. 2. Organların çalışabilmesi ve vücut ısısının sürdürülebilmesini sağlayan besin ögelerinin oluşturduğu güç. 3. mec. Manevi güç’ – Bence TDK sınıfta kaldı.

Webster da biraz daha iyi bir tarif var ama o da pekiyi değil: ‘Kullanılabilir güç, Faaliyet kapasitesi’

En güzelini ‘Simple English Wikipedia’ yazmış: ‘Enerji birden fazla anlamı olan bir kelimedir.  Enerji bir şeyin değişime yol açma yeteneğidir.’ Yakın ama yeterli değil.

Enerji titreşim ve dolayısıyla ses, ışık ve ısı olarak bizim görebileceğimiz formlara girebilir. Ya çıplak gözle görüp ölçemediğimiz enerji? Mesela radyasyon, cep telefonu ya da radyo dalgaları ve elektrik… Geçen gün birbirinden binlerce kilometre ötede yetiştirilen iki kobay farenin beyin dalgalarının internet aracılığıyla iletişim kurduğunu okudum (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=22713530). 100-150 yıl önceye geri dönsek ve bu enerji cinslerinden bahsetsek, nasıl bir tepkiyle karşılaşırdık dersiniz?

Eğer bu tarz bir yazıyı ilk defa okuyorsanız sizden açık fikirli olmanızı rica ediyorum.  Bu blog da Meleklerden, Feng Shui den, geçmiş ve gelecek hayatlardan, hipnoterapiden bahsederken  aslında hepimizin ve her şeyin, ses, renk, koku, para, ekmek, araba, mutluluk, korku ve sevginin enerjiden başka bir şey olmadığını hatırlamalıyız.

Pek çoğumuzun okullarda öğrendiği Newton fiziği her şeyin  maddeden yapıldığını söyler. Madde üç haliyle (ve şimdi artık plazma hali de kabul ediliyor), gerçektir ve evrendeki her şeyin varlığının özüdür. Vücutlar, hücreler, moleküller ve atomların hepsi maddedir. Madde değişmez. Belli şartlarda ve durumlarda tepkime verir ama çoğunlukla madde maddedir ve olduğu gibidir. Newton fiziği evreni 5 duyumuzla algılayabildiğimiz gibi açıklar.

Ancak Kuantum fiziği tamamen başka bir hikaye anlatır. Madde sabit değildir. Enerjiden yapılmıştır ve enerji parçacık veya dalga olarak farklılık gösterir ve birbirine dönüşebilir. Gözlemcinin bakış açısına göre görüntüsünü ve formunu değiştirir. Yani, enerjiye form veren bizim algılama şeklimizdir.  Maddenin yapısını, moleküllerin nasıl bir araya geldiğini belirleyen bizim düşüncelerimizden yansıyan enerjidir. Böylece yaşadığımız gerçekliği belirleyen şey bizim düşünme gücümüzü nasıl eğittiğimize ve zihinsel algılamamıza bağlıdır.

Bilim insanları maddenin %99,9999 unun boşluk olduğunu, bir protonun bir yerde, bir elektronun başka bir yerde ve aralarında da bir benzetme yaparsak büyük kanyon kadar geniş bir hiçliğin olduğunu kanıtladılar.  Bundan bize ne? Her şeyi bir arada tutanın enerji ve bizim bakış açımız olduğunu ve bizim bakış açımızın da düşüncelerimizden ve ürettiğimiz enerjiden var olduğunu fark edersek, kendi düşüncelerimizi, dolaysıyla duygularımızı ve en sonunda etrafımızdakileri değiştirmeye başlayabiliriz.

Feng Shui renk, koku ve ışık gibi yardımcılarla enerjinin akışının düzenlenmesiyle çevremizdeki manyetik enerjiyi değiştirirken, Meleklerle sohbet ve geçmiş ya da gelecek hayatlara yolculuk iç enerjimizin değişimine yardımcı olmaktadır.

Enerji konusunda yazmaya devam edeceğim. Eğer kuantum enerji konusu ilginizi çekiyorsa ‘What the bleep do we know’ film ve kitaplarını, Gregg Braden ve Lynn McTaggart kitap ve makalelerini tavsiye ederim. Discovery Science kanalında da son günlerde konu hakkında çok iyi belgeseller görüyorum.

Telif Hakkı©2013 Mor Alev. Tüm Hakları Saklıdır. Bu yazıyı tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, ve bu telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://moralev.wordpress.com/) ile birlikte kopyalamaya ve dağıtmaya izin verilmiştir
Copyright © 2013 by Mor Alev. All Rights Reserved. Permission is given to copy and distribute this material, provided the content is copied in its entirety and unaltered, is distributed freely, and this copyright notice and links are included. https://moralev.wordpress.com/

3 comments

  1. enerjı ıcın bır seye etkı edebılme gucu dıyebılırmıyız..

    EFLATUN

    Beğen

    1. Sevgili Eflatun, Enerjinin tanımını daha önce yazdığım bir yazıda vermiştim. Sanırım Mart 2013 deydi. Adı “Enerji Nedir?” Arşivden Mart ayına giderseniz bu yazı size yardımcı olacaktır. Sevgilerimle.

      Beğen

Yorumlar kapatıldı.